En Pahalı Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Paylaş

Kediler farklı özellikleri nedeniyle birbirlerinden farklı fiyatlarda olabilirler. En pahalı kedi cinslerini yakından tanıyarak hayalinizdeki kedinin ortalama fiyatını öğrenebilir, kediler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Dünyanın ne pahalı kedi ırkının hangisi olduğu, bu kedilerin neden yüksek fiyatlara alıcı bulduğunu öğrenmek istiyorsanız en doğru adrestesiniz demektir.

En Pahalı Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kedilerin genetik özellikleri, yaşadıkları coğrafyalar, fiziksel ve ruhsal özellikleri insanların gözlerindeki değerini doğrudan etkiler. Bu değer duygusal olarak ifade edilebildiği gibi maddi olarak da gözle görülmektedir. En pahalı kedi cinslerini sizlerle birlikte incelerken birçoğuna belki de hiç sahip olmayacağımızı bilerek bahsediyor olacağız. Ancak ücretsiz sahiplenme imkanları pahalı kedi ırklarıyla yaşamaya el vermektedir.

Genelde nadir olmalarıyla değerlerinde değer katan, herkesin evinde, kucağında göremeyeceğiniz kedilerden oluşan bir listeyle karşınızdayız. Listemizdeki kedilerden birisiyle birlikte yaşamak istiyorsanız imkanlarınızı zorlamanız veya ücretsiz bir yöntem bulmanız gerekmektedir. Smoogi ailesi olarak kedilerin para karşılığı alınıp satılmasına karşı olduğumuzu hatırlatmak isteriz. En pahalı kedi cinsleri;

 • Korat
 • Maine Coon
 • Sibirya Kedisi
 • Sfenks
 • Amerikan Shorthair
 • Norveç Orman Kedisi
 • Nebulung
 • Bengal Kedisi
 • Siyam Kedisi
 • Scottish Fold
 • Selkirk Rex
 • Exotic Shorthair
 • British Shorthair

Korat

Korat
Korat

Oyun oynamaktan keyif alan, sahipleriyle zaman geçirmeyi çok seven ve sarılmaktan rahatsız olmayan Koratlar nadir bulunmaları ve harika görünüşleriyle en pahalı kedi cinsleri arasında kendilerine yer bulmaktadırlar. Çevrenizdeki kedi sahiplerinde Korat türü bir kediyi pek göremediğinizi düşünecek olursanız neden fiyat olarak fark yarattığını daha rahat anlayabilirsiniz. Tayland coğrafyasından hayatımıza dahil olmuş bir canlıdır.

Maine Coon

Maine Coon
Maine Coon

Dünyanın en büyük kedilerinden birisi olan Maine Coonlar aynı zamanda oldukça değerlidirler ve satış yapılan kurumlarda ciddi fiyatlara alıcı bulmaktadırlar. Vahşi görünüşleri ama insanlarla iyi anlaşmaları değerlerine değer katarken doğadan edinilmesi zor bir tür oldukları için pahalı kedi cinsleri listemizde kendilerine yer buluyorlar. Amerika Birleşik Devletleri’nde çok yaygın olmasına rağmen hala Avrupa’da yeteri kadar yaygınlaşmamıştır.

Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi
Sibirya Kedisi

En pahalı kedi türleri listemizi sizlerle buluştururken dünyanın dört bir yanından farklı coğrafyalara gittiğimizi söyleyebiliriz. Sıradaki durağımız Rusya, Sibirya Kedisi asırlardır Rusya topraklarında sevgiyle karşılanmasına rağmen Avrupa’ya son 40 yılda ulaşmıştır. Nadir olmaları ve geç dahil olmalarıyla birlikte fiyatları oldukça yüksektir. En pahalı kedi cinsleri arasına sık görülmemeleri, zor sahiplenmeleriyle dahil olmuşlardır ve uzun süre de kalıcı olacaklarını düşünüyoruz.

Sfenks Kedisi

Sfenks Kedisi
Sfenks Kedisi

Yine soğuk bir coğrafyadan ortaya çıkan, üretiminde neredeyse her adımı insanların üstlendiği harika bir kedi türü olan Sfenksler, zengin kedisi dendiğinde akla ilk gelen kedilerdendir. Tüysüz olmaları, diğer kedilerden çok farklı görünüşleri, vahşi görünüşlerine rağmen çok sevimli olmalarıyla neden bu kadar pahalı olduklarını bizlere gösteriyorlar. En pahalı kedi cinslerinden birisi olan Sfenksler insanlarla çok iyi anlaşabilirler.

Amerikan Shorthair

Amerikan Shorthair
Amerikan Shorthair

Birleşik Krallıkta en popüler sekizinci kedi ünvanlına hala sahip olan American Shorthair bu kadar fahiş fiyatlara alıcı bulmasını avlanma yeteneklerine borçludur. Yüzyıllardır insanların hayatlarına pozitif etki eden her kedinin aksine sıçan ve farelere karşı inanılmaz başarılı bir av potansiyelleri vardır. Eğer Birleşik Devletlerde eşyalarınızı bu kemirgenlerden korumak istiyorsanız en pahalı kedi cinslerinden birisine ihtiyaç duyuyorsunuz demektir.

Norveç Orman Kedisi

Norveç Orman Kedisi
Norveç Orman Kedisi

İlk olarak Norveç topraklarında kendisine rastladığımız Norveç Orman kedileri gün geçtikçe Avrupa’nın Kuzeyinden ülkemize kadar ününü yaymayı başarmıştır. Ünlerinin yayılmasındaki en büyük pay harika görünüşteki ve uzun tüyleridir. Nispeten nadir bulunmaları ve evcil hale getirilmeleri zor olduğu için pahalı kedi türleri arasında sayılırlar. En pahalı kedi ırkları arasında Kuzey Avrupa’dan gelen birçok kediden birisidir.

Nebulung

Nebulung
Nebulung

Uzun gövdeli ve yeşil gözleriyle dışarıdan harika görünen Nebulung kedilerinin ülkemizde tanınmıyor olmasına şaşmamak gerekir. Aşırı nadir bir soyağacına sahip olmaları onların gerçekten çok dar bir çevre tarafından tanınmalarına neden olmaktadır. Bu kadar az insana hitap etmeleri ciddi rakamlara alıcı bulmalarını sağlar. Çok nadir oldukları için onları sahiplerinden koparmak için aşırı ödemeler yapıldığını söyleyebiliriz.

Bengal Kedisi

Bengal Kedisi
Bengal Kedisi

Evinizde, salonunuzda bir leopar beslemek isteseydiniz bunu ucuza yapabilir miydiniz? Evet, bir leopardan bahsediyoruz. Tabi ki böylesine vahşi bir hayvanın bakımı ve evcilleştirilmesi hiç ucuz olmazdı. Bengal kedileri de leoparlardan gelen genleriyle adeta birer vahşi hayvan gibi sizlerle yaşayacaktır. Ne yazık ki herkesin ulaşabileceği kadar ucuz değillerdir. Umarız ücretsiz sahiplenme ile pahalı kedi türlerinden biri olan Bengal kedisine ulaşabilirsiniz.

Siyam Kedisi

Siyam Kedisi
Siyam Kedisi

Tayland’ın bir diğer ünlü kedisi hatta tarihe ve adına bakınca en ünlü kedisi olan Siyam kedisiyle listemize devam ediyoruz. Kutsal bir canlı olarak tanınmaları ve mistik olduklarına olan inançtan dolayı en pahalı kedi cinslerinden birisi oldukları aşikardır. Tüm bu havalı ama inandırıcılığı düşük özelliklerin yanında harika görünüşleri ve sevimli davranışlarıyla da kendilerine biçilen pahayı hak etmektedirler.

Scottish Fold

Scottish Fold
Scottish Fold

Kulak kıkırdağındaki bir mutasyon dolayısıyla diğer akrabalarından ayrılan Scottish Foldlar nadir görülmeleri ve günümüze yakın keşfedilmesiyle pahalı kediler arasındadır. GCCF tarafından kayıt alındıklarından irtibaren neredeyse tüm dünyada en çok bilinen ve en çok sevilen kedi ırklarından birisi haline geldiler. Bu sevgi de Scottish Foldların satış ve alımlarda fahiş fiyatlarla karşımıza çıkmalarına neden olmaktadır.

Selkirk Rex

Selkirk Rex
Selkirk Rex

Diğer kedilerden çok farklı görülen kıvırcık tüyleriyle fark yaratan Selkirk Rex kedileri geniş bir vücuda sahiptirler. Amerika’nın en ünlü kedisi olmanın verdiği güçle dünyanın en pahalı kedileri arasında yer alırlar. Zenginlerin kedisi haline gelmelerine rağmen hala her Amerikalı çocuk tarafından çok sevilmekte hatta Avrupa Kıtasında bile ünü her geçen gün daha da fazla yayılmaktadır.

Exotic Shorthair

Exotic Shorthair
Exotic Shorthair

Kırma kedilerin genelde safkan olan kedilerden çok daha düşük ücretlerle insanlar tarafından alınıp, satıldığına şahit oluyoruz. Ancak Exotic Shorthairlar öylesine güzel bir kırma olarak dünyaya geldiler ki, oyuncu olmaları ve güzel görünüşlerinin de takviyesiyle kendilerini pahalı kedi listesine dahil edebildiler. İran kedisi ve American Shorthair ırklarının birleşmesi sonucu ortaya çıkmışlardır. Onu ilk gördüğünüz andan itibaren en pahalı kedi cinslerinden birisi olduğuna şaşırmayacaksınız.

British Shorthair

British Shorthair
British Shorthair

Britanya yakınlarından bir başka kediyle daha devam ediyoruz. British Shorthairlar genelde mavi veya bakır renkte karşımıza çıkarlar ve son günlerde en çok aranan kediler arasında yer alırlar. Neredeyse her kedi severin gözüne çok estetik gelmeleri fiyat olarak fark yaratmalarına neden olmuştur. Eğer bir British Shorthair sahibi olmak istiyorsanız ciddi sayıları gözden çıkartmanız gerekebilir. Shorthair ailesi en pahalı kedi cinsleri arasında kendilerine birden fazla yer buluyor.

En Pahalı Kedi Hangisidir?

Dünyanın en pahalı kedisi hangisidir sorusu insanlar tarafından merak edilmektedir. Birçok farklı kediyi hayatınıza sokarken fiyatlarına dikkat etmediğinizi, özellikleriyle daha çok ilgilendiğinizi biliyoruz. Fakat her insan kediler hakkında konuşurken en pahalı kedi hangisidir diye merak ediyordur. Çoğu bilgilendirici içerikte en pahalı kedi cinsi olarak Asera kedisi ismi geçmektedir ancak gerçekten evcil bir kedi arıyorsanız yanıt değişecektir.

Listemizi tamamen evcil kedilerden oluşturduğumuzu düşünecek olursanız listemizde bulunan en pahalı kedi Bengal Kedisidir. En pahalı kedi türleri hakkında bilgi verirken, kedilerin özelliklerinden bahsederken fiyatı en çok etkileyen özelliklerin başında vahşi hayata olan yakınlık geldiğinden bahsetmiştik. Bengal Kedileri harika leopar desenleri ve genleriyle ciddi fiyatlara alıcı bulmaktadır. Kendilerine neredeyse 25.000 USD civarında paha biçilen bu güzel kedileri umarız daha yakından tanıyabilirsiniz.

Pahalı Kedilerin Diğer Kedilerden Farkları Nelerdir?

Hangi kedi cinslerinin en pahalı kedi cinsleri arasında olduğunu sizlerle paylaşmaya çalıştık. Peki, pahalı kedilerin diğer kedilerden tam olarak ne farkı var, kediler neden bu kadar farklı fiyatlara karşımıza çıkıyor? En pahalı kedi türlerinin tam olarak hangi nedenlerle fahiş fiyatlara alıcı bulduklarını öğrenmek kedinizdeki özellikleri fark etmenizi de kolaylaştıracaktır.

 • Vahşi kedilerle akraba olmaları,
 • Evcil hayata yatkın olmaları,
 • Nadir bulunmaları,
 • Tüy dökmemek gibi ekstra özelliklere sahip olmaları onları diğer kedilerden ayırmaktadır.

Kaç Tane Pahalı Kedi Cinsi Vardır?

En pahalı kedi cinslerini sayarken belli bir miktarın üzerindeki her kediyi paylaşmak ne yazık ki mümkün değildir. Evcil olarak beslenmeye izin verilmeyen, doğrudan listemize girse bile çok büyük bir çoğunluk tarafından tanınmayan, vahşi olarak hayatına devam eden kedilere içeriğimizde yer vermedik. En çok aranan, insanlar tarafından en çok sevilen ve tercih edilen, en pahalı kedi ırklarını sizler için sıraladık. Siz pati sever kullanıcılarımız için hazırladığımız içerikte toplamda 13 tane pahalı kedi türü vardır.

Son Gönderiler

İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Kedi severler arasında en çok muhabbeti geçen, internette en...

British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Uluslararası araştırmaların, bağımsız araştırmacıların sonuçlarına göre kedi dünyasında en...

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kediler dünyasının belki de en sevimli üyeleri uzun tüylü...

Çocuk Dostu Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kedileri farklı gruplar halinde incelerken çocuklarıyla birlikte yaşayan kedi...

Büyümeyen Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Yavru kediler herkes tarafından çok sevilirler. Büyümeyen kedi cinslerini...

Küçük Köpek Cinsleri

Ufak boyutlara sahip olan şeylerin daha sevimli olduğunu düşündüğümüzde...