En Büyük Kedi Cinsleri

Paylaş

Kedilerle yaşamak isteyen insanların büyük bir çoğunluğu kedisini kucağına almak, mıncıklamak istiyor. Büyük kedi cinsleri mıncıklanmak, sevilmek konusunda sahiplerine sonsuz imkan veren ve evin neşesine neşe katan kediler olarak bilinmektedir. En büyük kedi ırklarını daha yakından tanımak onların iç ve dış dünyasını anlamak için Smoogi ile güzel bir yolculuğa çıkmak üzeresiniz.

Büyük Kedi Cinsleri

En Büyük Kedi Cinsleri
En Büyük Kedi Cinsleri

Evcil hayvan dendiğinde akıllara ilk gelen hayvanlardan olan kediler diğer can dostlarımız köpeklerden çok daha küçüktür. Vahşi kedi türlerinin ne kadar iri olabileceğini düşündüğünüzde tüm kedilerin sokakta gördüklerimiz kadar küçük olmasını beklemiyorsunuzdur. Büyük kedi cinsleri çoğu kedi cinsine göre boyut olarak çok daha fazla alan kaplar. Büyük kedi cinslerinden birisini gördüğünüzde hemen tanıyacağınıza emin olabilirsiniz.

 • Pixie Bob
 • Selkrik Rex
 • Ragamuffin
 • Norveç Orman Kedisi
 • Sibirya Kedisi
 • Maine Coon
 • Ragdoll Kedisi
 • Savanah Kedisi
 • Bengal Kedisi

Yaşadıkları, doğdukları coğrafyanın etkisiyle, atalarından gelen cüsseleriyle ve bitmek bilmeyen iştahlarıyla büyük kedi cinsleri her geçen gün biraz daha büyümeye devam ediyorlar. Bu süreçte onları izlemenin zevki, eğlencesi her ne kadar paha biçilemez olsa da sağlık sorunlarını yaşamamaları için onları yakından takip etmeli ve iyi tanımalısınız.

Pixie Bob

Pixie Bob
Pixie Bob

1900’lü yılların sonlarında hayatımıza katılan Pixie Bob kedi cinsi pek hareketli olmamalarıyla insanların dikkatlerini çeken iri ve güçlü kedilerdir. Anavatanlarının Kuzey Amerika olduğu bilinmektedir ancak bu konuda hala devam eden araştırmalar vardır. Soğuk alanlarda yaşamaya alışık olmaları yağlı ve büyük bir vücuda sahip olmalarına neden olmuştur.

Selkrik Rex

Selkrik Rex
Selkrik Rex

Türkçeye çevirmek gerekirse koyun kedi olarak da bilinen Selkrik Rex kedilerinin en belirgin özellikleri kendilerine has kıvırcık tüyleridir. Evcil bir kediye göre çok büyük görünmelerinin nedenini tüyleri olarak düşünebilirsiniz ancak tüyleri olmasa da Selkrik Rex kedileri en büyük kediler arasındadır. Pixie Bob kedi ırkı gibi kökeni Amerika kıtasına dayanmaktadır.

Ragamuffin

Ragamuffin
Ragamuffin

Ragoll kedisinin bir alt türü olarak 1960’lı yıllarda üretilmeye başlayan evcil kedilerden olan Ragamuffinler 1994 yılından itibaren kendi başlarına özel bir cins olarak değerlendirilmektedirler. En yakın akrabaları olan Ragdoll kedileri kadar iri cüsseli kedilerdir ve oldukça kalın bir kürke sahiptirler. Bu büyük vücutlarını soğuktan korunmak için geliştirdiklerini söyleyebiliriz.

Norveç Orman Kedisi

Norveç Orman Kedisi
Norveç Orman Kedisi

Doğal kedi cinsleri arasında en büyük kedilerden olan Norveç Orman Kedileri soğuk iklime daha kolay adapte olabilmek için su geçirmeyen, kalın ve yünlü bir deri katmanından oluşmaktadır. Tüm bu büyük gösteren katmanın dışında yağlı vücutları da onları gözlerimize oldukça büyük göstermektedir. Avrupa’nın kuzeyinde ilk olarak onlarla tanıştığımızda insanlık olarak çok şaşırmıştık.

Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi
Sibirya Kedisi

En büyük kedi cinslerinin neredeyse tamamında olduğu gibi Sibirya Kedileri de soğuğa ve sert iklim koşullarına dayanabilmek için uzun, kalın tüylerden oluşan yağlı bir deri içerisinde hayat bulmaktadır.  Bu kaliteli derinin ve yağların sayesinde soğuğa dayanabiliyor olmanın yanında Sibirya gibi bir coğrafyada hayatta kalmak için bol ve sık yemek yeme alışkanlıklarına sahiptirler.

Maine Coon

Maine Coon
Maine Coon

Amerika Birleşik Devletlerinde keşfedilen kedileri düşünecek olursak, yaşadıkları coğrafyanın en büyük kedi ırkları arasında olduklarını kolaylıkla söyleyebiliriz. Dünyanın en büyük boyutlarına sahip olabilecek kedilerinden birisidir. Yavruyken ne kadar büyüyeceklerini öngörmek kolay değildir çünkü diğer kedi türlerine göre geç olgunlaşırlar.

Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedisi
Ragdoll Kedisi

Ragamuffin kedisinin atası olan Ragdoll kedisi de en az torunu kadar büyük ve iri bir kedi türüdür. Listemizde bahsettiğimiz diğer kedilerin aksine kürkleri ve yağları ile değil iskeletlerinin büyüklükleri ile isimlerinden bahsettirmektedirler. Uzun ve sağlam kemikli bir kedi ile yaşamak istiyorsanız en büyüklerinden birisi Ragdoll Kedisidir.

Savanah Kedisi

Savanah Kedisi
Savanah Kedisi

Vahşi bir kedi ile evcil kedinin birleşimi sonucunda ortaya çıkan Savanah kedileri en büyük kedi ırkları listemizdeki en farklı kedilerden birisidir. Uzun boylu ve büyük boyutlu olmalarını yine yaşamak zorunda olduklarını zorlu şartlara borçlu olsalar da bu sefer zorluk çıkartan soğuk değil sıcak havalardır. Afrika’dan topraklarımıza kadar gelen bu kedi türü hem soğuğa hem de aşırı sıcağa karşı dayanıklıdır.

Bengal Kedisi

Bengal Kedisi
Bengal Kedisi

Leopar deseniyle ilk görüşte kendisine aşık edecek bir kedi cinsi olan Bengal Kedileri boyutlarıyla da kendisine hayran olmamızı sağlamaktadır. Bengal kedilerinin sağlamlıklarını en iyi anlatacak kelime mermer olacaktır. Atletik ve güçlü vücutları sayesinde büyük kedi cinsleri arasında kendilerine yer bulmaktadırlar. Aynı zamanda en zeki kedi cinslerinden de birisidir.

En Büyük Kedi Cinsi Hangisidir?

Maine Coon
Maine Coon

Nazik devler olarak da adlandırılan Maine Coon kedileri günümüzde evcil kedi olarak beslenen kediler arasındaki en büyük kedi cinsi olarak bilinmektedir. Ortalama kedi cinsleri için 5 kilogramdan sonrasının obezite olarak adlandırılabileceğini düşünecek olursanız Maine Coon kedilerinin 8 kilograma kadar rahatlıkla çıkabileceğini duyduğunuzda çok daha fazla şaşıracaksınız.

Kuyruklarının uzunluğu, uzun ve yumuşak tüyleri, tombul patileriyle karşınızda duracak en büyük kedilerden birisi olan Maine Coonlar aynı zamanda çok güçlü kedilerdir. Boyutlarından aldıkları avantajı kuvvete dönüştürmeleri göründükleri kadar büyük olmalarına neden olmuştur. Evcil kedilerin büyüklüğü konuşulurken onlardan bahsetmemek hata olacaktır.

Kediler Ne Kadar Büyürler?

Dünyanın en büyük kedi cinsleri hakkında doğru bilgiyi almak için öncelikle ortalama kedi boyutları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Ancak doğru kıyaslama ile büyük kedi derken tam olarak neden bahsettiğimizi anlayabilirsiniz. Dişi kediler ortalama olarak 50 santimetreye kadar uzayabilirken, erkek kediler 70 santimetreyi bulabilirler. En büyük kedi cinsi olarak belirttiğimiz Maine Coon ise 1 metre boya ulaşabilir.

Sadece uzunluk olarak düşünmek büyük kedi türlerini anlamak için yeterli olmayacaktır. Yine mantıklı bir karşılaştırma için kedilerin ağırlıklarına daha yakından bakalım. Yetişkin erkek kediler 4-6 kilogram arasında olurken, yetişkin dişi kediler ise 3-5 kilogram arasında yer almaktadırlar. Maine Coon hakkında verdiğimiz ölçümü hatırlayacak olursanız, bu büyük kedilerin 8 kilograma kadar büyüyebileceğini söylemiştik.

Kedim Obez Olabilir Mi?

Büyük kedi ırklarından bahsederken verdiğimiz yanıtlara bakarak kedinizin olması gerektiğinden çok daha fazla kilolu olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Eğer sizlerle paylaştığımız ortalama kiloların çok üzerinde seyreden bir kediniz varsa kedilerin obezite belirtilerini öğrenip, kedinizi düzenli olarak takip etmelisiniz. Şüphenizde haklı olduğunuzu hissederseniz doğru bir rejim için veteriner hekim yardımı almalısınız.

Büyük Kedilerin Diğer Kedilerden Farkları Nelerdir?

Büyük kedi cinslerini yakından tanımanızın hayatınıza nasıl bir katkıda bulunacağını henüz bilmiyor olabilirsiniz ancak kedilerle yaşamayı seven, kedi sahiplenmek isteyen insanların kedi kümeleri doğru anlamaları çok önemlidir. Yaşadığınız ortamın şartlarına en iyi uyum sağlayacak kediyi seçmek kedi cinslerini yakından tanımayı gerektirir. Büyük kedi cinslerinin diğer kedi türlerinden farkları;

 • Düşük ve yüksek sıcaklığa karşı dayanıklı olmaları,
 • Yavaş hareket etmeleri,
 • Tüylerinin uzun olması,
 • Obeziteye yatkın olmaları,
 • Güçlü olmaları olarak sıralanabilir.

Yaşadığınız ortama uyum sağlayacak kedinin büyük kedilerin sahip olduğu özelliklere sahip olması gerektiğini düşünüyorsanız en büyük kedi türleri listemizden bir kediyi tercih edebilirsiniz. Büyük kediler hakkında birçok bilgi öğrendiğinize göre artık sıra dışı büyüklükte bir kedi gördüğünüzde nasıl davranmanız gerektiğini çok iyi biliyorsunuz demektir. En azından artık onları tek bakışta tanıyabilirsiniz.

Son Gönderiler

Roborovski Hamster Özellikleri ve Bakımı

Diğer hamster türleri kadar popüler olmayan Roborovski hamsterı tecrübeli...

Çin Hamster Özellikleri ve Bakımı

Evcil kemirgenler arasında son derece popüler olan hamster türleri...

Campbell Hamster Özellikleri ve Bakımı

Cüce hamsterlardan olan Campbell hamsterı, ilk defa hamster besleyecek...

Suriye Hamster Özellikleri ve Bakımı

Evde beslemeye en uygun kemirgenlerden Suriye hamsterları, artan popülerliğini...

En Zeki Kedi Cinsleri – Akıllı Kedi Türleri

Kedileri dış görünüşleri kadar davranışlarıyla da farklı gruplara ayırmak...

Kedi Cinsleri – Kedi Türleri ve Özellikleri

Kedi cinsleri olarak bilinen tüm kedi türleri aslında kedigiller...