Çocuk Dostu Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Paylaş

Kedileri farklı gruplar halinde incelerken çocuklarıyla birlikte yaşayan kedi severleri de düşünmek gerekir. Çocuk dostu kedi cinsleri üzerlerine konuşulması gereken, farklı ve çekici özellikleriyle insanlarla iletişimi kuvvetli olan kedilerden oluşmaktadır. Eğer kedinizin ileride sahip olacağınız veya şuan sahip olduğunuz çocuklarınıza zarar vermemesini istiyorsanız çocuklarla iyi anlaşan kedileri yakından tanımalısınız.

Çocuk Dostu Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kedilerin ne kadar eğlenceli, ne kadar sevimli canlılar olduklarını hepimiz biliyoruz ancak aynı kediler çocuklar için çok büyük tehlikeler barındırabilirler. Isırma, tırmalama ve tüy dökme gibi sorunlar çocuklarımız adına ciddi sağlık sorunları oluşturabilir. Bu nedenle çocuk dostu kedi türlerini araştırmak, bebeklerle iyi anlaşan kedilerle hayatımızı birleştirmek çok önemlidir. Kedilerin çocuklar için oluşturabileceği tüm riskleri neredeyse sıfıra indiren çocuk dostu kedi cinsleri;

 • Birman
 • Ragdoll
 • Himalayan
 • Maine Coon
 • Napolyon Kedisi
 • Exotic Fold
 • Bengal
 • Cornish Rex
 • Ragamuffin
 • Siyam Kedisi
 • Sibirya Kedisi

Birman

Çocuk Dostu Kedi Cinsleri - Birman
Çocuk Dostu Kedi Cinsleri – Birman

Görünüşüyle size zaten iyi gelecek kedilerden birisi olan Birman Kedileri aynı zamanda çocuklarla çok iyi anlaşmalarıyla fark yaratmaktadır. Saldırgan olmamaları bebeklerin bazı tepkilerine karşılık vermemelerine neden olmaktadır. Birmanlarla bir evde yaşadığınızda çocuğunuzun kedilerin tırnaklarıyla yüzleşmeyeceğine emin olabilirsiniz. Oldukça sosyal ve oyun sever olmaları listemizde yer almalarını sağlamaktadır.

Ragdoll

Ragdoll
Ragdoll

Uzun ve ağır bir kedi olmasıyla birlikte sadece duygusal olarak değil, görünüş olarak da içinize sinecek bir kedi türü olan Ragdoll kedisi de insanlarla, çocuklarla çok iyi anlaşabilir. Kedi ailesinin en uygun, en sakin ve sevgi dolu üyelerinden birisi oldukları için bebeklerle, misafirlerle rahatlıkla anlaşabilirler. Amerikalı bir yetiştirici tarafından 1960 yılında geliştirildiklerinden beri çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir.

Himalayan Kedisi

Himalayan Kedisi
Himalayan Kedisi

Bazı kayıtlarda Siyamların daha uzun tüylü olanları olarak geçen Himalayan kedileri sakinlikleri ve olgunluklarıyla fark yaratırlar. Eğer çocuğunuzun biraz agresif olabileceğinden korkuyorsanız ve bu durumda zarar görmesini engellemek istiyorsanız evinize alacağınız kedinin bir Himalayan kedisi olmasını sağlayabilirsiniz. Dışarıdan biraz sert görülseler bile çok nazik ve insanlara karşı sevgi dolu olduklarını söyleyebiliriz.

Maine Coon

Maine Coon
Maine Coon

Çocuklarla oynarken bir kedi gibi değil de neredeyse başka bir çocuk gibi hareket edecek bir patili dostun hayalini kuruyorsanız Maine Coonlar tam size göre demektir. Sıcak kanlı olmaları, sahiplerine karşı sevgili tutumları ve evlerini benimsemeleriyle çocuklu aileler için en uygun kedi ırkları arasında olduklarını söyleyebiliriz. ABD’de keşfedildiklerinden beri insanlarla arasında görülmez ama çok sıkı bir bağ olduğunu anlamak için fazla uzağa gitmek gerekmek, Maine Coon en çok aranan çocuk dostu kedi cinsleri arasındadır.

Napolyon Kedisi

Napolyon Kedisi
Napolyon Kedisi

Uluslararası Kedi Derneği tarafından melez olarak üretilen Napolyon Kedisi çocuğunuz için hiçbir tehdit içermeden sizinle yaşayabilecek kediler arasındadır. Saldırgan olmaması, tırnaklarını batırmaması ve avlanmak konusunda neredeyse hiçbir şey bilmemesiyle Napolyonlarla küçük dostlarımızı bir arada büyütebileceğinizden emin olabilirsiniz. Bebekli aileler için en tercih edilebilir türlerin birisidir.

Exotic Fold

Exotic Fold
Exotic Fold

Foldex olarak da bilinen Exotic Fold kedisi Kanada coğrafyasından çıkan birçok kediden sadece bir tanesidir. Minik kulakları, kısa bacaklarıyla oyuncaklar kadar eğlenceli görülen bu güzel canlılar gerçekten de çocuklarla birlikte zaman geçirebilecek düzeyde sosyaldirler. Küçük yaşta çocuklarla baş başa bıraktığınızda aklınızın kalmayacağı bir patili dost arıyorsanız Exotic Foldlar size uygun olacaktır. Bebeklerle iyi anlaşan kedi ırkları arasından Exotic Fold ile tanışmak hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Bengal Kedisi

Bengal Kedisi
Bengal Kedisi

Leopar desenleriyle kediler arasındaki en asil görünüşe sahip olan türlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Doğadaki en yırtıcı, en iyi avcılardan birisine aşırı benzeyen hatta yakın akrabalık ilişkileri olan bir canlıyla çocuğunuzu yalnız bırakmaktan çekinmenizi anlayabiliyoruz. Fakat Bengal kedileri bu konunun tam zıttı davranış sergilerler. Oldukça uysal ve oyuncu oldukları için hem diğer hayvanların hem de insanların yavrularıyla sorunsuz iletişim kurabilirler.

Cornish Rex

Cornish Rex
Cornish Rex

Yine dış görünüş olarak sert olan ancak çocuklarla bir aradayken aklınızda en ufak soru işareti uyandırmayacak bir kedi cinsiyle karşınızdayız, Cornish Rex. Toplum tarafından listemizdeki diğer kediler kadar sevimli görülmeseler de sosyal olarak çok başarılı olmaları ve insanlarla kaliteli bağlar kurmalarıyla fark yaratırlar. Çocuk dostu kedi türleri arasından bir tercih yapacak olursanız Cornish Rexleri kesinlikle listenin başlarına almalısınız.

Ragamuffin

Ragamuffin
Ragamuffin

Evcil kedi cinsleri arasında Ragdoll kedisinden türeyen birçok canlıdan sadece bir tanesidir. Yakın akrabaları hakkında söylediğimiz neredeyse her özellik Ragamuffinler için de aynen geçerlidir. 1994 yılında ilk kez üretildiklerinde çocuklarla ne kadar iyi anlaşacaklarını kimse tahmin edemiyordu. İyi bir avcı olacağı tahmin edilen bu kedi ırkı başarılı sosyal durumlarıyla çocuklarla gayet iyi anlaşabilirler. Çocuklarla iyi anlaşan kedi türleri arasındaki en nadir isimlerden birisidir.

Siyam Kedisi

Siyam Kedisi
Siyam Kedisi

Tayland’ın kutsal tapınaklarında kendisine yer edinen bir kedi türünün insanlarla iyi anlaşmaması mümkün değildir. Wichien Maat adıyla da tanınan bu güzel canlı zeki kedi cinsleri arasında kendisine yer bulduğu gibi çocuklarla eğlenmek ve onlara zarar vermemek konusunda akıllara gelmektedir. Eğer ileride evinize gelecek yeni misafirlerin sorun yaşamasını istemiyorsanız Siyam Kedilerini hayatınıza sokmakta tereddüt etmenize gerek yok demektir.

Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi
Sibirya Kedisi

Rusya gibi soğuk bir coğrafyadan 1980’li yılların sonlarında hayatımıza katılan bu güzel kedi yaşadığı ortam kadar soğuk değildir. Ailesine çok bağlı olan, yaşadığı ortamı sahiplenen, çocuklara ve küçük canlılara zarar vermeyen özellikleriyle insanlar tarafından çok sevilmektedir. Çocuklarla en iyi anlaşan kediler listemizin son üyesi olmaları sizi hiç aldatmasın, en uysal kediler arasında kesinlikle zirvede olabilirler. Çocuk dostu kedi cinsleri listemizin en sevilen isimlerindendir.

Çocuklarla En İyi Anlaşan Kedilerin Özellikleri Nelerdir?

Çocuk dostu kedi cinsleri aslında diğer kedilerden çok farklı değildir. Çocukların kedilerle birlikteyken yapabileceği aksiyonlara aşırı tepki vermeyen, sosyal bağları güçlü olan, ailelerine bağlı olan kedilere çocuk dostu kedi cinsleri denir. Özellikle bebeklerin evcil hayvanlar tarafından yaralanmaması, kötü etkilenmemesi için bebeklerle anlaşan kedilerin tercih edilmesi gerekmektedir. Çocuklara zarar vermeyen kedi cinslerinin özellikleri;

 • Uysaldırlar,
 • Oyun oynamaktan keyif alırlar,
 • Sabırlıdırlar,
 • Sosyaldirler,
 • Temastan hoşlanırlar,
 • Isırmazlar,
 • Tırmalamazlar,

Kedi cinsleri kendi aralarında çok farklı özellikler gösteren, sosyal bağları ırklarına göre değişiklik gösteren, kimi zaman korumacı kimi zaman soğuk davranan farklı kedilerden oluşmaktadır. Eğer bir patili ile hayatınızı birleştirmek istiyorsanız yaşam tarzınıza, gelecekten beklentilerinize en uygun olan kediyi tercih etmelisiniz. Çocuklu ailelerin, ileride çocuk düşünen ailelerin en ideal tercihleri de çocuk dostu kedi cinsleri olacaktır.

Bebeklerle En İyi Anlaşan Kedi Cinsi Hangisidir?

Eğer yeni bir bebeğiniz olduysa veya daha önce yeni doğan bir bebekle zaman geçirme fırsatı yakaladıysanız ne kadar farklı bir kokuya sahip olduklarını, ne kadar hassas olduklarını ve korumaya muhtaç olduklarını biliyorsunuzdur. Birlikte yaşayacağınız hayvanlar da evin yeni üyesi olacak bebeğin farklı kokusunu, alışkanlıklarını en kısa sürede fark edecektir.

Bu farkındalığın bebeğe ve kediye kötü sirayet etmemesi için yeni doğanlarla çok iyi anlaşan, sosyal ve etkileşimden hoşlanan kedilerle yaşamalısınız. Isırma eğilimi olan, sosyallikten hoşlanmayan kedilerle yaşamak eve gelecek bebekleri tehlikeye atabilir. Bir isim vermek gerekirse bebeklerle en iyi anlaşan kedi cinsi Birman Kedisidir. Çocuk dostu kedi cinsleri listemizdeki her isim için benzer cümleler söylenebilir.

Kaç Tane Çocuk Dostu Kedi Irkı Vardır?

Sizlerle bütün çocuk dostu kedi cinslerini paylaşmayı isterdik ancak kedilerin sürekli olarak yenileri üretilen ırklardan oluştuklarını düşünecek olursak bu kadar uzun bir listeyi okumak, incelemek hiç zevkli olmazdı. Çocuk dostu kedi türleri için oluşturduğumuz listeye bakacak olursanız toplamda 11 tane bebek dostu kedi ırkı vardır. Bu sayıyı sizlerle paylaşırken en popüler kedileri sıraladığımızı unutmamalısınız.

Aslında hayatınıza katabileceğiniz, evcil olan hiçbir kedi doğrudan çocuğunuza zarar vermek istemez ancak kedilerin bazı karakteristik özellikleri çocuklar için risk oluşturabilir. Bu risklerden kurtulmanın en kolay yolu da çocuk dostu kedi cinslerini daha yakından tanımak, evinize kedi alırken ihtiyaçlarınıza göre seçim yapmaktır. Çocuklarla iyi anlaşan kedi cinsleri arasından en iyi seçimi yapacağınızdan şüphemiz yok.

Son Gönderiler

Büyümeyen Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Yavru kediler herkes tarafından çok sevilirler. Büyümeyen kedi cinslerini...

Küçük Köpek Cinsleri

Ufak boyutlara sahip olan şeylerin daha sevimli olduğunu düşündüğümüzde...

Pug Özellikleri

Kimilerine göre çok çirkin, kimilerine göre ise dünyanın en...

Süs Köpeği Cinsleri

Bir çok köpek şovunda boy gösteren süs köpeği cinsleri,...

En Zeki Köpek Cinsleri

Köpeklerin çok zeki hayvanlar olduklarını bilmeyen yoktur. En zeki...

Tüysüz Kedi Cinsleri

Kedilerle yaşamak, vakit geçirmek isteyen insanlar hayatlarına uygun kedilerle...