Çocuk Dostu Köpek Cinsleri

Paylaş

Çocuklu aileler tarafından en çok tercih edilen türlerden olan çocuk dostu köpek cinsleri, nazik ve uysal yapılarıyla hem çocuklara hayvan sevgisini aşılamada hem de onların büyürken harika bir arkadaşa sahip olmalarında çok önemli bir yer tutar. Eğer çocuk dostu köpek türleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Çocuk Dostu Köpek Cinsleri Özellikleri

Evcil hayvan sahibi olmak isteyen ailelerin en çok düşündüğü konu, sahiplenecekleri köpeğin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağı konusudur. Her ne kadar köpekler iyi bir şekilde eğitilip sosyalleştirildiğinde saldırgan ve agresif davranışlar sergilemeseler de bazılarının sabrı çocuklarla başa çıkma konusunda yetersiz kalabiliyor. Bu durumla karşı karşıya kalmak istemeyen kişiler için çocuk dostu köpek cinslerini listeledik.

  • Affenpinscher
  • Maltipoo
  • Fransız Bulldog
  • Boston Terrier
  • English Bulldog
  • Maltese Terrier
  • Toy Poodle (Kaniş)
  • Bichon Frise
  • Golden Retriever
  • Pug

İyi huylu, zeki, dost canlısı ve ailesine karşı oldukça sadık olan çocuk dostu köpek cinsleri, çocuklarla çok iyi anlaşabilir. Onların ne kadar zayıf olduğunu bildiklerinden dolayı nazik davranırlar. Özellikle yeni doğan bebeklere karşı da korumacı olmalarıyla bilinmektedirler. Şimdi gelin çocuk dostu köpek türlerini daha yakından tanıyalım.

Affenpinscher

Alman kökenli bir süs köpeği olan Affenpinscher, konu çocuklarla anlaşma olduğunda oldukça başarılıdır. Oyuncu yapısı ve meraklı olmasından dolayı çocuklarınızda vakit geçirmekten çok hoşlanır. Fakat küçük boyutlara sahip olmasından dolayı zaman zaman çocuklarınızın yaramazlıkları karşısında kendisini tehlikede hissedebilir. Her ne kadar bu durum oldukça nadir gerçekleşse de yine de dikkatli olmakta fayda var.

Maltipoo

Son derece sevgi dolu ve arkadaş canlısı olmasıyla bilinen Maltipoolar, çocuk dostu köpek cinsleri arasında hak ettiği yeri alıyor. Görenleri kendine hayran bırakacak zekaları sayesinde çocuklarla nasıl oynaması gerektiğini çok iyi bilirler. Ailesine duyduğu bağlılık ve koruma duygusundan dolayı çocuğunuzun karşılaşacağı tehlikelere karşı sizleri uyarma konusunda da başarılıdırlar.

Fransız Bulldog

Bulldogların agresif köpekler olduğu düşünülür fakat bu yanlış bir kanıdır. Fransız bulldog son derece iyi huylu ve dost canlısı bir yapıya sahiptir. Zeki olması ve oyun oynamayı çok sevmesinden dolayı çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Konu yaramazlık yapmak olduğunda çocuğunuzla iş birliği yaparak sizi hayretlere düşürebilirler.

Boston Terrier

ABD kökenli olan Boston teriyeri, sert duruşunun aksine “beyefendi” lakabını kazanmış bir köpektir. Hayat dolu ve dost canlısı bir karaktere sahiptir ve ailesine inanılmaz derecede bağlıdır. Söz konusu çocuklar olduğunda onlarla çok iyi anlaşır ve korumacı bir tutum sergiler.

English Bulldog

Fransız bulldog gibi çocuklarla iyi anlaşabilen bir diğer tür İngiliz bulldog’dur. Başına buyruk bir yapıya sahip olmasına karşın ailesine bağlıdır. Ağırbaşlı olarak tanımlayabileceğimiz bu köpeklerin sonsuz bir sabır sahibi olduğunu söylememiz de yanlış olmaz. Çünkü çocuğunuzun her türlü yaramazlığına katlanarak onlarla vakit geçirmeyi çok severler.

Maltese Terrier

Malta köpeğinin iyi huylu, oyuncu, zeki ve meraklı yapısı onu çocuklarla arkadaş olma konusunda üst sıralara taşır. Sürekli oyun oynamayı sevdiklerinden dolayı çocuklarınızla harika vakit geçirirler. Nazik yapıları ve kolay eğitilebilir olmalarından dolayı çocuklara karşı nasıl davranmaları gerektiğini hemen öğrenebilirler.

Toy Poodle (Kaniş)

Kanişler arasında en küçük olan Toy Poodle, söz konusu çocuklarla anlaşmak olduğunda sizi asla yarı yolda bırakmaz. Enerjik ve oyuncu karakterinden dolayı çocuklarla vakit geçirmekten çok zevk alır. Çok zeki bir köpek oluşu da çocuklara karşı iyi huylu ve nazik davranmasını sağlar.

Bichon Frise

Neşeli, sevecen ve duyarlı bir köpek olan Bichon Frise, çocuklarla vakit geçirmek için biçilmiş bir kaftandır. İnanılmaz bir zekaya sahiptir ve çocuklara karşı nasıl davranması gerektiğini çok iyi bilir. Çocuklu ailelerin hiç tereddüt etmeden sahiplenebileceği bişon çuhalar son derece iyi bir aile köpeğidir.

Golden Retriever

Eğer bir Golden Retriever sahibiyseniz çocuk bakıcısına ihtiyacınız yok. Dünyanın en popüler köpek ırkları arasında yer alan goldenlar çocukların bir numaralı arkadaşı olurlar. Onlarla sadece eğlenceli vakit geçirmekle kalmazlar ve her türlü tehlikeden uzak tutarlar. Çok iyi eğitilmiş bir golden retriever, çocuğunuzun altını ne zaman değiştirmeniz gerektiğini bile söyleyebilir.

Pug

Ona has yüz hatları sayesinde dünyada çoğu kişinin aşina olduğu puglar çocuklarla iyi anlaşır. Çocukların enerjik ve oyuncu olmasından dolayı puglar da çocuklarınızla vakit geçirerek çok eğlenebilirler. Fakat çocuklarınız köpeklere nasıl davranması gerektiğini öğrenene kadar puglarla yalnız bırakmamanızı tavsiye ediyoruz, çünkü puglar kendilerini tehlikede hissettiğinde ısırma davranışı gösterebilirler.

Çocuk Dostu Köpek Cinsleri Saldırgan Mıdır?

Çocuklarla iyi anlaşan köpekler saldırgan değildir. Çocuklara karşı son derece sabırlı ve nazik olan sevimli dostlarımız saldırgan olmanın aksine oldukça gelişmiş koruma iç güdülerine sahiptir. Çocuk dostlarının herhangi bir tehlikede olduğu hissettiklerinde havlayarak bunu belli ederler.

Çocuk Dostu Köpek cinsleri Isırır Mı?

Eğer bir köpek kendini tehlikede hissederse ısırma davranışı sergilemekten kaçınmaz. Bu durum çocuk dostu köpek cinsleri için de geçerlidir. Fakat bu onların çocukları ısırdığı anlamına gelmiyor. Ailelerinin çocuk fertlerine karşı oldukça sevecen ve iyi huylu davranırlar. Fakat çocuklarınızın onlara istenmeyecek davranışlarda bulunmadığından emin olmanız şart.

Çocuk Dostu Köpek Cinsleri Çocuklarla Yalnız Kalabilir Mi?

Çocuklu ailelerin en çok endişe duyduğu konulardan birisi olan köpeğini çocuğuyla yalnız bırakma konusunda endişe duymanıza gerek yok. Çocuk dostu köpek türleri çocuğunuzla yalnız kalabilir. Siz yokken birlikte vakit geçirerek sıkılmazlar ve bu çok hoşlarına gider.

Çocuk Dostu Köpek Cinslerinin Eğitimi Zor Mudur?

Her ne kadar iyi huylu olsalar da çocuk dostu köpek cinsleri de eğitime ihtiyaç duyar. Çocuklara karşı nasıl davranması gerektiğini öğrenmesi gereken köpeklerin eğitimi sanılanın aksine sahiplerini çok zorlamaz.

Son Gönderiler

Küçük Köpek Cinsleri

Ufak boyutlara sahip olan şeylerin daha sevimli olduğunu düşündüğümüzde...

Pug Özellikleri

Kimilerine göre çok çirkin, kimilerine göre ise dünyanın en...

Süs Köpeği Cinsleri

Bir çok köpek şovunda boy gösteren süs köpeği cinsleri,...

En Zeki Köpek Cinsleri

Köpeklerin çok zeki hayvanlar olduklarını bilmeyen yoktur. En zeki...

Tüysüz Kedi Cinsleri

Kedilerle yaşamak, vakit geçirmek isteyen insanlar hayatlarına uygun kedilerle...

En iyi Koruma Köpekleri

Söz konusu bir yeri ya da bir kişiyi korumak...
Önceki İçerik
Sonraki İçerik