En iyi Koruma Köpekleri

Paylaş

Söz konusu bir yeri ya da bir kişiyi korumak olduğunda en iyi koruma köpekleri aldıkları eğitimin hakkını layıkıyla verir. Diğer akrabalarına göre koruma iç güdüsü biraz daha gelişmiş olan bu köpek cinsleri hakkında merak ettiklerini yanıtlamak için bu yazımızı hazırladık. Hazırsanız başlayalım.

En İyi Koruma Köpekleri Özellikleri

Bazı köpekler doğaları gereği daha gelişmiş bir koruma iç güdüsüne sahiptir. Sahibine olan bağlılığından ötürü onu her türlü tehdit ve tehlikeye karşı uyarıp gerektiğinde bir an bile düşünmeden hayatını tehlikeye atarak ailesini korumaya çalışır. En iyi koruma köpeklerinin hangileri olduğuna bir bakalım.

 • American Bulldog
 • Dogo Argentino
 • Belçika Kurdu (Malinois)
 • American Bully
 • Akita İnu
 • Rottweiler
 • Border Collie
 • Sibirya Kurdu (Husky)
 • Doberman Pinscher
 • Anadolu Çoban Köpeği (Kangal)
 • Alman Kurdu (Çoban) Köpeği

Bir köpeğin profesyonel bir şekilde koruma görevini yerine getirebilmesi için bir takım eğitimleri tamamlaması gerekiyor. Yukarıda listelediğimiz köpekler bu eğitimleri başarıyla tamamlayarak görevlerini yerine getirebilirler. Fakat herhangi bir eğitim almamış olsalar dahi en iyi koruma köpekleri daima sahiplerini tehlikelerden korumaya çalışacaktır. Şimdi dilerseniz onları biraz daha yakından tanıyalım.

American Bulldog

Kaslı yapısı ve ciddi duruşundan ötürü çoğu kişinin agresif olduğunu düşündüğü Amerikan Bulldoglar harika koruyucu köpeklerdir. İş köpeği sınıfında bulunan bu sağlam yapılı dostlarımız şüpheli hareketlerde bulunan kişileri ayırt ederek onlara gereken uyarıyı yapmada en ufak tereddüt dahi yaşamazlar.

Dogo Argentino

Söz konusu ailesini korumak olduğunda kendi canını hiçe sayan bir köpekle daha karşınızdayız. Dogo Argentinolar özellikle aile bireylerine olan düşkünlüğüyle bilinirler ve bu yüzden ailesine karşı tehdit unsuru barındıran kişilere karşı inanılmaz derecede agresif olurlar. Agresifliğini kontrol edebilmesi için yavruluktan itibaren sıkı bir eğitime tabi tutulması gerekir.

Belçika Kurdu (Malinois)

Son derece zeki olan Belçika kurtları, tehlikeler daha ortaya çıkmadan onları sezip sahiplerini uyarmaya başlarlar. Kıvrak zekası ve çevikliğini kullanarak sahibini tehlikeli bölgeden uzaklaştırmaya çalışır. Yaklaşan tehditleri yüksek sesle ve sürekli havlayarak uyarır. Durumun devam etmesi halinde tehdidi etkisiz hale getirmek için atılım yapar.

American Bully

Genellikle Amerikan Pitbull teriyer ile karıştırılan Amerikan Bully, refakatçi bir köpektir. Özellikle güven sorunu yaşayan kişilerin kendilerini daima güvende hissetmelerini sağlamak için kullanılırlar. Kaslı ve sağlam vücudunun yanı sıra ciddi ve sert duruşu, tehlikeli durumların daha oluşmadan ortadan kalkmasına neden olur. Sahibine olan bağlılığı sarsılmaz derecede kuvvetlidir.

Akita İnu

Japon bekçi köpeği olan Akita İnu, en iyi koruma köpekleri arasında kendine yer bulmuştur. Çok kıvrak bir zekaya sahip olmasından ötürü verilen görevi çok iyi bir şekilde yerine getirir. Fakat özgür ve başına buyruk bir karakter yapısını barındırdığı için eğitimine yavruluk döneminden itibaren başlanmalıdır.

Rottweiler

En iyi koruma köpekleri arasında kendisine en üst sıralardan yer bulan bir diğer dostumuz ise Rottweilerdır. Son derece sevimli bir görünüşü olmasına aldanmayın, söz konusu sahibini korumak olduğunda tehlikeyi savuşturmak için sağlam yapılı vücudunu kullanmaktan kaçınmazlar. İyi bir şekilde eğitilmiş bütün Rottweilerlar koruma görevinde mükemmel bir iş çıkarır.

Border Collie

Dünyanın en zeki köpek ırkı olarak lanse edilen Border Collie, koruma görevinde iyi olmasını zekasına borçludur. Buzlu bir yerde sahibinin kayarak düşebileceğini bile sezebilecek kadar kıvrak bir zekaya sahiptir. Herhangi bir tehlike ile karşı karşıya kalındığında çevikliğini kullanarak rakibinin kafasını karıştırmaya ve sahibini o bölgeden uzaklaştırmaya çalışır.

Sibirya Kurdu (Husky)

Doğaları gereği sahiplerine karşı oldukça korumacı olan Sibirya kurtları, en iyi koruma köpekleri içerisinde belki de en inatçı ve başına buyruk olanıdır. Daima kendi otoritesini kurmak ister ve otorite boşluklarından yararlanmaya çalışır. Eğer huskynizin iyi bir koruma köpeği olmasını istiyorsanız ona sağlam bir eğitim vermeniz gerekiyor.

Doberman Pinscher

Sadece duruşuyla bile oldukça ciddi görünen Alman iş köpeği Dobermanlar, sahiplerine karşı aşırı korumacı olan köpeklerin başında gelirler. Kendi aralarında ve sahipleriyle vakit geçirmeye bayılırlar, ancak ortamda tanımadıkları birileri olduğunda şüpheci gözlerle daima o kişileri izlerler. Sahibine agresif yaklaşan kişilere karşı atılım yapmaktan geri durmazlar.

Anadolu Çoban Köpeği (Kangal)

Dünyanın en güçlü köpek cinsinin koruma görevini yerine getirememesini beklemek yanlış olurdu. Ülkemizi tüm dünyada başarıyla temsil eden Kangallar, sahiplerini ve bekçiliğini yaptıkları sürüleri canları pahasına korurlar. Koruma köpeği olarak Kangal’ı tercih eden bir kişiye karşı yaklaşırken dikkatli olmalısınız. Zira Kangal sizi tehdit olarak algıladığında kendinizi savunmanız için artık çok geçtir.

Alman Kurdu (Çoban) Köpeği

Bir diğer Alman işçi köpeği olan Çoban köpekleri, sahiplerine olan bağlılıklarından ortaya çıkan koruma iç güdüsü ve zekasını birleştirerek verilen görevi yerine getirir. Tehlikeli durumları önceden sezme gibi bir yetiye sahip oldukları için sahiplerini tehlikeli ortamlardan uzak tutmak adına harekete geçerler.

Koruma Köpekleri Cesur Mudur?

En iyi koruma köpeklerinin bilinen en önemli özelliklerinden birisi cesur olmalarıdır. Tehlikelere göğüs germe konusunda bir an bile tereddüt yaşamazlar. Karşılarındaki tehlikenin onlara zarar vermesinden korkmaz ve sahiplerini içinde bulundukları tehlikeli durumdan kurtarmak adına hayatlarını ortaya koyarlar.

Koruyucu Köpekler Sahiplerini Korur Mu?

Köpeklerin sahiplerine olan sevgileri düşünüldüğünde en iyi koruma köpeklerinin sahiplerini korumamasını beklemek yanlış olacaktır. Koruma iç güdüleri son derece gelişmiş olan bu köpekler 7/24 sahiplerini korur ve gözetirler. Tehlikenin ortaya çıkmasını beklemez, sahiplerine önceden haber vererek o ortamdan uzaklaştırmaya çalışırlar.

Koruyucu Köpekler Sadık Mıdır?

İnsanların en iyi can dostu olarak tanıdığımız en iyi koruma köpekleri sahiplerine daima sadıktırlar. Özellikle aile üyelerine karşı duydukları bağlılık duygusu adeta sarsılmaz derecededir. Ailenin küçük fertlerine dahi daima göz kulak olup sadık bir şekilde onlarla vakit geçirirler.

Koruyucu Köpekler Agresif Midir?

Kendisini tehlike altında hisseden bütün köpeklerin agresifleşebileceğini söyleyebiliriz. Fakat en iyi koruma köpekleri çoğu zaman sahiplerine karşı tehlikeli durum oluşturan kişi veya durumlara karşı agresif olurlar. İyi eğitim almış bir koruma köpeğinin durduk yere agresifleştiğini görüyorsanız, ortamda bir takım tehlikelerin bulunduğunu düşünebilirsiniz.

Koruma Köpekleri Bekçilik Yapabilir Mi?

En iyi koruma köpeklerinin başarıyla yerine getirdiği görevler arasında bekçilik de yer almaktadır. Bir alanın ya da bir sürünün bekçiliğini yapmakta üstlerine yoktur. Özellikle koyun sürülerini vahşi hayvanlardan korumalarıyla bilinmektedirler. Bunun yanı sıra çiftlik evlerini de yine vahşi hayvanlardan korumayı başarırlar.

Son Gönderiler

Duygusal Terapi Irkları – Köpekler

Günümüzde bir çok evde köpek beslenildiğini biliyoruz. Fakat bazıları...

Siyah Kedi Cinsleri

Kedilerin sınıflandırılmasındaki en önemli faktörler arasında renkleri gelmektedir. Siyah...

Çocuk Dostu Köpek Cinsleri

Çocuklu aileler tarafından en çok tercih edilen türlerden olan...

Büyümeyen Köpek Cinsleri

Minik boyları ve son derece sevimli olmalarıyla tanınan büyümeyen...

Beyaz Kedi Cinsleri

Kedileri tanımaya çalışırken sadece karakteristik özelliklerine bakmayız. Beyaz kedi...

Büyük Köpek Cinsleri Hangileri?

Bazı köpeklere cüsselerinden dolayı bakmak zordur. Bu yüzden bir...