En Zeki Köpek Cinsleri

Paylaş

Köpeklerin çok zeki hayvanlar olduklarını bilmeyen yoktur. En zeki köpek cinsleri ise akranlarının arasından daha kıvrak zekaları sayesinde sıyrılır. Bu köpeklere verilebilecek eğitimlerin sayısı ve zorluğu arttığı gibi daha karmaşık görevleri yerine getirme konusunda da çok daha başarılı olmaktadırlar. En zeki köpek ırklarını yakından tanımak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

En Zeki Köpek Cinsleri Özellikleri

Bir köpeğe verilebilecek eğitimin zorluk seviyesi, köpeğin zekasıyla doğru orantılıdır. Bazı cinsler karmaşık eğitimleri yerine getirmekte zorlanırken bazı cinsler ise komplike eğitimleri tamamlamakta son derece başarılı olurlar. Kıvrak zekaları sayesinde akrabalarından ayrılan en zeki köpek cinslerini sizler için sıraladık.

  • Border Collie
  • Labrador Retriever
  • Doberman Pinscher
  • Toy Poodle (Kaniş)
  • Alman Kurdu (Çoban) Köpeği
  • Golden Retriever

Bu köpeklere karmaşık görevler verirken iki kere düşünmenize gerek yoktur. Verilen komutları harfi harfine anlayıp yerine getirme konusunda görevleri hayrete düşürebilirler. En zeki köpek ırklarının yerine getirebilecekleri görevler de daha fazla olduğu için insana her alanda yardımcı olabilmektedirler. Bu köpeklerin sahip oldukları özellikleri derlemeye çalıştık.

Border Collie

Dünyanın en zeki köpek ırkı olarak bilinen Border Collie, zor eğitimleri tamamlayarak çok karmaşık komutları yerine getirme konusunda çok başarılıdır. Meraklı yapısının da tetiklediği keşfetme duygusundan dolayı çok çabuk öğrenirler ve öğrendiklerini kolay kolay unutmamaktadırlar.

Labrador Retriever

En zeki köpek cinslerinden bir diğeri olan Labradorlar, meraklı ve oyuncu yapılarından dolayı daima keşfetmeye ve öğrenmeye açıktırlar. Öğrendikleri eğitimleri bir oyun gibi tekrar ederek verilen görevleri yerine getirebilirler. Bir çok farklı konuda eğitilebilen Labrador, pek çok farklı iş sınıfında insanlara yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Doberman Pinscher

Kendine has duruşuyla nam salmış olan Doberman, en zeki köpek ırklarından bir diğeridir. Özellikle koruma ve bekçilik konularında aldıkları eğitimleri başarıyla tamamlarlar. Dikkatleri bir an olsun dağılmadan verilen komutları yerine getirmeye odaklanırlar. Çok iyi bir gözlem yeteneğine sahip olmaları da sahip oldukları zekanın bir sonucu olarak görülmektedir.

Toy Poodle (Kaniş)

Kanişler meraklı ve oyuncu yapıları ön planda olan hayvanlardır. Bu durumun bir sonucu olarak tıpkı diğer en zeki köpek cinslerinde olduğu gibi daima yeni bir şeyler öğrenmeye açıktırlar. Yüksek zekaya sahip olmalarından dolayı zor ve karmaşık eğitimleri tamamlayarak çeşitli görevlerde rol alma konusunda sıkıntı yaşamazlar.

Alman Kurdu (Çoban) Köpeği

En zeki köpek cinslerinde listemizde bir diğer Alman köpeği olan Çoban köpeği bulunmaktadır. Alman kurdu olarak da bilinen bu dostlarımız bitmek bilmeyen merakları problem çözme kabiliyetleri ile zekalarını kanıtlamışlardır. Özellikle bekçilik ve koruma konusunda aldıkları eğitimin sonucu olarak görevlerini layıkıyla yerine getirebilirler.

Golden Retriever

Golden Retrieverlerın tüm dünyada popüler olmasının bir diğer nedeni ise sahip oldukları zekadır. Olağanüstü derecede dost canlısı ve hayat dolu olmalarına karşın onların saf olduklarını düşünmeyin. En zeki köpek cinsleri içerisinde birbirinden farklı bir çok görevi başarıyla yerine getirmesiyle oldukça ön plana çıkmaktadırlar.

Dünyanın En Zeki Köpeği Cinsi Hangisidir?

British Columbia Üniversitesi’nde köpek psikolojisi profesörü olan Stanley Coren’in 1994 yılında yazdığı The Intelligence of Dogs, Köpeklerin Zekası, adlı kitabında bahsettiği üzere dünyanın en zeki köpeği Border Collie’dir.

En Zeki Köpek Irklarının IQ’su Kaçtır?

Köpek psikolojisi profesörü Stanley Coren tarafından köpeklerin ortalama olarak 2-2,5 yaşındaki bir çocukla hemen hemen aynı zekaya sahip olduğu ileri sürülmektedir. Fakat bunun köpeklerde IQ olarak tam karşılığının ne olduğu bilinmemektedir.

Zeki Köpeklerin Eğitimi Kolay Mıdır?

En zeki köpek cinslerine eğitim vermek daha kolaydır. Zekaları meraklı yapılarıyla birleştiğinde verilen komutları anlama ve yerine getirme konusunda çok daha başarılıdırlar. Bunun yanı sıra kelime hazneleri de daha geniş olduğu için daha fazla komut öğrenebilme yeteneğine sahiptirler.

Zeki Köpekler Hangi Meslekleri Yapabilir?

Zeki dostlarımızın yerine getirebileceği birbirinden farklı görevler vardır. En zeki köpek cinslerinin insanlara yardımcı olduğu meslekler arasında en çok koruma, bekçilik yapma ve duygusal terapi gelmektedir.

En Zeki Köpek Irkları Kaç Yıl Yaşar?

Köpeklerin sahip olduğu zeka, onların sahip olduğu yaşam süresini değiştirmez.  Ortalama olarak 8-14 yıl arasında bir ömre sahip olan köpeklerin ne kadar yaşayabileceği, sahipleri tarafından ne kadar iyi bakıldıkları ve beslendikleri ile doğru orantılıdır.

Son Gönderiler

Tüysüz Kedi Cinsleri

Kedilerle yaşamak, vakit geçirmek isteyen insanlar hayatlarına uygun kedilerle...

En iyi Koruma Köpekleri

Söz konusu bir yeri ya da bir kişiyi korumak...

Duygusal Terapi Irkları – Köpekler

Günümüzde bir çok evde köpek beslenildiğini biliyoruz. Fakat bazıları...

Siyah Kedi Cinsleri

Kedilerin sınıflandırılmasındaki en önemli faktörler arasında renkleri gelmektedir. Siyah...

Çocuk Dostu Köpek Cinsleri

Çocuklu aileler tarafından en çok tercih edilen türlerden olan...

Büyümeyen Köpek Cinsleri

Minik boyları ve son derece sevimli olmalarıyla tanınan büyümeyen...
Önceki İçerik