Beyaz Kedi Cinsleri

Paylaş

Kedileri tanımaya çalışırken sadece karakteristik özelliklerine bakmayız. Beyaz kedi cinslerinin insanlar tarafından ne kadar çok sevildiğine ve araştırıldığına bakacak olursak fizik özelliklerin de önemi anlayabiliriz. Kedi severlerin son zamanlarda en çok araştırdığı kedi türleri arasında beyaz tüylü kedi cinsleri gelmektedir.

Beyaz Kedi Cinsleri

Beyaz Kedi Cinsleri
Beyaz Kedi Cinsleri

Kedileri sınıflandırırken renk, boyut ve karakteristik özelliklerden faydalandığımızı söylemiştik. Kedilerin renkleri ile bir sınıflandırma yapıldığında en çok merak edilen kediler beyaz kedi cinsleridir. Pamuk kadar saf ve temiz görüntüleri ve oldukça karizmatik tüylere sahip olmalarıyla beyaz tüylü kedilerin neden bu kadar çok sevildiğiniz neredeyse hiç şaşırmıyoruz. Beyaz renkli kedileri daha yakından tanıyabilmeniz için güzel bir liste hazırladık;

Listeyi incelediğinizde listede kendisine yer bulan patili dostlarımızın birçoğunun renkli gözlere sahip olduğunu ve bizim ülkemizde yer aldıklarını görebilirsiniz. Bu konuyu rastlantı olarak düşünmemek gerekir. Beyaz kedilerin göz renkleri ve yaşadıkları coğrafyanın benzer olması gayet normaldir. Kediler için tüyler ve renkleri sadece dış görünüş olarak çeşitlilik göstermez. Listemizdeki beyaz tüylü kedi cinslerini daha yakından inceleyelim.

Khao Manee

Khao Manee
Khao Manee

Elmas gözlü kedi olarak da adlandırılan Khao Manee kedisi günümüzde yaşayan en kıvrak ve uzun kediler arasındadır. Çekici görüntülerini harika renkli gözlerine ve bembeyaz tüylerine borçludurlar. Şiirlere konu olan bu güzel kedinin gözleri renkli olan beyaz kedilere dahil olduğunu söyleyebiliriz. Khao Maneelerin tüyleri diğer kedilere göre çok daha kısa, yumuşak, kusursuz ve beyazdır.

Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi
Sibirya Kedisi

Rusya topraklarında hayat bulan birçok kedi arasında en çok tanınanlardan olan Sibirya Kedileri gerek kar içerisinde gizlenip avlanabilmek gerek kendisini avlayabilecek yırtıcılardan saklanabilmek için beyaz tüylü olarak evrimleşmişlerdir. Sibirya Kedileri sadece beyaz renkli olmazlar, farklı renklerde de Sibirya kedileri mevcuttur. Griye çalan hatta siyah renkli tüyleri de olan beyaz kediler arasındadırlar.

Van Kedisi

Van Kedisi
Van Kedisi

Listemizdeki tüm kedilerin olduğu gibi ilk kez Van Gölü çevresinde gözlemlenen Van Kedilerinin de tüyleri beyazdır. Ancak Van kedilerinin baş kısımlarında ve arka taraflarında kızıla kaçan tüyler de bulunmaktadır. Beyaz kedi cinslerinin ortak özelliklerinden birisi olan renkli gözlü olma özelliğine sahiptirler. Bilimsel çalışmalar Van Kedilerinin göz ve tüy renklerinin bir hastalıktan kaynaklandığını göstermektedir.

İran Kedisi

İran Kedisi
İran Kedisi

Ülkemizdeki beyaz tüylü kedi cinsi olan Van Kedilerine çok benzer olan İran Kedileri de hem renkli gözlü hem de beyaz tüylü olan kediler arasındadırlar. Her İran kedisinin tamamen beyaz olduğunu söylemek mümkün olmasa da beyaz bir kedi arıyorsanız İran kedilerinin pamuk gibi göründüklerini söyleyebiliriz.

Colorpoint Shorthair

Colorpoint Shorthair
Colorpoint Shorthair

Sokakta göremeyeceğiniz, tamamen evcil olması için başka bir evcil kedinin varyantı olarak türetilen Colorpoint Shorthairlar büyük oranda beyaz tüylere sahiptir. Farklı renklerde veya lekelerde çeşitleri de olan Colorpoint Shorthairlerın genelde beyaz tüylü olduklarını, ayaklarında veya kulaklarında griye kaçan ekstra tüyler olduğunu resimlerden gözlemleyebilirsiniz.

Russian White

Russian White
Russian White

İran Kedilerine çok çok benzer bir görünüşe ve karaktere sahip olan Beyaz Rus Kedileri de neredeyse tamamen beyaz tüylerden oluşan kedi türleri arasındadır. Gözleri birbirlerinden renkli olan bu güzel kedilerin soğuk hava koşullarında kolayca yaşayabilmeleri için siyah tüylere sahip olmasının daha mantıklı olacağını düşünmüş olabilirsiniz ancak karda saklanmanın en kolay yolu beyaz olmaktır.

Devon Rex

Devon Rex
Devon Rex

Çoğunlukla tüysüz olduğu veya gri, siyah yani koyu renklerde olduğu düşünülen Devon Rex kedilerinin de beyaz kedi cinslere dahil olduklarını gördüğünüzde şaşırabilirsiniz. Listemizdeki diğer kedilere göre çok daha nadir rastlansa bile bazı Devon Rex kedilerinin beyaz olduklarına sıklıkla rastlıyoruz. Onları gördüğünüzde diğer beyaz kedi cinslerinden kolayca ayırt edebileceğinizden eminiz.

Kaç Tane Beyaz Kedi Cinsi Vardır?

Madde madde açıklamaya çalıştığımız kedileri sayacak olursanız toplamda kaç tane beyaz kedi cinsi olduğunu zorlanmadan öğrenebilirsiniz. Sizler için en popüler olan 8 farklı beyaz tüylü kedi cinsini inceledik. Smoogi sayesinde kediler hakkında merak ettiğiniz her konuda bilgi edinebileceğinizi söylerken beyaz kedileri de bu havuza dahil etmiştik.

Sizler için ele aldığımız popüler ırkların dünyada varlığını sürdüren tüm beyaz kedileri kapsamadığını da unutmamalısınız. Birçok kedinin beyaz tüyleri olabilir ancak bu durum o kedinin beyaz kedi cinslerine dahil olduğunu göstermez. Dünya üzerinde beyaz görülen sayısız kedi türü vardır ve hepsini birden incelemek ne yazık ki mümkün değildir. En çok aranan 8 kediyi sizlerle paylaştık, listeyi zamanla uzatmaya da devam edeceğiz.

Beyaz Tüylü Kedi Cinsleri Renk Değiştirir Mi?

Kediler doğduğunda sahip oldukları tüylerle hayatlarının sonlarına kadar yaşamıyorlar. Tüylerin yenilenmesi, olgunlaşması ve belirli zamanlarda tazelenmesi gerekmektedir. Tüy dökmeyen kedi cinsleri haricindeki kedilerde kimi zaman tüy rengi değişimi gibi şaşırtıcı bir durumla da karşılaşabiliyoruz. Beyaz tüylü bir kedi istiyorsanız ileride renk değiştirip değiştiremeyeceğini öğrenmelisiniz.

Evet, kediler zamanla renk değiştirebilirler. Özellikle olgunluk ve yaşlılık dönemlerine girerken renk değiştirebilen kedilerin olduğunu söylerken her kedi için aynı sürecin işleyeceğini söylemiyoruz. Beyaz kedi cinsleri nadiren renk değiştirebilirler. Fakat tamamen beyaz olan, tüyleri içerisinde başka renklere pek rastlanmayan kediler genellikle beyaz olarak kalır ve hayatlarına bulutlar kadar ak olarak devam ederler.

Beyaz Tüylü Kedilerin Gözleri Renkli Midir?

Beyaz kedi cinsleri listemizdeki kediler hakkında kısa kısa bahsederken birçoğu hakkında gözlerinin farklı renk olduğunu belirtmiştik. Kedilerin gözlerinin farklı renklerden oluşması bir hastalığın, engelin belirtisi olarak görülmekte fakat görsel olarak inanılmaz bir fark katmaktadır. Beyaz tüylü kedilerin arasında birçok renkli gözlü kedi bulunmaktadır.

Yüzde vermek gerekirse, beyaz kedilerin neredeyse %25 kadarının renkli gözlü olduğunu görebilirsiniz. Bu oran size her beyaz kedinin renkli gözlü olmayacağını hatta büyük bir çoğunluğunun renkli gözlü olmadığını göstermektedir. Eğer renkli gözlü kedilerle birlikte yaşamak istiyorsanız tüy renklerine göre değil gözlerine göre bir gruplandırmayı araştırmalısınız. Şunu unutmamalısınız ki kedilerin sadece tüyleri değil göz renkleri de değişebilir.

Beyaz Kedi Cinslerinin Diğer Kedilerden Farkları Nelerdir?

Beyaz kedi cinslerinin diğer kedilerin çok farklı özellikleri yoktur. Aslında onları kediler ailesinden ayıran en önemli özellikleri beyaz tüylerle kaplı olmalarıdır. Ancak bu duruma farklı nedenler arıyor ve beyaz kedilerle yaşamanın farkının ne olduğunu tam olarak öğrenmek istiyorsanız birkaç madde ile sizlere yardım edebiliriz.

  • Tüy Rengi
  • Göz Rengi
  • Avcılık

Bir hayatı paylaştığınız veya paylaşacağınız patili dostlarınızın tüyleri beyaz renkliyse onları diğer kedilerden ayıran en önemli özellikler göz ve tüy renkleridir. Bununla birlikte genelde saklanmak için kullandıkları tüyleri tek başlarına yaşamaktan keyif aldıklarını ve iyi birer avcı olduklarını da göstermektedir. Beyaz kedi cinsleri adlı içeriğimizin sonuna geldik. Daha fazla kediyle tanışabilmek için Smoogi ile kalın.

Son Gönderiler

Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Kedi severlerin en çok dikkat etmesi gereken, diğerlerinden en...

İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Kedi severler arasında en çok muhabbeti geçen, internette en...

British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Uluslararası araştırmaların, bağımsız araştırmacıların sonuçlarına göre kedi dünyasında en...

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kediler dünyasının belki de en sevimli üyeleri uzun tüylü...

En Pahalı Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kediler farklı özellikleri nedeniyle birbirlerinden farklı fiyatlarda olabilirler. En...

Çocuk Dostu Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kedileri farklı gruplar halinde incelerken çocuklarıyla birlikte yaşayan kedi...