Hamster Türleri ve Özellikleri

Paylaş

Çöl hayvanları olarak bilinen hamsterların ana vatanı 1930’lu yılların başından beri Suriye olarak kabul edilmektedir. Hamster türleri bu tarihlerden sonra oldukça sevimli ve cana yakın olması nedeniyle hızlıca önce Avrupa’ya sonra tüm dünyada sevilen bir kemirgen türü olarak yayılmışlardır.

Hamster Türleri Nelerdir?

Hamsterlar sahiplenecek hayvan olarak hemen aklımıza gelmese de dünya üzerinde çok popüler kemirgen türleridir. Hamsterların bakımı diğer evcil hayvanlara göre daha kolay ve daha az ilgi ister. Hamsterlar için yeterli koşulları ve ortamı sağladığınız sürece evcil hayvanınız mutlu mesut yaşayacaktır. Dünya genelinde meşhur olarak sayabileceğimiz evcil olarak 8 hamster türü vardır. Bu hamster türleri şu şekildedir;

Çöl hayvanı olması sebebiyle hamsterlar gündüzleri uyuyan ve gece enerjisini harcayan hayvanlardır. Genellikle oldukça sakin olan bu kemirgenler bazı durumlarda birbirlerine zarar verebileceklerinden tek yaşamayı severler.

Gonzales Hamster

gonzales hamster - hamster türleri

Popüler hamster türlerinden biri olan Gonzales Hamsterlarının boyları yaklaşık olarak 5-7 cm olurken yaşam süreleri ise 2-2.5 yıl arasındadır. Genellikle biraz agresif olan bu tür kendi aralarında oldukça yırtıcı olabilirler.

Suriye Hamster

suriye hamster - hamster türleri

Diğer bir adı Altın hamster olan Suriye hamsterları boyları yaklaşık olarak 10-15 cm olurken, yaşam süreleri ise 3-3.5 yıldır. Gonzales hamsterlarına göre boyları biraz daha büyük olduğundan daha çok sevebileceğimiz Suriye hamsterları bu yönden tercihiniz olabilir.

Campbell Hamster

Campbell Hamster - hamster türleri

Cüce hamster olarak kabul edilen Campbell hamsterlarının boyları yaklaşık olarak 9 cm olurken yaşam süreleri ise 2 yıl civarlarındadır. Ufak olmaları sebebiyle insanlardan uzak olmayı tercih edebilirler.

Roborovski Hamster

Roborovski Hamster - hamster türleri

Batı ülkelerinde oldukça popüler olan Roborovski hamsterların boyları en fazla 5 cm olurken yaşam süreleri ise 3 yıl civarındadır. İnsanlardan uzak durmayı tercih eden bu hayvanlar genellikle kendi aralarında oldukça keyifli vakit geçirebilirler. Ana vatanları Asya olan bu türe ülkemizde fazla rastlamamaktayız.

Çin Hamsteri

Adından da anlaşıldığı üzere Çin kökenli olan bu hamsterlarımızın boyları yaklaşık olarak 7 cm ve yaşam süreleri diğer hamsterlara yakın olarak 3 yıldır. Bu hamster türümüzde asosyal olup kendi temizliklerine özen gösterirler.

Cüce Rus Hamsteri

Ortalama olarak 9 cm boyları olan bu Cüce Rus Hamsterlarının yaşam süresi 2 yıl civarındadır. Diğerlerinin aksine kıvırcık tüy yapısına da sahip olan bu hamsterlar oyuncaklarıyla oynamayı çok severler.

Avrupa Hamsteri

Evde beslemeyi düşüneceğiniz en son hamster türü olan Avrupha Hamsterları boyları 30 cm’i geçebilmektedir. İrilikleri nedeniyle büyük bir alana ihtiyaç duyan bu tür hiç popüler değildir. Kemirme iç güdüsü çok fazla olduğundan tahrip gücü çok yüksektir.

Winter White Hamster

Kış hamsterı yada Sibirya Hamsterı olarak bilinen bu kemirgen dostumuz 12 ay ile en az yaşam süresine sahip olan hamsterlar olabilirler. Tabi ki uygun koşullar sağlandığında ömürleri uzayabilir. Çok fazla dünyada bulamayacağınız Sibirya hamsterlarının boyları ortalama olarak 8 cm’dir.

Hangi Tür Hamsterı Evde Bakmalıyım?

Yukarıda vermiş olduğumuz hamster türlerinde göreceğiniz üzere Türkiye’de sadece 2 hamster türü Gonzales ve Suriye Hamsterları popülerdir. Bunların nedenlerine bakacak olursak ikisi de sosyal canlılardır ve gerekli koşulları sağlamak diğerlerine göre daha kolaydır.

Son Gönderiler

Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Kedi severlerin en çok dikkat etmesi gereken, diğerlerinden en...

İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Kedi severler arasında en çok muhabbeti geçen, internette en...

British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Uluslararası araştırmaların, bağımsız araştırmacıların sonuçlarına göre kedi dünyasında en...

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kediler dünyasının belki de en sevimli üyeleri uzun tüylü...

En Pahalı Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kediler farklı özellikleri nedeniyle birbirlerinden farklı fiyatlarda olabilirler. En...

Çocuk Dostu Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kedileri farklı gruplar halinde incelerken çocuklarıyla birlikte yaşayan kedi...