British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Paylaş

Uluslararası araştırmaların, bağımsız araştırmacıların sonuçlarına göre kedi dünyasında en çok aranan, merak edilen konular arasında British Shorthair özellikleri gelmektedir. Günümüzde en popüler kedi cinslerinden birisi olan, hatta birçok insan tarafından zirvede olduğu düşünülen patili dostlarımızı daha yakından, detaylı tanıyalım.

British Shorthair Karakter ve Kişilik Özellikleri

Cins kedilerin hayatımıza katılmasıyla beraber bazı kedi cinslerinin diğer kedilerden çok daha fazla takip edilmesi, sevilmesi de ortaya çıktı. British Shorthair özelliklerinden bağımsız olarak insanlar tarafından en çok araştırılan, en çok sevilen kediler arasındadır. Sadece özellikleri veya dış görüşünü değil, sahip olduğu tüm özelliklerin toplamıyla fark yaratan bu güzel dostlarımızı daha yakından tanımak için ciddi araştırmalar yapmalısınız.

Dış görünüşü ile çevrenizdekileri büyüleyecek, arkadaşlık duygusuyla yaralarınıza merhem olacak, enerjik ve hareketli tavırlarıyla hayatınıza renk katacak bir kedi arıyorsanız çok doğru kedinin özelliklerini inceliyorsunuz demektir. Dünya Kedi Federasyonu tarafından koruma altına alınan, insanlar tarafından en çok araştırılan kedilerin başında gelen British Shorthair özellikleri ile sizleri baş başa bırakalım. Onlar hakkında edindiğiniz her bilgi onlara daha fazla hayran olmanıza neden olacak.

Tarihçe

İlk olarak gözlerini 1914-1918 yılları arasında Fars Kedisinin çaprazlanması sonucu açtılar. Anavatanı olarak kimliklerinde Büyük Britanya yazmasına rağmen kökenleri Eski Mısır’a kadar dayanmaktadır. Mısır üzerinden seyahat eden insanlar tarafından Büyük Britanya topraklarına geldiklerini tahmin edilmektedir.

Mısır tarihinden esinlenen, tarihi Mısır’a dayanan kedilerin ne kadar mistik olduklarını düşünecek olursanız neden bu kadar çok sevildiklerini anlayabilirsiniz. Ataları nedeniyle uzun tüy genine sahiptirler. British Longhair ve Scottish Fold kedilerinin ataları olarak bilinmektedirler. En ayırt edici British Shorthair özelliği de benzer kedilerden ayrılmalarına neden olan özellikleridir.

British Shorthair Fiziksel Özellikleri

British Shorthair Fiziksel Özellikleri

İlk gördüğünüz andan itibaren diğer kedi türlerinden ne kadar farklı olduklarını anlayabilirsiniz. Sadece karakteristik özelliklerinin nadirliği, çekiciliği ile değil fiziksel özellikleriyle de insanların dikkatini çekmektedirler. Bir kedinin fiziksel özelliklerinin ne kadar farklı olabileceği konusunda soru işaretleriniz varsa sizi en çok şaşırtacak kedi ırklarından birisiyle tanışıyorsunuz demektir.

Mısır tarihinden ve topraklarından aldıkları fiziksel özellikler, atalarından gelen genetik aktarımlar, çoğaldıkları Büyük Britanya topraklarına göre evrimleşmiş alışkanlıkları dış güzelliklerinin tamamını oluşturmaktadır. Onları daha yakından tanımak, bir tanesiyle karşılaştığınızda hakkında bilgi sahibi olmak için ilginç ayrıntılar öğrenmeye hazır olmalısınız. British Shorthair özelliklerini önemli başlıklar altında inceleyelim.

Vücut

Diğer kedilere göre daha kilolu ve yumuşak bir bedenleri vardır. Geç olgunlaşan kediler arasında oldukları için genelde daha genç görünürler. Olgunlaşmaları 3-5 yıl arasında bir süreyi bulabilir. Kilo almaya oldukça yatkın olmalarıyla birlikte ortalama 3-10 kilogram arasında hayatlarına devam etmektedirler. Uzun boylu cinsler arasında olduklarını söyleyebiliriz. Arkaları düzdür.

Kafa

Yuvarlak kafa yapıları ve karakteristik çene şekilleriyle kafalarının ilgi çekici olduğu aşikardır. Sahip oldukları tüylerle kafalarındaki tüyler neredeyse her zaman aynı renktedir. Yavruyken şaşkın, olgunlaştıklarında ise gayet ciddi bir yüz ifadesine sahiptirler. Kafalarının boyutlarına göre gözlerinin küçük kalması çok farklı ve tatlı görünmelerine neden olmaktadır. Yuvarlak ve uzun kafaları yuvarlak ve tatlı bir yüzü taşımaktadır. Çeneleri ve burunları iri ve iyi gelişmiştir.

Kulaklar

Yavruyken içe doğru kıvrık olan kulakların olgunlaşma döneminin başlamasıyla birlikte dikildiğini görebilirsiniz. Kediler alemindeki en özel kulaklardan birisine sahiptirler. Kulaklarının dik olması sayesinde Scottish Fold isimli alt türlerinden ayrılmaktadırlar. Kulaklarında bir ağrı ile yaşadıklarına dair söylentiler farklı ırklarla karıştırılmalarından kaynaklanmaktır. Oldukça sağlıklı kulaklara sahiptirler.

Gözler

Kafalarının uzunluğuna ve büyüklüğüne göre küçük gözlere sahip olduklarını söylemiştik ancak gözleri diğer patili dostlarımıza göre iri sayılabilir. Yuvarlak iri gözleri yavruyken farklı renkte, olgunlaştıklarında farklı renkte olabilir. Yavruyken yeşil, mavi tonlarına yakın olan gözleri olgunlaştıklarında sarı, turuncu arası yani bakır renk almaktadır. En güzel gözlü evcil hayvanlar arasında sayılmaktadırlar. Göz bebekleri içi tüm kediler gibi siyahtır.

Bacaklar ve Patiler

Bacaklarının ve patilerinin renkleri tüm vücutları ile benzerlik gösterir. Ne kısa ne uzun yani ortalama uzunluktaki bacakları gayet güçlüdür. Atik canlılar oldukları için bacak kaslarında bir sorun yoktur. Güçlü patilerini tırmalamak için kullanmayı sevmezler. Tırmanma, oyun oynama gibi eylemlerde bacaklarına güvenir ve başarılı bir şekilde kullanırlar. British Shorthairlar kaslı ve yere sağlam basan bacaklara sahiptirler.

Kuyruk

Kuyrukları da tüm vücutlarının rengiyle benzerlik gösterir. Kuyruklarıyla oynanılmasından, uzun süreli temastan pek hoşlanmazlar. Vücut uzunluklarına nazaran ortalama uzunlukta bir kuyrukları vardır. Kalın başlayan ilerledikçe incelen yapıda, kısa ama sık tüylerden oluşan bir kuyruğa sahiptirler. Kuyrukları yuvarlak ve kısa bir kuyruk ucu ile sonlanmaktadır. Cinsiyet ayrımı kuyruk ile yapılabilir.

Tüy

Peluş oyuncak gibi görünmelerine neden olacak kadar kısa, yumuşak tüylere sahiptirler. Belirli dönemlerde tüy dökebilirler. En fazla iki birbirine yakın renk ile donatılırlar. Pofuduk, yumuşak bir görünüşte ve dokuda olduklarını kolayca söyleyebiliriz. Uzun tüy genlerine sahip olmalarına rağmen baskın gen olarak kısa tüyleri kullanmaktadırlar.

British Shorthair Renkleri

Kedilerle iletişim kurarken, onları daha yakından tanırken renklerine odaklanmadığınızı biliyoruz ama renklerin bilinmesi cinslerin ayırt edilmesinde, daha çok sevilmelerinde büyük rol oynamaktadır. Genelde tek rengin, en fazla iki rengin yakın tonlarda bulunduğu bir vücuda sahip oldukları için cins isimlerinden kolayca renklerini tercih edebilirsiniz.

  • British Shorthair Golden
  • British Shorthair Beyaz
  • British Shorthair Silver
  • British Shorthair Blue Point

Sarı, beyaz, gümüş, mavi tonlarında karşınıza çıkabilecek bu güzel canlılarla hayatınızı birleştirmeyi düşünüyorsanız rengini en çok beğendiğiniz alt türü tercih etmelisiniz. Seçim yapmak, renklere göre tercihte bulunmak başlarda biraz ayrıştırıcı görülse bile insanların hevesleri canlılar için yapacaklarını etkilemektedir. En çok tercih edilen renk tonları genelde mavi ve çeşitleridir.

British Shorthair Bakımı

British Shorthair Bakımı

Çaprazlama sonucu, insanların katkılarıyla ortaya çıkan tüm ırklarda olduğu gibi sorunlu bir bakım süreci ile karşılaşmanıza neden olabilirler. Aşırıya kaçan beklentileri olmasa da, çok büyük sorumlulukları üzerinize doğrudan yüklemeseler de üretilmiş kedilerin bakımı biraz daha zorlayıcı olacaktır. Beslenme, eğitim, sağlık ve hastalık başlıkları altında sizleri nelerin beklediğini önceden paylaşmak istiyoruz. British Shorthair bakımını dört başlık altında inceleyeceğiz.

Beslenme

Yemekten, beslenmekten keyif alan canlılarla yaşamak sandığınızdan çok daha eğlencelidir. Genelde yemek seçmez, iştahsızlık gibi sorunlar yaşatmazlar. Yemek yemeyi seven, nispeten obur kediler arasında sayılırlar. Beslenmeleri oldukça kolaydır ve aşırı masraflı değildir. Genelde haftada bir yaş mama olacak şekilde kuru mamayla beslenmeleri önerilmektedir. Yüksek protein bazlı beslenmeleri sağlıkları için önemlidir.

Eğitim

Duygusal, arkadaş canlısı bir cinsten bahsettiğimiz için eğitimleri de bu özelliklere göre verilmelidir. Zeki sayılabilecek kedilerle çalışırken onlara kızmamalı, kaba davranmamalısınız. Beslenme konusunda ne kadar istekli olduklarını da daha önce öğrendiğinize göre ödül mamaları kullanarak onları kesinlikle kandırabilir, ders dinleyecek hale getirebilirsiniz. Cezalardan hoşlanmaz, ödüllere bayılırlar. Nezaket onlar için değerlidir.

Sağlık

Zorlu bir coğrafyadan çıkmalarına, zorluklara karşı hayatları boyu göğüs germiş olmalarına rağmen sağlık sorunları yaşamaya yatkın canlılardır. İran Kedileriyle benzer sağlık sorunları yaşadıkları söylenir. Genetik bir hastalığa sahip olduklarına dair ciddi söylentiler vardır. Riskli doğum süreçleri, tembel ve kilo almaya meyilli olmaları bazı hastalıklara kapı açmaktadır. İnsanlarla yaşamadıklarında ciddi sorunlarla karşılaşabilirler.

British Shorthair Hastalıkları

Beslenme ve sağlık konusunda paylaştığımız bilgileri düşünecek olursanız ciddi anlamda tembel olduklarını görebilirsiniz. Oyuncu ve eğlenceli olmalarına rağmen tembellik yapmaktan geri kalmamaları damar tıkanıklığı, yağlanma, aşırı kilo gibi nedenlerle ciddi hastalıklara yakalanmalarına neden olmaktadır. Onlarla geçireceğiniz süre boyunca karşılaşabileceğiniz British Shorthair hastalıklarını sıraladık.

  • Obezite
  • Hypertrophic Cardiomyopaty (bir çeşit kalp hastalığı)
  • Aşırı Yağlanma
  • Hemofili B (kanama bozukluğu)

Listemizden kolayca anlayabileceğiniz gibi hayati hastalıkların neredeyse tamamı aşırı kilo ve tembellik ile alakalıdır. Bahsettiğimiz hastalıklar meydana çıktıktan sonra düzeltilmesi gerçekten zordur ancak henüz yaşanmadan çözülmeleri hayal ettiğinizden daha kolaydır. Düzenli egzersiz ile birçok hastalığı can dostunuzdan uzak tutabilirsiniz.

British Shorthair Tüy Döker Mi?

Tüy dökmeyen kedi cinsleri arasında kendilerine yer bulacak kadar spesifik olmasalar da genelde az tüy döktükleri söylenir. Bu güzel özelliklerini sadece mevsimsel olarak döküntü yaşamalarına borçludurlar. Kısa tüylerden oluşan vücutları normalden biraz daha fazla tüy dökse bile kolay kolay fark edilemez zaten. İsimlerinde geçen Shorthair kelimesi onların asla tüy dökmediği anlamına gelmemektedir.

Ortalamanın altında tüy dökmeleri mevsimsel, dönemsel olarak artış gösterebilir. Özellikle çiftleşme dönemlerinde aşırı tüy dökme gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sadece çiftleşme değil, depresyon, uykusuzluk, kızgınlık gibi durumlarda miktarda artış görebilirsiniz. Böyle durumlarda gereğinden fazla heyecanlanmamalı, şüphelendiğiniz hastalıklar varsa kısa sürede bir veteriner hekime danışmanız gerekir.

British Shorthair Hangi Türle Çiftleşir?

Kediler ve çiftleşme konusunda genelde bir ayrım yoktur. Ayrım olmaması nedeniyle çiftleşme dönemine girmiş güzel dostunuz istediği her kediyle çiftleşebilir. Ancak bu durumun mümkün olması tamamen sağlıklı olduğu anlamına gelmemektedir. Farklı cinslerle çiftleşmeleri kendi sağlıklarına zarar vermezken dünyaya gelebilecek yavruları kötü etkilemektedir.

Engelli yavrularla karşılaşmamak, sağlıklı yavrular edinmek için kendi türleriyle çiftleşmeleri önerilir. Sadece kendi türleriyle çiftleşmeleri gerektiği için eş bulma süreci biraz sancılı olabilir. Çiftleşme dönemine sorunlar yaşamamak, yavruların sağlığını tehlikeye atmamak, kedinizi korumak için kısırlaştırmayı düşünebilir veya ücretsiz eş bulma sistemimizden faydalanabilirsiniz.

British Shorthair Kaç Yavru Doğurur?

İlk doğumlar genelde çok daha zorlu ve az yavru ile tamamlanmaktadır. Eğer ilk doğumdan bahsediyorsak sağlıklı bir çiftleşme sonucu genelde 4-6 arasında yavru dünyaya gelmektedir. Yavru sayısı çiftleşen kedilerin sağlıklarına, beslenmelerine göre değişiklik göstermektedir. Aşırı zorlanmamak için kendinizi yeni yavruların bakımı ve beslenmesi için hazır tutmalısınız.

Kaç tane yavru ile karşılaşacağınızın doğum sayısı ile alakalı olduğundan bahsetmiştik. Eğer dişi kedi ilk doğumunu daha önce gerçekleştirdiyse ve süreç onun için daha kolay ilerleyecekse yavru sayısı 8-10 arasına kadar çıkabilir. İlk doğumun ne kadar zorlu olduğunu sadece yavru sayılarına bakarak anlayabilirsiniz.

British Shorthair Kaç Yıl Yaşar?

Sağlıklı bir yaşamın yaşam süresini ne kadar attırabileceğini artık hepimiz biliyoruz. Ne yazık ki sadece evcil hayvanlarımız değil tüm canlıların bir gün aramızdan ayrılacağını da çok iyi biliyoruz. Önemli olan bu süreç sona erdiğinde pişman olmamak ve elimizden geleni yaptığımızı bilmektir. Ortalama bir süre vermek gerekirse British Shorthairlar ömrü 15-20 yıl kadar sürebilir.

İnsanlar tarafından karşılanan gereksinimler, sağlıklı beslenme, erken teşhis ile yapılan müdahaleler, sevgi ve ilgi ile ortalama ömür süresi 25 yıla kadar çıkabilir. Patili dostunuzun hayatında ne kadar önemli bir rolünüz olduğunu anlayabilirsiniz. Yine de unutmamalısınız, iyi bakım kedinizin çok uzun yaşayacağına gelmemektedir.

British Shorthair Nereden Alınır?

Smoogi ailesi olarak hayvanların para karşılığı alınıp satılmasına tamamen karşıyız. Amacınız ne kadar iyi ve güzel olursa olsun sonuçta ticari amaçlarla kedilerin çoğaltılmasına, belirli bir pazarda aktif olarak kullanılmasına katkıda bulunmuş oluyorsunuz. Satın almak yerine sahiplenmenin değerini biliyor olduğunuzu varsayarak yanıt vermeye çalışalım.

Ülkemizde çok yakın süre içerisinde tamamen kapanacak evcil hayvan satış noktalarından, internet sitelerinden ve elden satın alım gerçekleştirebilirsiniz. Bizim önerimiz ücretsiz sahiplenme şansınızı deneyerek, sahiplendirme işlemi yapan kedi severlere ulaşarak hayalinizdeki dosta ulaşmanız olacaktır. Hem ekonomik hem de etik açıdan en iyisi sahiplenmek olacaktır.

British Shorthair Ne Kadar?

Fiyat analizlerinde bulunmak bu güzel canlılar için neredeyse mümkün değildir. Çok fahiş fiyatlarla bile karşınıza çıkabiliyor olmaları insanlar tarafından ne kadar çok sevildiklerini kanıtlamaktadır. British Shorthair kaç tl sorusunun yanıtı her yıl değişmekle beraber genellikle 3500 TL ile 15000 TL arasında değişmektedir. Bu nedenle en pahalı kedi ırkları arasında kendilerine yer bulurlar.

Fiyat farklılıkları genellikle kedinin yaşı, rengi, kısırlaştırılması, aşı ve sağlık durumu gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Fiyata etki eden en büyük özellik kedinin safkan olup olmamasıdır. Orijinal bir türe sahip olmak sandığınızdan çok daha pahalıya patlayabilir. Dolandırıcıların ekmeğine yağ sürmemek, maddi imkanlarınızı gereksiz zorlamamak için bilinçli bir şekilde araştırma yapmalısınız.

Safkan British Shorthair Nasıl Anlaşılır?

British Shorthair özellikleri adlı içeriğimizdeki başlıkları dikkatli bir şekilde okumanız, gördüğünüz kediler üzerinde değerlendirme yapmanız durumunda orijinal bir türü kolayca anlayabilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız tüm bilgiler sadece gerçekten safkan olan bir kedi için geçerlidir ve aksi durumlarda kolaylıkla fark edilebilir.

Satın alımlarda, sahiplenme ve sahiplendirme süreçlerinde kandırılmamak için içeriğimizdeki detaylara hakim olmalısınız. Bir şekilde yanınızdaki patilinin orijinal olmadığını öğrendiğiniz durumlarda gereksiz hayal kırıklığına uğramamalısınız. Onların sevgisi ve size karşı bağlılıkları her zaman orijinaldir. British Shorthair özellikleri adlı içeriğimizin şimdilik sonuna geldik, güncellemeler ve yeniliklerle karşınızda olacağız.

Son Gönderiler

İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Kedi severler arasında en çok muhabbeti geçen, internette en...

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kediler dünyasının belki de en sevimli üyeleri uzun tüylü...

En Pahalı Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kediler farklı özellikleri nedeniyle birbirlerinden farklı fiyatlarda olabilirler. En...

Çocuk Dostu Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kedileri farklı gruplar halinde incelerken çocuklarıyla birlikte yaşayan kedi...

Büyümeyen Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Yavru kediler herkes tarafından çok sevilirler. Büyümeyen kedi cinslerini...

Küçük Köpek Cinsleri

Ufak boyutlara sahip olan şeylerin daha sevimli olduğunu düşündüğümüzde...