İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Paylaş

Kedi severler arasında en çok muhabbeti geçen, internette en çok aratılan konular arasında İran kedisi özellikleri gelmektedir. Dünyaya yayılmış ünleriyle ve diğer kedilere nazaran farklı görünüşleriyle insanların ilgisini çeken İran kedilerini daha yakından tanıdığınıza pişman olmayacaksınız. Kediler aleminin en kendisine has üyesi hakkında detaylı bilgi almaya hazırsanız başlayabiliriz.

İran Kedisi Karakter ve Kişilik Özellikleri

İnsan eli değmeden üretilen kediler arasındaki en pahalı kedilerden olan İran kedileri günümüzde birçok kedi sever tarafından özenle sahiplenilmektedir. Sakinlikleriyle ünlü olmaları onlarla yaşamanın ne kadar kolay ve eğlenceli olacağını gösterir. Ayrıca bu sakinlik çocuklarla iyi anlaşmalarına, kendilerinden küçük canlılara zarar vermemelerine neden olmaktadır. Ancak oyun oynamaktan hoşlandıklarını söylemek mümkün değildir. Yabancı kedilere de gayet nazik davranırlar.

Dışarıya karşı ne kadar nazik olduklarından bahsettik ancak İran kedileri yaşadıkları ortamda başka canlılar olmasından hoşlanmazlar, hatta sahiplerinin bile… Kalabalıktan hoşlanmayan yapıları, yüksek sese ve gürültüye karşı dayanıksız olmaları tek yaşamayı sevmelerine neden olmaktadır. Eğer onlara bir ödül vermek istiyorsanız tek yapmanız gereken ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra kapıyı çekip gitmektir. Tek başlarına yaramazlık yapmayacak kadar zekidirler fakat zekalarını göstermekten hoşlanmazlar.

Tarihçe

Dünyaca bilinen kediler arasına girmeden önce çok uzun yolculuk eden kedi cinsleri arasında olduklarını söyleyebiliriz. İran kedileri ilk olarak 1960 yıllarında İran yakınlarında gözlemlendikten sonra özellikle Horasan civarında çoğalmışlardır. Daha sonra Ankara’ya taşınan patili dostlarımız Piero Della Valle tarafından Ankara üzerinden İtalya’ya götürülmüştür. Nicholas Claude Fabri de Peiresc ile önce Fransa’ya oradan da İngiltere ve ABD’ye giderek tüm dünya tarafından tanınmışlardır.

Mısır hiyerogliflerinde uzun süredir varlığı bilinen ancak hangi kedi türünün resmedildiği belli olmayan tarihi eserlerin kime ait olduğu sizlerle paylaştığımız uzun yolculuk sonunda ortaya çıkmıştır. İran kedilerinin Mısır Antik Çağına kadar dayandığını da böylece öğrenmiş oluyoruz. Mısır coğrafyasında dünyaya gelen çoğu kedi gibi uzun tüy genine sahiptirler ve British Shorthair ile yakın akrabalıkları vardır.

İran Kedisi Fiziksel Özellikleri

İran Kedisi Fiziksel Özellikleri

Farklı coğrafyalarda geçirdikleri uzun süreler çok farklı yaşam şekillerine adapte olmalarına ve ciddi farklılıklar göstermelerine neden olmuştur. Bir İran kedisini gördüğünüzde, onlarla yüz yüze geldiğinizde farklı bir ırk ile muhatap olduğunuzu hemen anlayabilirsiniz. İran kedisi özelliklerinden bahsederken fiziksel özelliklerine de ciddi anlamda dikkat etmek gerekir.

Kuyruklarında, patilerinde ve kulaklarında çoğu soydaşına göre daha fazla tüy bulundurmaları, kafa ve yüz yapılarının çok net farklılıkları, gövdelerinin şekli, tüylerinin uzunluğu ile fiziksel özellikleriyle kısa sürede tanınabilirler. Çoğu insan tarafından beğenilmelerinin en büyük nedeni de sahip oldukları harika fiziksel özellikleridir. Kalın kemikleri ve uzun tüyleri ile gözünüzü doyuracaklarından emin olabilirsiniz.

Vücut

Kalın kemiklere sahip olduklarından bahsetmiştik. Sırtlarının düz olmaması, eğimli olması ve omuzlarının belirgin olması en çok dikkat çeken özellikleri arasındadır. Orta veya büyük bir vücuda sahip olduklarını, göğüslerinin diğer kedilere göre geniş olduğunu söyleyebiliriz. Erkekleri 24-38 cm uzunluğuna, dişileri 24-35 cm uzunluğuna ulaşabilirler. Kemiklerinin kalınlıklarını bahane olarak gösterecekleri kiloları ise erkeklerde 4-6 kilogram, dişilerde 3-4 kilogram arasında değişiklik göstermektedir.

Kafa

Kediler arasındaki en garip kafa yapısına sahip olan cinslerin başında gelirler. Yuvarlak yüzlerini ve basık yüzlerini yine yuvarlak kafalarında taşırlar. Ufak ağızları ve dışarıya doğru olmayan burunlarıyla nispeten düz, çıkıntısız bir yüze sahip olduklarını söyleyebiliriz. Kısa burunları ve büyük kafaları düz yüz hatlarıyla birleştiğinde çok farklı bir görüntü ve ufak bir sorun oluşturmaktadır. Görüntüyü hayal ettiğinizde sorunları tahmin edebilirsiniz.

Kulaklar

İran kedilerinin kulağı da en az kendileri kadar farklı ve kendilerine özeldir. Kulaklarının içlerinde tüy bulunması büyük fark oluşturmaktadır. Kulakları tabanda genişken uçlara ilerledikçe sivrileşmektedir. Kafalarının büyüklüğü ve diğer kedilerle kıyaslandığında küçük kulaklara sahiptirler. Kulaklarının dışa doğru eğimli olması da onları tanımanıza yardım edebilir.

Gözler

Gözlerinin yuvarlak olması dışarıdan harika bir görüntüye sahip olmalarına neden olmaktadır. Yuvarlak gözleri mavi, yeşil, bakır ve çok farklı renklerde olabilir. Kafalarının büyüklüğü düşünüldüğünde ortalama boyutta gözlere sahiptirler. Görme duyuları en az diğer akrabaları kadar gelişmiştir. Çok uzun tüylere sahip olmaları göz temizliklerini zorlaştırmaktadır.

Bacaklar ve Patiler

Bacakları ortalama uzunlukta ve sakinliklerinden dolayı pek kullanılmamaktadır. Tembelliğin bir sonucu olarak yeteri kadar kaslı bacaklara sahip oldukları söylenemez. Kas konusunda sıkıntıları olsa da gayet atik ve kullanışlı patileri vardır. Evcil hayvan dünyasının aksine bacaklarının patilerinin altında bile tüylere sahiptirler. Bu tüylerin temizlenmesi ve bakımı pati sağlığı için oldukça önemlidir.

Kuyruk

Kısa sayılabilecek kuyrukları en az 5 santimetre olacak şekilde gövdelerinde bulunmaktadır. Olgunlaştıklarında beş santimden daha küçük kuyruğa sahip olduklarını görürseniz veteriner hekime başvurmalısınız. Kuyruklarında çokça tüy bulunur ve kuyruğu kulağı gibi dışarı doğru eğimlidir. Neredeyse tamamı eşit kalınlıkta ve görünüşteyken, kuyruğun sonu yuvarlaktır.

Tüy

Bir İran kedisi gördüğünüzde onu pelüş oyuncaklarla karıştırabilirsiniz. En uzun tüylü kedi cinsleri arasında zirvede yer almaktadırlar. Öylesine çok ve boyutlu kılları vardır ki düzenli tarama ve temizlik yapılmadığında ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler. Mevsim geçişlerine ve farklı mevsimlere dayanıklıdırlar. Günlük bakım gerektiren tüylerinde renk ve desen değişikliği görülebilir.

Renk

Bir dostumuz hakkında bilgi alırken veya bir canlıyı tanımaya, karşınızdaki tanıtmaya çalışırken en kolay anlaşılır, en çabuk göze çarpan özellikleri arasında renkleri gelmektedir. İran kedisi özellikleri gereği çok farklı renklerde karşınıza çıkabilen bir patili dostumuzdur. Renklerine ve desenlerine göre onları ayırt etmek sandığınızdan çok daha zor olsa da sizler için en çok rastlanan renklerini sıraladık.

  • İran Kedisi Beyaz
  • İran Kedisi Gri
  • İran Kedisi Siyah
  • İran Kedisi Sarı

Listemizdeki görünüşlerin yanında beyaz, krem, siyah, mavi, gümüş, leylak, altın, kaplumbağa kabuğu, mavi krem, patiska ve mühür renkleriyle de hayatınıza dahil olabilirler. Desen olarak genellikle gölgeli veya noktalıdırlar. Görünüşleri doğrudan özelliklerini etkilemez ancak nereden evinize geldiklerine dair sizlere ufak fikirler verebilir.

İran Kedisi Bakımı

İran Kedisi Bakımı

Başka türlerle çaprazlanmadan, doğrudan doğal ortamlarından edinilen kedilerin bakımları insan eliyle üretilen kedilerden çok daha kolaydır ancak bazı istisnalar mevcuttur. Bu istisnaların başında bizlerin nazlı dostları İran kedileri gelmektedir. Tüy yumağı dostlarımızın bakımı sabır gerektirmekle kalmaz aynı zamanda maddi imkanlarınızı da zorlayabilir.

Yalnızlığı seven tavırları yüzünden her zaman beklediğiniz bakım sonuçlarını alamayabilir, sorunlarını erkenden fark edemeyebilirsiniz. İran kedisi özelliklerini incelediğimiz içeriğimizde bakım maddelerini dörde ayırdık. Başlıklarımıza düzenli vakit ayırıp, benimseyebilirseniz birlikte mutlu bir hayat sürdürebilirsiniz.

Beslenme

Ağız, burun ve düz yüz yapıları yüzünden beslenmekte, su tüketmekte oldukça zorlanırlar. Sağlıklı bir beslenme süreci için geniş ve sığ kapların seçilmesi gerekir. Altı aylık olgunluklarına gelene kadar günde en az iki kez beslenmeleri gerekmektedir. Kuru mamalarla birlikte yaş mamaların da beslenme düzeninde bulunması gerekir. İki mamadan birini tüketmemek konusunda ısrar ettiğinde mamaları doğru oranda karıştırmayı deneyebilirsiniz.

Eğitim

Sakin, zeki, nazik olduklarını söylemiştik. Ancak zekalarını göstermek, kullanmak konusunda da pek istekli olmadıklarından bahsettik. Küçük yaşta kaliteli eğitim almadıklarında tembelliklerine yenik düşüp güçlü zihinlerini kullanmaktan kaçınabilirler. Sağlıklı bir eğitim süreci tamamlamak istiyorsanız henüz yavruyken İran kedilerini eğitmeye başlamalı ve ısrarcı olmalısınız. Aksi takdirde hayalinizdeki eğitime kavuşmakta zorlanabilir.

Sağlık

Ne kadar farklı ülkelerden geçerek hayatlarımıza dahil olduklarını düşünecek olursanız yaşayabilecekleri sağlık sorunlarının da çeşitlilik gösterebileceğini anlayabilirsiniz. En büyük problemleri arasında gözlerinin sık çapaklanması, göz temizliklerinin tüyleri yüzünden zor olması ve derilerindeki taranma ihtiyacı gelmektedir. Düzenli egzersiz ve taranma olmadığında büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kulaklarının içinde bulunan kıllar da sürekli, en az haftada bir, temizlenmelidir.

İran Kedisi Hastalıkları

İran kedilerinin yaşayabilecekleri sağlık sorunları hakkında sizleri bilgilendirmeye, konuyu aydınlatmaya çalıştık. Sağlık sorunlarının, düzen eksikliğinin ve ilgi yetersizliğinin neden olabileceği hastalıklar hakkında da konuşmak gerektiğini düşünüyoruz. Anadolu topraklarından tüm hayvan severlerin evine kadar ulaşan patili arkadaşlarımızın sık yaşadıkları hastalıkları sıraladık.

  • Obezite
  • Polikistik Böbrek Hastalığı (her iki kediden birinde görünmektedir)
  • Aşırı Yağlanma
  • Hırıltılı Nefes Alma
  • Göz Kanalları Tıkanıklığı

Listemizden kolayca anlayabileceğiniz gibi hayati öneme sahip hastalıkların neredeyse tamamı ilgi ve düzen ile tamamen korunabileceğiniz, ortadan kaldırabileceğiniz problemlerden oluşmaktadır. Onları evinizin misafiri gibi değil de evinizin en eğlenceli ortakları olarak düşünüp, gerekli sevgiyi gösterebilirseniz birçok sorunu henüz yaşanmadan ortadan kaldırabilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız maddeler hakkında bir şüpheniz olduğunda kısa sürede veteriner hekimlerle görüşmelisiniz.

İran Kedisi Fiyatları

Smoogi ailesi olarak kedilerin para karşılığı ticaret objesi haline gelmesine katılmadığımızı bildirmek isteriz. Süreci ticarete döken insanlara prim vermemek için ücretsiz sahiplenme ve ücretsiz sahiplendirme seçeneklerini düşünmelisiniz. Tüm bunların yanında İran Kedileri kendilerine ciddi fiyatlara alıcı bulabilmektedir. En pahalı cinsler arasında olmasalar da 5000 ile 15000 TL arasında fiyatları değişmektedir.

İran Kedileri Kaç Yıl Yaşar?

Ortalama yaşam süresi neredeyse her canlı tarafından merak edilen, öğrenilmek istenen bir özelliktir. İran kedisi özellikleri hakkında konuşurken de ömürlerinden bahsetmemek mümkün değildir. Sağlıklı bir beslenme ve yüksek ilgi düzeyi ile 15-20 yıl kadar yaşayabilen bu güzel ırk normal şartlar altında 12.5 yıl gibi kısa bir yaşam süresine sahiptir.

Onlarla daha uzun süre geçirmek için sorumluluklarınızı yerine getirdiğinizden emin olmalısınız. Erken teşhis, hızlı destek almak gibi eylemler için hastalıkların belirtilerini iyi incelemeli, dostlarınızı neredeyse her gün özenle gözlemlemelisiniz. Uzun bir arkadaşlığın temeli ilgi ve gözlemden oluşmaktadır. Değerlerini kaybettiğinizde anlamak çok üzücü olacaktır.

İran Kedisi Hangi Cinslerle Çiftleşir?

İran kedileri doğum sırasında zorlanan, ölü doğum ve engelli yavru gibi sorunlarla boğuşan bir aileden oluşmaktadır. Bahsettiğimiz sorunların gerçekleşme şansını düşürmek için hangi cinslerle çiftleştirdiğinize dikkat etmelisiniz. Normal şartlar altında her türle sorunsuz çiftleşme gerçekleştirebilirler.

Fakat sağlıklı olan sadece kendi cinsleriyle çiftleşmeleridir. Bu şekilde problem yaşama yüzdeniz düşecektir. Eğer hiçbir şekilde uygun tür bulamıyor ve dostunuzu tutmakta çok zorlanıyorsanız en yakın soydaşlarından olan British Shorthairlar ile güzel bir randevu ayarlamayı deneyebilirsiniz. Yavrular konusunda sorun yaşamamak için karşı tarafla önceden anlaşmalısınız.

İran Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

İçeriğimizin sonuna gelir İran kedilerinin doğum sırasında başlarına gelebilecek kötü şeyler olduğunu biliyorsunuz. Kaç yavru doğurduklarından tamamen bağımsız olarak bu güzel arkadaşların ölü doğum yapma oranları yüzde ellidir. Her iki yavrudan birinin ölü doğuyor olması sizleri korkutmamalı çünkü onlar için ne yazık ki doğal bir durumdur. İranlı patili dostlarımız ilk doğumda 3-5 arası yavru, sonraki doğumlarda ise sekize kadar yavru doğurabilirler.

Son Gönderiler

British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Uluslararası araştırmaların, bağımsız araştırmacıların sonuçlarına göre kedi dünyasında en...

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kediler dünyasının belki de en sevimli üyeleri uzun tüylü...

En Pahalı Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kediler farklı özellikleri nedeniyle birbirlerinden farklı fiyatlarda olabilirler. En...

Çocuk Dostu Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kedileri farklı gruplar halinde incelerken çocuklarıyla birlikte yaşayan kedi...

Büyümeyen Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Yavru kediler herkes tarafından çok sevilirler. Büyümeyen kedi cinslerini...

Küçük Köpek Cinsleri

Ufak boyutlara sahip olan şeylerin daha sevimli olduğunu düşündüğümüzde...