Büyük Köpek Cinsleri Hangileri?

Paylaş

Bazı köpeklere cüsselerinden dolayı bakmak zordur. Bu yüzden bir köpek sahiplenmeden önce büyük köpek cinsleri hakkında bilgi sahibi olmanız, iri cüsseli sevimli dostlarımıza uygun bir ortam sunup sunamayacağınız hakkında sizleri bilgilendirir. Hazırsanız birlikte bu dostlarımızı daha yakından tanımaya başlayalım.

Büyük Köpek Cinsleri Özellikleri

Köpekler çok uzun yıllardır insanların en yakın arkadaşı olarak bilinir. Fakat bu onların sorumluluğunu üstlenmenin kolay olduğu anlamına gelmiyor. Özellikle bazı cinsler sahip oldukları boyutlardan dolayı sahiplerine çeşitli zorluklar çıkarabiliyor. Gerek yaşama alanı olsun, gerek mama ihtiyacını karşılamak olsun büyük köpek cinsleri özelliklerini öğrenmeden onları sahiplenmemelisiniz. Peki iri cüsseli köpek türleri hangileridir?

 • Çatalburun
 • Fransız Mastiff
 • Alabay (Alabai)
 • Afgan Tazısı
 • Dalmaçyalı (Dalmatian)
 • Dogo Argentino
 • Belçika Kurdu (Malinois)
 • Akita İnu
 • Rottweiler
 • Alaskan Malamute
 • Samoyed
 • Labrador Retriever
 • Doberman Pinscher
 • Anadolu Çoban Köpeği (Kangal)
 • Alman Kurdu (Çoban) Köpeği
 • Golden Retriever

Bu listede bulunan patili dostlarımız büyük bir gövdeye sahip köpeklerdir. Doğaları ve sahip olduğu genler gereği diğer akranlarına göre çok daha iri ve kilolu olan bu arkadaşlarımızın sorumluluğu da kendi cüsseleri kadar büyük ve ağır olabiliyor. İhtiyaç duydukları hareket alanları, egzersiz miktarları ve tükettikleri mamalardan dolayı onların sorumluluğunu almadan önce buna hazır olup olmadığınıza karar vermelisiniz. Büyük köpek cinsleri özelliklerini daha yakından inceleyelim.

Çatalburun

Nam-ı diğer Türk Pointeri, Çatalburun köpekleri ülkemizin en nadide av köpeklerinden birisidir. Doğası gereği av iç güdüleri son derece gelişmiş olan bu dostumuz, avlanırken tehlikelere göğüs gerebileceği büyük bir vücuda sahiptir. Ortalama olarak 40-60 cm boya ve 15-25 kg ağırlığa ulaşabildikleri bilinmektedir.

Fransız Mastifi

Fransızların en büyük ve en güçlü köpeklerinden bir tanesi olan Fransız Mastifi, iri ve kaslı vücudunu ağır nesneleri çekerek hareket ettirmek ve sürüleri korumak gibi çeşitli işlerde rahatlıkla kullanabilir. Yetişkinliğinde 60-70 cm boy ve 57-70 kg ağırlığa ulaşabilen bu dostumuz hazırladığımız listeye girmeyi hak ediyor.

Alabay (Alabai)

Tarihi MÖ 3000 yılına kadar dayanan, Kangal ve diğer bazı çoban köpeklerinin atası olarak kabul edilen ve tamamen doğal bir köpek ırkı olan Alabaylar, Türkistan menşeili devasa köpeklerdir. Yetişkin erkeklerin boyları 80 cm’e kadar ulaşabilir. Sürüleri koruma ve bekçilik görevini layıkıyla yerine getiren Alabayları ev içerisinde beslemenizi tavsiye etmiyoruz.

Afgan Tazısı

Afganistan’ın kayalık arazilerinde güçlü ve çevik hareketleriyle harika bir av köpeği olduğunu kanıtlayan Afgan Tazısı, listemizdeki bir diğer iri köpek cinslerindendir. Sahip olduğu uzun ve ipeksi tüylerden dolayı süs köpeği olarak da yetiştirilen bu cins, büyük boyutlarına nazaran hafifliğiyle bilinir.

Dalmaçyalı (Dalmatian)

Beyaz tüylerinin üstündeki siyah benekleriyle bütün dünyada oldukça popüler olan Dalmaçyalı oldukça iri bir köpektir. 55-60 cm ortalama boya sahip olan bu köpeklerin ağırlıkları da 25-30 kilograma kadar ulaşabilir. Çoğu büyük köpek cinslerinde görülen ailesine bağlılık ve koruyucu davranışlar Dalmaçyalılarda da gözükmektedir.

Dogo Argentino

Büyük hayvan avlarında kullanılmak üzere melezlenmiş bir ırk olan Dogo Argentino, cesareti ve koruma iç güdüsüyle bilinir. Av esnasında en ufak bir korku ve tereddüt belirtisi göstermeyen ve insan dostunuz her türlü tehlikeden korumaya ant içmiş bu dostlarımız büyük, beyaz ve kaslı vücuduyla korkutucu gözükmesine rağmen sahiplerine oldukça bağlıdır.

Belçika Kurdu (Malinois)

Harika koruma ve bekçilik yetenekleriyle tanınan Belçika Kurdu, iri vücudunu bekçiliğini yaptığı sürüleri yönlendirmekte ve koruma görevini üstlenmekte çok iyi kullanır. Büyük köpek cinslerinde görülen çevik ve güçlü bir vücuda sahip olan bu hayvanlar 55-65 cm boya ve 25-35 kg ağırlığa ulaşabilirler.

Akita İnu

Sahip olduğu sevimli suratıyla görenlerine kendine hayran bırakan Akitalar, Japonların en büyük bekçi köpeğidir. Ancak onun sevimli duruşunu aldanmamalısınız. Büyük köpek cinslerinin sahip olduğu iri ve güçlü vücudunu kullanarak tanımadığı insan ve hayvanları korkutup uzaklaştırmada üstüne yoktur!

Rottweiler

Gözlerinin hemen üstünde sahip olduğu kahverengi tüyler bir çift kaşı andıran Rottweiler cinsi köpekler sahiplerine son derece bağlıdır. Ailesine karşı iyi huylu davranan bu köpek, 70 cm’e kadar uzayabilen boyu ve ortalama 50 kg ağırlığıyla birlikte tehlikeli durumlarda ailesini korumak adına son derece cesur ve korkusuz bir şekilde tehditleri bertaraf etmeye hazırdır.

Alaskan Malamute

Alaska kurdu olarak da bilinen Alaskan Malamutu, bu bölgeye özgü olan bir işçi köpeğidir. Eskimo halkları tarafından kızak çekmekte kullanılan bu canlılar, özellikle çocuklara karşı olan sevecen ve dostane davranışlarıyla oldukça popülerdir. 55-65 cm’ye kadar ulaşan boyları ve 30-45 kilogram ağırlıklarına rağmen ağırbaşlı, sevecen ve dost canlısıdırlar.

Samoyed

Beyaz tüylü köpeklerin en sevimlisi karşınızda! Adını tarihi çok eskilere dayanan ve Sibirya’da avcılıkla geçinen Samoyed adlı halktan alan bu köpek, inanılmaz derecede sosyal, bir o kadar dost canlısı ve hayat doludur. Zaman zaman sahipleriyle inatlaşarak 50-60cm’ye ulaşabilen iri cüsselerini kullanmaktan çekinmezler.

Labrador Retriever

Tam bir aile köpeği olan Labradorlar, sağlam yapılı vücutlarına rağmen çok nazir ve cana yakın hayvanlardır. Sakin bir mizaca sahip olmalarına rağmen güçlü ve çevik vücutlarını kullanma konusunda çekinmezler. 55-65 cm boya ve 25-35 kg ağırlığa ulaşabilirler. Büyük köpek cinsleri arasında bulunmasına rağmen tam bir işçi köpeği sayılmazlar.

Doberman Pinscher

Dik kulakları ve asil duruşlarıyla tüm dünyaya nam salan Dobermanlar, güçlü ve atik gövdelerini çeşitli görevlerde kullanabilirler. Almanların işçi köpeği olarak bilinirler ve zekaları, cesaretleri ve sadık oluşlarıyla daima sahiplerinin yanındadırlar. Yetişkinleri ortalama 60-70 cm boy ve 30-45 kg ağırlığa ulaşır.

Anadolu Çoban Köpeği (Kangal)

Adını Sivas’ın Kangal ilçesinden alan Kangal köpeği, dünyanın en iri köpek cinslerinden birisidir. Yetişkinliklerinde 75-80 cm boy ve 50-60 kg ağırlığa ulaşırlar. Dünyanın en güçlü çenesine sahip Kangallar, yüzyıllardır Anadolu halkının çoban köpeği olarak bilinmektedir. Sürülere zarar verebilen Kurtları boğmalarıyla meşhur olan Türkiye’nin gururu bu canlılar bağımsız ve ağırbaşlı olmalarıyla bilinirler.

Alman Kurdu (Çoban) Köpeği

Alman çoban köpeği veya diğer adıyla Alman kurdu, iri, atletik ve güçlü vücudunu çok iyi kullanır. Yavruluktan itibaren iyi bir şekilde yetiştirilirse harika bir aile köpeği ya da iş köpeğine dönüşür. 55-65 cm boya ve 25-40 kg ağırlığa ulaşabilirler. Çoğu büyük köpek cinslerinde olduğu gibi iri cüsselerinin yanı sıra son derece zeki olmalarıyla da tanınırlar.

Golden Retriever

Açık ara dünyanın en popüler köpek cinsi olan Golden Retriever, sahip olduğu iri cüsseyi nasıl kullanması gerektiğini bilmeyen bir köpektir. İnanılmaz derecede dost canlısı ve hayat dolu olan bu köpekler, yetişkin olmalarına karşın kendilerini hala küçük bir kucak köpeği sanabilirler. Ortalama olarak 50-60 cm’ye ulaşan boylarına aldanmayın, yeri geldiğinde son derece nazik davranırlar. Büyük köpek cinsleri özelliklerine sahiptirler fakat onlardan koruma ve bekçilik görevini beklemeyin.

İngiliz Mastifi

Tehlikelere karşı son derece cesur, aile bireylerine karşı iyi huylu ve koruyucu: karşınızda İngiliz Mastifi! 70-90 cm ortalama boy ve dişilerde 54-77, erkeklerde ise 73-100 kg ortalama ağırlıkla dünyanın en iri köpek cinslerinden birisidir. İngiliz köpek ırklarının en büyüğü olan bu hayvanlara karşı yaklaşırken hareketlerinize dikkat etmeniz gerekiyor.

Great Dane(Danua)

Dünyanın en büyük köpeği olan Danua, 100 cm’ye ulaşabilen boyuyla birlikte 400 yıl kadar önce Almanya’da domuz avında kullanılmak üzere geliştirildi. İri boylarına aldanmayın, çünkü zaman zaman çekingen ve utangaç olabilirler. Ailesine son derece bağlı, sevecen ve dost canlısı olmaları da en büyük özelliklerindendir.

En Büyük Köpek Cinsi Hangisidir?

Dünyanın en büyük köpek cinsi Great Dane ya da dilimizdeki adıyla Danuadır. Büyük köpek cinsleri arasında sahip oldukları uzun boylarıyla bilinirler. 2008-2014 yılları arasında Amerika’da yaşayan Zeus adlı Danua, 104 cm boyuyla hala dünyanın en büyük köpeği unvanına sahiptir.

Büyük Köpekler Güçlü Müdür?

Büyük köpek cinsleri özelliklerinden akla ilk gelenler güçtür. İri köpekler güçlüdür. Sahip oldukları dev cüsseler ve güçlü çeneler, onları ağır işlerde ve av konularında becerikli yapar. Ancak korkmanıza gerek yok, sahip oldukları gücü yalnızca sahiplerini korumak üzere eğitildiklerinde kullanırlar. Ailelerine karşı oldukça bağlı ve itaatkar olurlar.

Büyük Köpekler Saldırgan Mıdır?

Dev bir köpek gördüğünüzde korkmanız normal. Sağlam yapılı vücutlarıyla tehditlere göğüs gören büyük köpek cinsleri zaman zaman saldırgan olabilirler. Fakat yavruluktan itibaren iyi bir şekilde eğitilen ve sosyalleştirilen köpekler kolay kolay saldırgan tavırlar sergilemezler.

Büyük Köpekler Isırır Mı?

Bazı köpeklerin ne zaman ne yapacağını kestirmek zor. Kendisini tehlike altında hisseden her köpek ısırır. Büyük köpek cinsleri de ısırabilir. Özellikle bazı hassas köpeklere karşı ani hareketler yapmanız durumunda kendilerini korumak için ısırma davranışı sergilemeleri normaldir.

Büyük Köpekler Ne Kadar Mama Yer?

Büyük köpek cinsleri iri vücutlarından dolayı diğer türlere göre daha fazla mama tüketirler. İri vücutlarını ve kaslarını korumaları bakımından buna özen gösterilmesi gerekir. Aksi taktirde çeşitli hastalıklara açık hale gelebilirler. Günde 3-4 öğün tüketebilen bu canlıların beslenme saatlerini aksatmamanız gerekiyor.

Büyük Irk Köpekler Kaç Sene Yaşar?

Her ne kadar köpeklerin yaşam sürelerini belirleyen en önemli etken yaşadıkları ortam olsa da büyük köpek cinslerinin ortalama olarak 8-15 yıl yaşadığını söyleyebiliriz. Bu süre türden türe göre farklılık gösterebilmektedir.

Büyük Irk Köpekler Kaç Yaşına Kadar Büyür?

Minik bir yavru köpek sahiplendiniz ve onun gözlerinizin önünde ne kadar büyüdüğüne şahit olduğunuzda daha ne kadar büyüyeceğini merak etmeniz normal. Büyük köpek cinslerinin yetişkinliğe ulaşmaları 1-2 yıl alabilir. Bu süre boyunca düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslendikleri taktirde genetik olarak ortalama boyutlarına ulaşacaktırlar.

Son Gönderiler

Avrupa Hamster Özellikleri ve Bakımı

Hamsterler her ne kadar popüler evcil hayvanlar olsalar da...

Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri

Kedilerin gruplaştırılmasında en önemli faktörlerden olan tüy dökmeyen kedi...

Cüce Rus Hamster Özellikleri ve Bakımı

Dünyada en çok tercih edilen hamster türlerinden birisi olan...

En Büyük Kedi Cinsleri

Kedilerle yaşamak isteyen insanların büyük bir çoğunluğu kedisini kucağına...

Roborovski Hamster Özellikleri ve Bakımı

Diğer hamster türleri kadar popüler olmayan Roborovski hamsterı tecrübeli...

Çin Hamster Özellikleri ve Bakımı

Evcil kemirgenler arasında son derece popüler olan hamster türleri...