Büyümeyen Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Paylaş

Yavru kediler herkes tarafından çok sevilirler. Büyümeyen kedi cinslerini yakından tanıyarak yavru kedi sevginizi zamana karşı kaybetmemenin, kedinizin her zaman yavruluğunda olduğu kadar tatlı olmasının yollarından birisini öğrenebilirsiniz. Çoğu kedinin aksine belli bir dönemden sonra büyüme göstermeyen kedilerle sizleri tanıştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Hiç büyümeyen kedi türleri evinizin neşesi olmaya aday.

Büyümeyen Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Gen havuzları geri normal kedilerin gösterdikleri büyüme eğrisini göstermeyen, mümkün olduğu kadar küçük boyutlarda kalan ve büyümeyen kedi cinsleri vardır. Küçük ve sevimli patili canlılarla tanışmak, zaman geçirmek için diğer diğer kediler gibi fiziksel olarak olgunlaşmayan kedilerle tanışmalısınız. Günümüzde en çok sevilen, büyümeyen kedi türleri;

 • Singapur Kedisi
 • Birman Kedisi
 • American Curl
 • Devon Rex
 • Siyam Kedisi
 • Munchkin
 • Somali Kedisi

Singapur Kedisi

Singapur Kedisi
Singapur Kedisi

Dünyanın en küçük kedi cinsleri arasında ilk olarak sayılan kedilerden birisi de Singapur Kedisidir. Ne kadar küçük ve büyümüyor olsalar da aşırı hareketli olmaları ve inanılmaz atletik hareketleriyle geniş bir yaşam alanına sahip olmak isterler. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan, sosyal, aktif ve sevimli bir kedi arıyorsanız Singapur Kedileri tam sizin ailenize göre demektir. Hem daha önce birçok evcil hayvan beslemiş ve besliyor olan insanlar için hem de ilk defa bir canlı ile yaşayacak olan insanlar için doğru seçim olabilecek bir kedi ırkıdır.

Birman Kedisi

Birman Kedisi
Birman Kedisi

Evde tek kaldığında veya çocuğunuzla, bir başka insanla zaman geçirirken genelde oyun oynarken, oyun kurmaya çalışırken bulacağınız bir kedi cinsi olan Birman Kedileri de büyümeyen kediler arasındadır. Diğer kedilere nazaran oldukça küçül vücutlarını yöneten inanılmaz beyinleri vardır. Zeki kediler arasında da kendisine yer bulmalarının nedeni mükemmel oyunculukları ve üstün zekalarıdır. Büyümüyor olmalarından doğan küçük görünüşlerinin aksine çok olgun ve çözüm odaklı bir hayat sürmektedirler.

American Curl

American Curl
American Curl

Patili dostlarımız ve çeşitlilikleri hakkında bir araştırma yapılırken The International Cat Association tarafından 1981 yılında tamamen rastgele olarak ortaya çıkan bir türdür. American Curl cinsi rastgele ortaya çıkışı nedeniyle normalde rastladığımız kedilerden biraz daha farklı özelliklere sahiptirler. Farklılıklarının temelinde yeteri kadar olgunlaşmamaları ve büyümemeleri gelmektedir. Aşırı küçük oldukları söylenemeyen bu güzel canlıları oldukça sevimli ve dost canlısıdırlar.

Devon Rex

Devon Rex
Devon Rex

Kedi dünyasının en garipsenen, ortalama duyguları yok sayıp ya çok sevilen yada biraz mesafe konulan kedilerden birisi olan Devon Rexler çok uzun sürede büyürler. Üstün zekaları ve yumuşak, tatlı tüyleri ile birçok insan tarafından sevilmelerine neden olurken, garip görünüşleri de insanlar tarafından dikkat çekmelerine neden olmaktadır. İnsanlara bağımlı olarak hayatta kalan bir canlı olduklarını düşünecek olursak fiziksel olarak tam olarak olgunlaşmamaları nazlarına naz, sevgilerine sevgi katmaktadır.

Siyam Kedisi

Siyam Kedisi
Siyam Kedisi

Listemizde olmasına rağmen sağlıklı ve düzenli beslenme ile oldukça büyüyebilen bir kedi türü olan Siyam Kedisi inanılmaz derecede hafiftir. Boyut olarak farklı listelerde kendilerine yer bulabilirler ancak en hafif kedileri sıralayacak olursak kesinlikle bu listeye dahil olacaklardır. Oldukça konuşkan bir tür oldukları için insanlarla çok iyi anlaşırlar ve sosyalleşirken sorun yaşamazlar. Sevdiklerine, evlerine, ailelerine bağlılıkları o kadar yüksektir ki köpek cinsleriyle bu konuda yarışabilirler.

Munchkin

Munchkin
Munchkin

Kısa tüylü bacaklarıyla keşke hiç büyümese, hep ilk gördüğüm gibi kalsa diye düşüneceğiniz tatlılıkta olan Munchkin kedileri de büyümeyen kedi cinsleri arasında kendilerine yer bulurlar. Süs eşyası güzelliğinde olmalarının yanı sıra oldukça zeki ve cana yakın canlılardır. Koşturmayı oldukça severler, listemizdeki çoğu kediye nazaran oldukça hızlı ve atik canlılardır. Kedilerin zıplamak konusundaki yetenekleri düşünüldüğünde en az zıplayan cinsler arasında olmalarını bacaklarının boy olarak gelişmemesine borçlular.

Somali Kedisi

Somali Kedisi
Somali Kedisi

Enerjisini asla kaybetmeyen, durmak nedir bilmeyen, sürekli kendi kendine bile olsa oyunlar oynayan Somali kedisinin vücut ölçülerinin pek değişmemesine şaşırmamak gerekir. Avlanma konusunda inanılmaz yetenekli ve tekrarcı olan bu güzel kediler avlanma yüzdelerini arttırmak için büyümekten fedakarlık etmiştir. Daha küçük olanın daha yüksek avlanma oranına sahip olduğu bir gen havuzundan geldikleri için büyümeyen kedilere dahildirler. Birlikte yaşadıkları canlılara temas etmeyi çok severler.

Büyümeyen Kedi Cinslerinin Farkları Nelerdir?

Büyümeyen kedi cinslerinin neden öğrenilmesi gerektiğini, onları yakından tanımanın neden önemli olduğunu anlamanın en kolay yolu diğer kedilerden farklarını öğrenmektir. Temel olarak boyutları yavru olduklarındaki kadar kalan, diğer kediler kadar sürekli gelişmeyen ve olgunlaşmayan kedilerin çok farklı olduklarını düşünmek hata olabilir. Ancak tüm kedilerin benzer özellikleri olduğunu da düşünmemek gerekir. Büyümeyen kedi türlerinin farkları;

 • Hareketlidirler,
 • Sevecen ve dost canlısı olurlar,
 • Yükseklere zıplayamazlar,
 • Oyun oynamaktan keyif alırlar,
 • Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşırlar.

Sadece boyutlarından kaynaklanan fiziksel farklılıkları bilmek hiç büyümeyen kedileri tanımak için yeterli olmayacaktır. Genlerinden gelen özellikler fiziksel özelliklerine etki ettiği gibi duygusal ve karakteristik özelliklerine de etki etmiştir. Mükemmel avlanma özellikleri oyuncu olmalarını tetiklemiş, eğitim ve atletik olmak konusunda fark yaratmalarına neden olmuştur. Artık büyümeyen kedilerin diğer kedi ırklarından neden ayrıldığını biliyorsunuz.

Büyümeyen Kedi Cinslerinde Tuvalet Eğitimi Daha Kolay Olur Mu?

Kedilerin fiziksel özelliklerine göre ayrılmasının ve bir şekilde gelişimlerini fiziksel olarak durdurmalarının eğitimlerine faydalı olabildiğini söylemiştik. Eğitim ve fiziksel gelişimin neden birbiriyle alakalı olduğunu anlamak istiyorsanız büyümeyen kedi cinslerinde tuvalet eğitimi daha kolay olur mu sorusuna yanıt bulmalısınız.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi gelişmeyen kediler aşırıya kaçacak kadar atletik ve oyuncudurlar. Oyunculuk yetenekleri eğitimleri kolay öğrenmelerini ve bol bol tekrarlamalarını sağlamaktadır. Yaptıkları tekrarlar sonucu büyümeyen kedilerin tuvalet eğitiminin çok daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Tuvalet konusundaki eğitimlerden korkuyorsanız listemizden kendinize göre bir kedi ırkı tercih edebilirsiniz.

Hiç Büyümeyen Kedilerin Cinsi Nedir?

Hiç büyümeyen kedi cinsinin aslında listemizde olmayan vahşi bir kedi olduğunu söylemek istiyoruz. Paslı kedi dünyanın hiç büyümeyen ve en küçük kedisi olarak bilinmektedir. Maksimum 40 santimetre uzunluğa ulaşmaları ve 1 kilogramağırlığında olmalarıyla bu rekoru çok uzun süre başka hiçbir kediye vermeyecek gibi görünürler. İnsanlar Paslı Kedileri Hindistan yakınlarında ilk kez görüldüklerinde onların birer yavru kedi olduğunu sanmıştı ancak gerçek sonradan ortaya çıktı.

Paslı kedileri listemizin dışında tutmamızın nedenini vahşi olmaları ile açıklamıştık. Eğer listemizdeki bir kedi üzerinden hiç büyümemek terimini açıklamak gerekirse Singapur Kedisini örnek olarak verebiliriz. Büyümeyen kedi cinsleri arasındaki en az büyüyen kedi türü Singapur Kedisidir. Bu güzel kedileri daha yakından tanımak istiyorsanız bireysel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Cüce Kedi Var Mıdır?

Hayvanlar aleminde birçok hayvanın ortalama boyundan daha kısa boylu, daha küçük alt türlerine cüce denmektedir. Köpeklerde ve insanlarda da cüce terimi sıklıkla kullanıldığı gibi kedilerde de cüce durumu söz konusudur. Cüce kediler vardır ve listemizde de kendilerine yer buldular. Hatta bazı kedilere kendi cins isimleri ile değil doğrudan cüce kedi olarak seslenilmektedir.

Cüce kedilerin büyük bir kısmının genetik bozukluklar, hastalıklar ve yetersiz beslenme nedeniyle cüce olduğunu düşünülmektedir. Fakat her cüce kedi için bu durum söz konusu değildir. Bazı kediler atalarından itibaren hatta ilk üretimlerinden itibaren cüce olarak hayata gözlerini açmış olabilirler. Kedilerdeki cüce türleri osteokondrodiskoplazi, hipofiz ve seçici cücelik olarak üçe ayrılmaktadır.

Kaç Tane Büyümeyen Kedi Türü Vardır?

Büyümeyen kedi cinsleri listesini yaparken evcil kedi türlerinden bahsettiğimizi, vahşi kedilere yer vermediğimizi daha önce belirtmiştik. Kaç tane büyüyemeyen kedi türü vardır sorusuna yanıt verirken de bu uyarıya göre yanıt vermeye çalışacağız. Sizlerle paylaştığımız büyümeyen kedi ırkları listemizde toplamda yedi tane kedi vardır ve hepsi yakından tanınmayı hak etmektedir.

Sizlerle kedileri buluştururken en çok sevilen, en popüler, en çok araştırılan kedilere öncelik verdiğimizi unutmamalısınız. Kedilerin üretilmesi ve farklı türlerin meydana gelmesi hala sürdüğü için büyümeyen kedi cinslerinin listesi her geçen gün değişmektedir. Bilim ışığındaki değişikliklerle içeriğimizi güncellemeye ve sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Son Gönderiler

Küçük Köpek Cinsleri

Ufak boyutlara sahip olan şeylerin daha sevimli olduğunu düşündüğümüzde...

Pug Özellikleri

Kimilerine göre çok çirkin, kimilerine göre ise dünyanın en...

Süs Köpeği Cinsleri

Bir çok köpek şovunda boy gösteren süs köpeği cinsleri,...

En Zeki Köpek Cinsleri

Köpeklerin çok zeki hayvanlar olduklarını bilmeyen yoktur. En zeki...

Tüysüz Kedi Cinsleri

Kedilerle yaşamak, vakit geçirmek isteyen insanlar hayatlarına uygun kedilerle...

En iyi Koruma Köpekleri

Söz konusu bir yeri ya da bir kişiyi korumak...
Önceki İçerik