Küçük Köpek Cinsleri

Paylaş

Ufak boyutlara sahip olan şeylerin daha sevimli olduğunu düşündüğümüzde küçük köpek cinslerinin neden bu kadar popüler olduğunu anlayabiliyoruz. Dünyanın en çok tercih edilen evcil hayvanları arasında yer alan bu sevimli dostlarımızı daha yakından tanıyabilmeniz adına onları araştırmaya karar verdik.

Küçük Köpek Cinsleri Özellikleri

Dünya üzerinde bir çok farklı köpek ırkının olduğu biliyorsunuzdur. Fakat bazılar sadece ufak boyutlara sahip oldukları için diğerlerinden daha popüler olabiliyor. Gerek sevimlilikleri, gerekse ihtiyaç duydukları hareket alanının daha az olmasından dolayı sık sık tercih edilen küçük köpek cinslerini sizler için sıraladık.

 • Russian Spaniel
 • Maltipoo
 • Minyatür Pinscher
 • Shih Tzu
 • Yorkshire Terrier
 • Fransız Bulldog
 • Chihuahua (Şivava)
 • Maltese Terrier
 • Toy Poodle (Kaniş)
 • Bichon Frise
 • Pomeranian
 • Pug

Yukarıdaki listede bulunan küçük köpek cinsleri dünyada en çok bilinen türlerdir. Sahip oldukları boyutlardan ötürü beslenmelerinin daha kolay olduğunun düşünülmesi de popülerliklerini arttıran etkenlerden bir diğeridir. Şimdi isterseniz gelin onları tek tek daha yakından tanıyalım.

Russian Spaniel

Sovyetler Birliğinin 1951 yılında diğer spaniel türlerinin kırmasıyla üreterek standart haline getirdiği Rusya Spanieli, ortalama olarak 38-45 cm boyutlara sahip oldukça zeki, uysal, cana yakın ve sahibine bağlı bir köpektir. 3 farklı tüy rengine aynı anda sahip olabilen köpeklerden birisidir.

Maltipoo

Toy Poodle ve Maltese Terrier türlerinin kırması olan Maltipoolar, 20 ila 35 cm ortalama boyutlara ulaşabilen dünyanın en sevimli köpeklerinden birisidir. Kıvırcık tüyleri ve kendine has yüz yapısıyla çok hoş bir gülümseye sahiptir. Sahibine bağlı ve oyuncu bir karakter yapısı vardır.

Minyatür Pinscher

Almanya kökenli bir pinscher türü olan minyatür pinscherlar, 25-30 cm boylarında başına buyruk ve bağımsız davranmayı seven köpeklerdir. Melez bir ırk olmalarından ötürü atalarının sahip olduğu avlanma içgüdülerini bünyesinde barındırırlar. Tazılara has dik duruş bu köpeklerde de gözükmektedir.

Shih Tzu

Uzun ve yumuşak tüylere sahip Çin kökenli Shih Tzular, 20-28 cm boyutlarında ve 4-7 kg ağırlığında olan son derece küçük köpeklerdir. Çok zeki, cana yakın ve dost canlısı olmasına karşın çok da yaramazdır. Zaman zaman yaptığı yaramazlıklarla sahiplerini peşlerinden koştursalar da sevimlilikleriyle gönüllerde taht kurmayı başarırlar.

Yorkshire Terrier

Sahip olduğu teriyer özelliklerinde dolayı oldukça cesur ve gözüpek bir köpek olan Yorkshire Teriyeri, ortalama 18-23 cm uzunluğunda olan küçük bir köpektir. Etrafında tanımadığı kişilerin bulunmasından hoşnut olmamasıyla ve diğer hayvanlara karşı agresif davranışlar sergilemeleriyle bilinirler.

Fransız Bulldog

Fransızların meşhur yarasa kulaklı köpeği olan Fransız Bulldog, 28-30 cm boyutlarında güçlü yapılı bir köpektir. Diğer köpeklerle anlaşamazlar. Fakat sahibine oldukça bağlı ve aile bireylerine karşı sevecen ve dost canlısı yaklaşırlar. Ortalama olarak 7 ila 13 kilogram ağırlığa ulaşabilirler.

Chihuahua (Şivava)

Adını bugünkü orta Meksikada 14 ve 16. yüzyıllar arasında yaşamış olan Azteklerin Chihuahua eyaletinden alan şivavalar, eski Güney Amerika yerlilerince kutsal olarak kabul edilen köpeklerdir. 15-23 cm boy ve 1,8-2,7 kg ortalamasıyla dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında yer almaktadırlar.

Maltese Terrier

20-25 cm boy ve 3-4 kg ağırlığa sahip olan Malta köpeği, sahip olduğu sevimli dış görünüşün yanı sıra oyuncu, cana yakın, dost canlısı ve meraklı karakter yapısıyla da bilinmektedir. Sahibine çok sadıktır ve daima sahibinin yanında olmak ister. Zeki bir köpek olduğu için çeşitli konularda eğitilebilir ve komutları başarıyla yerine getirebilir.

Toy Poodle (Kaniş)

Kanişlerin en küçüğü olan Toy Poodle, av içgüdüsü gelişmiş ve zeki bir köpektir. 24-28 cm boya ve 2,7-4,5 kg ağırlığa kadar ulaşabilen bu minik ve sevimli dostlarımız sahiplerine düşkün ve oyuncu canlılardır. Meraklı ve zeki olmalarından ötürü kolayca eğitilebilirler. Kıvırcık tüyleri ise görenleri kendisine hayran bırakır.

Bichon Frise

Kabarık ve kıvırcık tüylü küçük ve neşeli bir köpek cinsi olan Bişon Çuha köpeği, Fransa ve Avrupa’da oldukça popülerdir. 23-30 cm ortalama boy aralığına ve 6-11 kilogram ağırlık ortalamasına sahip bu sevimli canlılar oldukça sevecen ve dost canlısıdır. Sosyal ve aktif olmayı severler ve sahipleriyle vakit geçirmekten hoşlanırlar.

Pomeranian

Yine dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında ilk sıralarda bulunan Pomeranyalılar, 20 cm boy ve 2-3,5 kg ağırlığa sahip oldukça minyatür hayvanlardır. Orta Avrupa’nın Pomeranya bölgesinden adını alan bu dostlarımız oyuncu, dışa dönük ve aktif karakter yapısına sahip olmalarıyla bilinirler.

Pug

Dünyanın en ünlü küçük köpeklerinden birisi olan Pug, 25-35 cm boy aralığına sahiptir. 6,3-8,1 kilogram ağırlık ortalamasına sahiptirler. Çin kökenli olan bu dostlarımızın en ayırt edici özellikleri ise basık bir buruna, kırışık yüz hatlarına, kıvrımlı bir kuyruğa ve kısa parlak tüylere sahip olmalarıdır.

En Küçük Köpek Cinsi Hangisidir?

Dünyanın en küçük köpeği Polonya’nın başkenti Varşova’da yaşayan Toudi isimli Chihuaha (Şivava) cinsi köpektir. 7 santimetre boyunda ve sadece 300 gram ağırlığa sahip olan bu köpek, bir gazlı içecek kutusundan bile daha küçük! Görenleri hayrete bırakan bu dostumuz türünün sahip olduğu bütün özelliklere sahiptir.

Küçük Köpek Cinsleri Agresif Midir?

Küçük köpek cinsleri genellikle agresif değildir. Fakat boyutları gereği kendilerini daha kolay bir şekilde tehlike altında hissedebilirler. Bu gibi durumlarda kendilerini savunmak için yüksek sesle havlayıp agresif davranışlar sergileyebilirler. Bilinen en agresif küçük köpek ise Yorkshire Teriyeridir. Yabancılardan ve diğer hayvanlardan hoşlanmazlar.

Küçük Köpek Cinsleri Sahibini Isırır Mı?

Sahiplerine son derece bağlı olan küçük köpek cinsleri sahiplerini ısırmazlar. Fakat bu yabancılar için aynı değildir. Kendilerini tehlike altında hissederlerse çekinmeden ısırma davranışını gösterebilirler. Küçük oldukları için kendilerini korumanın tek yolu olarak bu davranışı sergilerler.

Küçük Köpek Cinsleri Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Küçük köpekler de dahil 6 aydan büyük hiçbir köpek 4 saatten fazla evde tek başına bırakılmamalıdır. Eğer tuvalet ihtiyacını karşılayabileceği güvenli bir dış alana erişimi söz konusuysa bu süre 8 saati bulabilir. Fakat Smoogi olarak köpeklerinizi mümkün olduğunda yalnız bırakmamanızı tavsiye ediyoruz.

Küçük Köpek Cinsleri Ne Kadar Mama Yer?

Sahip oldukları minik boyutlardan ötürü fazla beslenmeye ihtiyaç duymayan küçük köpek cinsleri gün içerisinde 1 yada 2 kere mama yiyebilirler. Verilen mama miktarını veterinerinizin kontrol ve tavsiyesi üzerine belirlemeniz gerekir. Kolay bir şekilde kilo alabilecekler için kilo takiplerini aksatmamanız gerekir.

Son Gönderiler

Pug Özellikleri

Kimilerine göre çok çirkin, kimilerine göre ise dünyanın en...

Süs Köpeği Cinsleri

Bir çok köpek şovunda boy gösteren süs köpeği cinsleri,...

En Zeki Köpek Cinsleri

Köpeklerin çok zeki hayvanlar olduklarını bilmeyen yoktur. En zeki...

Tüysüz Kedi Cinsleri

Kedilerle yaşamak, vakit geçirmek isteyen insanlar hayatlarına uygun kedilerle...

En iyi Koruma Köpekleri

Söz konusu bir yeri ya da bir kişiyi korumak...

Duygusal Terapi Irkları – Köpekler

Günümüzde bir çok evde köpek beslenildiğini biliyoruz. Fakat bazıları...
Önceki İçerik