Duygusal Terapi Irkları – Köpekler

Paylaş

Günümüzde bir çok evde köpek beslenildiğini biliyoruz. Fakat bazıları için köpek sahibi olmak bir tercih değil ihtiyaç. Duygusal terapi ırklarından olan köpekler, psikolojik ve duygusal olarak desteğe ihtiyaç duyan insanların tercih ettiği evcil hayvanlardır. Belirli eğitimler sonucunda sahibine kavuşan bu köpekleri daha yakından tanımaya başlayalım.

Duygusal Terapi Irkları Özellikleri

Bir çok insanın zaman zaman duygusal desteğe ihtiyaç duyduğunu biliyorsunuzdur. Kimileri için şehirden uzaklaşıp doğanın içine karışmak etkili bir tedavi yöntemi oluyorken kimileri için ise bir evcil hayvan sahiplenmek, karşılaştıkları bu zorluğu aşmada büyük fayda sağlıyor. Duygusal terapi ırklarından olan köpekleri sizler için listeledik.

 • Affenpinscher
 • Maltipoo
 • Cavalier King
 • Charles Spaniel
 • Yorkshire Terrier
 • Border Collie
 • English Bulldog
 • Labrador Retriever
 • Alman Kurdu (Çoban) Köpeği
 • Pomeranian
 • Golden Retriever

Bir köpeğin duygusal terapi köpeği olarak görev yapabilmesi için bu alanda uzman ve yetkili kişiler tarafından gerekli eğitimleri eksiksiz bir şekilde almış olması gerekiyor. Genellikle iyi huylu, sevecen, dost canlısı ve zeki köpeklerden tercih edilen duygusal terapi ırkları, yavruluktan itibaren eğitilerek ihtiyaç duyan kişilere emanet edilirler. Bu sevimli dostlarımız hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Affenpinscher

Sahiplerine olan bağlılıklarının yanı sıra hayat dolu ve dost canlısı olmalarından ötürü Affenpinscher, duygusal terapi ırkları köpekler arasında üst sıralardadır. Sahibinin psikolojik olarak içinde bulunduğu durumları tahmin edebilecek kadar zeki olmalarının yanı sıra sahiplerine verdikleri destekle onların kendilerini yalnız hissetmemeleri konusunda yardımcı olurlar.

Maltipoo

Bir süs köpeği olarak tanınan Maltipoolar, neşeli ve oyuncu tavırlarıyla sahiplerinin duygusal açıdan kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olurlar. Sahiplerine karşı güçlü bir bağlılık duygusuna sahip olmalarından dolayı duygusal terapi ırklarında saygın bir yere sahip Maltipoo köpekleri gözünüz kapalı tercih edebilirsiniz.

Cavalier King Charles Spaniel

İngiliz köpek cinslerinin en popülerlerinden birisi olan Charles spaniel, sahip olduğu zekası sayesinde sahiplerinin yaşadığı duygusal değişimleri anlayabilir.  Neşeli tavırları ve sevecen yapısıyla sahiplerinin mutlu olması için uğraşan ve bu durumdan çok hoşnut olan bu köpekler duygusal destek köpekleri içerisinde en başarılı cinslerden birisidir.

Yorkshire Terrier

Yabancılardan fazla hoşlanmayan ve sahibine çok bağlı olan Yorkshire teriyeri, duygusal desteğe ihtiyaç duyan kişiler için oldukça önemli özellikleri yapısında barındırmaktadır. Zeki ve oyuncu yapısıyla sahibine destek olur ve sahibine yaklaşmayan çalışan kişileri uyarmak konusunda çok başarılıdır.

Border Collie

Dünyanın en zeki köpek ırklarından birisi olan Border Collie, müthiş bekçilik yetenekleriyle bilinmesinin yanı sıra duygusal terapi ırkları arasında da oldukça başarılıdır. Çok üst düzey eğitimleri başarıyla tamamlayarak psikolojik ve duygusal desteğe ihtiyaç duyan sahiplerinin daima yanında olurlar.

English Bulldog

İngiliz Bulldog’u başına buyruk ve ağır başlı olmasıyla tanınır. Fakat ailesine duyduğu bağlılık duygusu o kadar kuvvetlidir ki duygusal ve psikolojik olarak yıpranmış kişilerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlarlar. Fazla oyuncu olmamalarına karşın sahipleriyle vakit geçirmekten son derece mutlu olurlar.

Labrador Retriever

Terapi köpekleri arasında ilk 3 sıraya rahatlıkla koyabileceğimiz Labradorlar, üstün zekaları sayesinde eğitimlerini kolaylıkla tamamlayarak sahiplerine psikolojik ve duygusal olarak destek verme konusunda hünerlerini konuştururlar. Meraklı ve oyuncu yapıları sayesinde daima hareket halindedirler ve aileleriyle vakit geçirmekten çok hoşlanırlar.

Alman Kurdu (Çoban) Köpeği

Almanların iş köpeği olarak bilinen Alman kurdu, özellikle kendisini güvende hissetmeyen kişilerin en çok tercih ettiği köpeklerden birisidir. Sahibini koruma konusunda son derece başarılı olmalarının yanı sıra meraklı, hayat dolu ve sevecen yapıları sahipleriyle birlikte iyi vakit geçirmelerini sağlar.

Pomeranian

Süs ve kucak köpeği olarak tanınan Pomeranyalıların küçük boyutlarına aldanmamalısınız. Sahibini yabancılara karşı uyarma konusunda oldukça başarılı bir iş çıkarmakla birlikte aidiyet duyguları son derece gelişmiş olduğu için duygusal terapi ırkları arasında önemli bir yer tutmaktadırlar.

Golden Retriever

Dünyanın en popüler terapi köpeği Golden Retrieverdır. Müthiş zekası, sahibine olan bağlılığı ve bitmek bilmeyen enerjisi birleştiğinde psikolojik ve duygusal olarak kendini yorgun hisseden kişileri adeta yeniden hayata döndürebilme yeteneğine sahiptir dersek yanlış olmaz.

Terapi Köpekleri Psikolojik Destek Sağlar Mı?

Duygusal terapi ırklarının en büyük özelliği sahiplerine psikolojik olarak destek sağlamalarıdır. Hayattan bıkmış ve çeşitli sorunlarla başa çıkmakta zorlanan kişilere önerilen özel olarak eğitilmiş bu hayvanların sahiplerine ne kadar destek olduklarını öğrendiğinizde onlara bakış açınız tamamen değişebilir.

Terapi Köpekleri Depresyona İyi Gelir Mi?

Eğer depresyondaysanız size en iyi gelecek şeylerden birisi de evcil hayvanınızla vakit geçirmektir. Bu konuda son derece başarılı olan duygusal terapi ırkları, sahiplerinin içinde bulunduğu psikolojik durumu anlayabilecek kadar zeki olmalarıyla bilinirler.

Terapi Köpeklerinin Eğitimi Zor Mudur?

Bir köpeğin psikolojik ve duygusal olarak sahibine rehberlik edebilmesi için özel olarak hazırlanan eğitimleri başarıyla tamamlaması gerekmektedir. Normal kişiler tarafından verilemeyecek bu eğitimler son derece zorlayıcı olabilmektedir. Bu yüzden alanında uzman ve yetkili kişiler tarafından eğitim verilmesi gerekir.

Son Gönderiler

Siyah Kedi Cinsleri

Kedilerin sınıflandırılmasındaki en önemli faktörler arasında renkleri gelmektedir. Siyah...

Çocuk Dostu Köpek Cinsleri

Çocuklu aileler tarafından en çok tercih edilen türlerden olan...

Büyümeyen Köpek Cinsleri

Minik boyları ve son derece sevimli olmalarıyla tanınan büyümeyen...

Beyaz Kedi Cinsleri

Kedileri tanımaya çalışırken sadece karakteristik özelliklerine bakmayız. Beyaz kedi...

Büyük Köpek Cinsleri Hangileri?

Bazı köpeklere cüsselerinden dolayı bakmak zordur. Bu yüzden bir...

Avrupa Hamster Özellikleri ve Bakımı

Hamsterler her ne kadar popüler evcil hayvanlar olsalar da...
Önceki İçerik