Büyümeyen Köpek Cinsleri

Paylaş

Minik boyları ve son derece sevimli olmalarıyla tanınan büyümeyen köpek cinsleri, çok geniş bir alana sahip olmayan ailelerin en çok tercih ettiği evcil hayvanlar arasında yerini koruyor. Özellikle iri gövdeye ve uzun bir boya sahip hayvanlardan korkan ya da çekinen kişiler için adeta biçilmiş kaftan olan bu sevimli dostlarımızı daha yakından tanıyabilmeniz için bu yazımızı hazırladık.

Büyümeyen Köpek Cinsleri Özellikleri

Evinde köpek beslemek isteyen çoğu kişinin karşılaştığı problemler arasında köpeğin ne kadar büyük olduğu da yer alıyor. İhtiyaç duyduğu geniş hareket alanının yanı sıra enerjisini rahatlıkla atabilmesi için duyduğu egzersiz oranı fazla olduğu için çoğu kişi iri köpekler yerine büyümeyen köpek cinslerini tercih ediyor. En popüler büyümeyen köpek türlerinin hangileri olduğuna bir bakalım.

 • Affenpinscher
 • Maltipoo
 • English Cocker Spaniel
 • Cavalier King
 • Charles Spaniel
 • Yorkshire Terrier
 • Chihuahua (Şivava))
 • Beagle
 • Maltese Terrier
 • Toy Poodle (Kaniş)
 • Bichon Frise
 • Pomeranian
 • Pug

Büyümeyen köpek cinslerinin tercih edilmelerinin en büyük sebebi, artan şehirleşmeden dolayı küçük dairelerde yaşayan kişilerin fazla hareket alanına sahip olmamasıdır. Ufak oldukları için ev içerisinde yaşamakta güçlük çekmeyen minik dostlarımızı teker teker daha yakından tanımaya başlayalım.

Affenpinscher

Adı Almancada “Maymun Köpek” anlamına gelen bu sevimli dostumuz, tarla ve çiftliklerdeki küçük kemirgenleri avlamak için kullanılıyor. Gelişmiş koku duyusu ve av içgüdüsünden dolayı başarılı bir avcı olmasının yanı sıra apartman hayatına kolaylıkla uyum sağladığı için süs köpeği olarak da beslenmektedir.

Maltipoo

Apartman yaşamına çok iyi uyum sağlayan Maltipoolar büyümeyen köpek cinsleri arasında son derece popülerdir. Geniş olmayan evlerde yaşama konusunda güçlük çekmezler. Hafif kıvırcık olan tüyleri, sevimli yapıya sahip bir yüzleri ve en önemlisi de oldukça oyuncu yapıları sayesinde ev içerisinde ailesine neşe katmalarıyla bilinirler.

English Cocker Spaniel

İngiliz Cocker Spaniel harika bir aile köpeğidir. Büyümeyen köpek cinsleri arasında avcılık özelliği gelişmiş bir diğer tür olmasına karşın eğitimi son derece kolaydır ve küçük evlerde yaşamaya son derece uygun olmasıyla tanınır. Sarkık kulaklarındaki tüyler sayesinde dalgalı saçlara sahipmiş gibi bir görüntüye sahiptir ve kuyruğunu sürekli sallar.

Cavalier King Charles Spaniel

Bir diğer İngiliz Spaniel’i olan bu köpekler 18. yüzyıla kadar soyluluğun sembolüydüler. Büyümeyen köpek cinslerinde görülen oyuncu karakter yapısına sahiptirler. Sahibine karşı güçlü bir bağlılık duygusu taşıyan Cavalier King, siz işteyken evde uslu bir şekilde dönmenizi bekler. Ancak ona yeteri kadar ilgi göstermezseniz bazı eşyalarınızın ufak tefek kazalara kurban gittiğini görebilirsiniz.

Yorkshire Terrier

Birleşik Krallıktan çıkan bir diğer büyümeyen köpek cinsi: Yorkshire Teriyeri! Ailesine son derece bağlı, oldukça zeki ve bir o kadar da inatçı olmasıyla bilinir. Yabancılardan hoşnut olmayan Yorkshireların apartman dairelerinde yaşama konusunda herhangi bir sıkıntı yaşadığı görülmez. Fakat etrafında başka köpeklerin bulunmasından hoşlanmadığını da söylememiz gerekiyor.

Chihuahua (Şivava)

Büyümeyen köpek cinsleri arasında en küçük olanlardan Şivavaları sevmemenize imkan yok! Eski Güney Amerika yerlileri tarafından kutsal olarak kabul edilen bu sevimli dostlarımız, 15-20 cm’ye ulaşan boylarının getirdiği avantaj sayesinde küçük evlerde yaşayan kişilerin en çok tercih ettiği evcil hayvanlar arasında bulunmaktadır.

Beagle

Çocuklarınızla birlikte ailenizin en sevimli üyelerinden biri olacak Beagle iyi huylu, diğer köpeklerle anlaşabilen, oldukça zeki ve kolay eğitilebilir bir köpektir. 35-40cm’ye ulaşan boyları en küçük köpeklerden birisi yapmaz fakat apartman dairelerinde yaşama konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazlar.

Maltese Terrier

Malta köpeği olarak da bilinen Maltese Terrier, tarihi MÖ 800’lü yıllara kadar dayanan bir köpektir. Adından dolayı onun Malta’ya ait bir köpek olduğu düşünülmesine rağmen bu yanlış bir kanıdır. 20-25 cm boya ulaşan bu sevimli dostlarımız oyuncu yapılarının yanı sıra uysal ve zeki oluşlarıyla birlikte harika bir aile köpeği olarak addedilirler.

Toy Poodle (Kaniş)

Kaniş köpek ırkının en küçük türü olan Toy Poodle’ın geçmişinin Almanya ya da Fransa olduğu düşünülmektedir. Fransa’da oldukça popüler olmasından dolayı Fransa’nın milli köpeği olarak kabul edilir. 24-28 cm’ye ulaşan boylarından dolayı ev içerisinde rahatlıkla besleyebilirsiniz.

Bichon Frise

Adının tam anlamı Fransızcada “kıvırcık tüylü kucak köpeği” anlamına gelen Bişon çuha köpeği, neşeli ve oyuncu bir ırk olmasıyla bilinir. Ortalama olarak 23-30 cm’ye ulaşan boyları ve sahibine son derece bağlı olmasından dolayı büyümeyen köpek cinsleri arasında Avrupa’da en çok tercih edilen türlerden birisidir.

Pomeranian

Dünyanın en popüler süs köpeklerinden birisi olan Pomeranian, Orta Avrupa’nın Pomeranya bölgesinden adını almaktadır. Kucak köpeği dendiğinde de akla ilk gelen cinslerden birisi olan bu köpekler, büyümeyen köpek cinsleri popülerlik sıralamalarında daima en üst sıralarda bulunuyorlar.

Pug

Kimileri için inanılmaz tatlı, kimileri için ise oldukça çirkin: karşınızda Çin kökenli bir süs köpeği olan Pug! Sahip olduğu yüz hatlarından dolayı dünyada hemen hemen herkes tarafından tanınan puglar büyümeyen köpek türleri arasında en popüler olan ırktır. Ancak hatırlatmakta fayda var; başına buyruk yapısı ve ısırmaya yatkın olmasından dolayı diğer hayvanlarla anlaşma konusunda sıkıntı yaşayabilir.

Büyümeyen Köpek Cinsleri Güçlü Müdür?

Daha iri boyutlu akrabalarına nazaran büyümeyen köpek türlerinin çok güçlü olduklarını söylemek doğru olmaz. Fakat bazılarının kaslı ve sağlam yapılı bir vücuda sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Süs ve kucak köpeği olarak tanınan ve sevilen bu sevimli dostlarımızdan ağır eğitim ve iş becerileri sergilemelerini beklememelisiniz.

Büyümeyen Köpekler Saldırgan Mıdır?

Çoğu büyümeyen köpek ırkı yabancılara karşı agresif olmasıyla tanınır. İster bir insan olsun ister farklı bir hayvan, kendini tehlike altında hissettiğinde bu köpekler daha çok saldırganlaşır. Fakat ailesine ve sahiplerine karşı saldırgan davranışlar sergilemezler. Yavruluk döneminden itibaren iyi bir şekilde eğitilen ve sosyalleştirilen köpeklerde saldırgan davranışlar görülmemektedir.

Büyümeyen Köpekler Isırır Mı?

Büyümeyen köpek cinsleri büyük akrabalarına göre daha çok ısırma davranışı sergiler. Bunun nedeni küçük bir bedene sahip olmalarından dolayı kendilerini korumaya çalışmalarıdır. Onlara karşı ani hareketler sergiler ve onları korkutursanız sizi ısırmaları içten bile değildir.

Büyümeyen Köpekler Kaç Sene Yaşar?

Sevimli can dostlarımızın ne kadar yaşayacaklarını belirleyen en önemli unsurun onlara ne kadar iyi baktığımızla doğru orantılı olduğunu biliyoruz. Fakat büyümeyen köpek türlerinin ortalama olarak 8-12 yıl yaşadığını söylememiz yanlış olmayacaktır. Onlara ne kadar iyi bakarsanız, yaşam süreleri de o kadar artar.

Büyümeyen Köpekler Kaç Yaşına Kadar Büyür?

Yetişkinliğe ulaşmaları 6-12 ay süren büyümeyen köpek cinsleri yavruluktan çok çabuk çıkar. Ortalama olarak 20-40 cm’ye kadar boy atan büyümeyen köpek türlerinin gelişim evrelerini veteriner hekiminiz ile birlikte takip etmeniz, herhangi bir sorun olup olmadığını anlamanız konusunda çok yararlı olacaktır.

Son Gönderiler

Beyaz Kedi Cinsleri

Kedileri tanımaya çalışırken sadece karakteristik özelliklerine bakmayız. Beyaz kedi...

Büyük Köpek Cinsleri Hangileri?

Bazı köpeklere cüsselerinden dolayı bakmak zordur. Bu yüzden bir...

Avrupa Hamster Özellikleri ve Bakımı

Hamsterler her ne kadar popüler evcil hayvanlar olsalar da...

Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri

Kedilerin gruplaştırılmasında en önemli faktörlerden olan tüy dökmeyen kedi...

Cüce Rus Hamster Özellikleri ve Bakımı

Dünyada en çok tercih edilen hamster türlerinden birisi olan...

En Büyük Kedi Cinsleri

Kedilerle yaşamak isteyen insanların büyük bir çoğunluğu kedisini kucağına...
Önceki İçerik