Pug Özellikleri

Paylaş

Kimilerine göre çok çirkin, kimilerine göre ise dünyanın en tatlı köpeği; bugün sizlerle Pug özelliklerini inceleyeceğiz. Köpek severleri güzellik konusunda ikiye ayıran bu dostlarımız hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olduktan sonra onlar hakkında sahip olduğunuz düşünceler değişebilir.

Pug Özellikleri

Kendine has yapısından dolayı dünyanın hemen hemen her yerinde tanınan Puglar, günümüzde en çok tercih edilen evcil köpeklerden biridir. Tarihi çok eskilere dayanan bu Asya kökenli dostumuz hakkında doğru bilinen yanlışları düzeltmek ve Pug özelliklerini daha çok kişinin öğrenebilmesini sağlamak adına aşağıdaki listeyi hazırladık. Hazırsanız başlayalım.

 • Tarihi MÖ 400’lü yıllara dayanan antik bir köpek ırkıdır.
 • Çin menşeilidir.
 • Basık bir buruna sahiptir.
 • Kırış yüz hatları vardır.
 • Kıvrımlı bir kuyruğu vardır.
 • Farklı renklerde görülebilen kısa ve parlak tüyleri vardır.
 • Fazla tüy dökmezler.
 • Kısa bacaklara sahiptirler.
 • Fazla havlamazlar.
 • Oyun oynamayı severler.
 • İnatçı oldukları için eğitimleri kolay değildir.
 • Solunum yolları hastalıklarına yatkındırlar.
 • Aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalardan hoşlanmazlar.

En çok göze çarpan Pug özellikleri yukarıdaki gibidir. Küçük yapısından dolayı çok geniş hareket alanına ihtiyaç duymaz ve bu yüzden özellikle apartman yaşamına çok uygundur. Pug köpek özelliklerini saymakla bitiremeyiz ancak nasıl bir köpek olduklarını aşağıda daha ayrıntılı açıklayacağız.

Pug Nasıl Bir Köpektir?

Pug
Pug

Pug cinsi köpek özelliklerinden en dikkat çekeni inatçı yapılarıdır. Bu yüzden onları eğitmekte zorlanabilirsiniz. Özellikle tuvalet eğitimi verirken sabırlı olmalısınız. Sahiplerine oldukça bağlıdırlar ve korumacı davranışlar sergilerler. Pug özelliklerinden dolayı bu yüzden çoğu kişi için harika bir arkadaş olabilirler.

Oyun oynamayı seven pug dostlarımız gün içerisinde uzun uykulara dalabilirler. Küçük olmasına karşın egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden onları belirli aralıklarla yürüyüşe çıkarabilirsiniz. Bulundukları yerin sıcaklığından fazla etkilendikleri için fazla sıcak ve soğuk havalarda yaşayamazlar. Bu yüzden dışarıda bakılmaya uygun köpekler değillerdir.

Pug Köpek Ne Yer?

Pug cinsi köpek sahibi iseniz onların sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için dikkat etmeniz gereken en önemli konu beslenmedir. Onlar için uygun ögelere sahip diyetler oluşturarak ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri sağlıklı bir şekilde alabilmelerine olanak tanırsınız. Pug nasıl beslenir diye merak ediyorsanız aşağıdaki listede bulunan besinleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 • Küçük köpekler için özel olarak üretilmiş kuru mamaları.
 • Yaş mamalar.(Bu mamalar fazla kalori ve yağ içerdiği için az vermelisiniz.)
 • Ev yapımı ve çiğ diyet.
  • Tavuk, kuzu veya dana eti kullanabilirsiniz.
  • Kıyma haline getirdiğiniz ete haşlanmış patates ekleyebilirsiniz.
  • Hazırladığınız mamayı dondurucuda saklayabilirsiniz.
 • Ev yapımı ve çiğ diyete geçmeden önce veterinerinize danışabilirsiniz.
 • Yutamayacağı büyük baş hayvan kemiklerini yalayabilmesi için verebilirsiniz.
 • Yutabileceği tavuk ve balık kemiği gibi küçük kemikler vermeyin.
 • Havuç, taze fasulye ve patatesi haşlayıp verebilirsiniz.
 • Üzüm, şeftali, kiraz, avokado, mantar, sarımsak, soğan, yeşil domates, çiğ patates ve kafein içeren ürünleri asla vermemelisiniz.

Pug Ne Kadar Büyür?

Kısa bacakları ve küçük vücutlarından dolayı büyümeyen köpek cinsleri arasında bulunan Pugların boyları yetişkinliğe eriştiklerinde erkeklerde 30-36 cm ve dişilerde 25-30 cm olarak ölçülür. Pug özelliklerinden dolayı küçük ve fazla büyümeyen bir köpektir. Düzenli veteriner takibi sayesinde normal boylarına ulaşıp ulaşmadığını kontrol edebilirsiniz.

Pug Cinsi Köpekler Kaç Yıl Yaşar?

Diğer akrabalarına göre biraz daha fazla bir ortalama yaşam süresine sahip Puglar ortalama olarak 12 ila 15 yıl arasında yaşarlar. Fakat bu süreyi belirleyen en büyük faktör sahipleri tarafından ne kadar iyi bakıldıklarıyla doğru orantılıdır. Pug özelikleri hakkında iyi bir bilgi birikimine sahip olarak onlara en iyi şekilde bakmaya çalışırsanız daha uzun bir ömre sahip olabilirler.

Pug Kaç Tane Doğurur?

Pug özelliklerinden dolayı küçük bir köpek olduğu için onun dünyaya fazla yavru getiremeyeceği düşünülür fakat bu doğru değildir. Sağlıklı dişi bir Pug ortalama olarak 4-6 yavru dünyaya getirir. Fakat tek seferde 1 yavru doğurmaları da normal sayılabilirken 9 yavru doğurabildikleri de görülmüştür.

Pug Köpek Fiyatları

Pug ne kadar merak eden kişiler farklı fiyatlarla karşılaşabiliyorlar. 2022 yılında bilinen Pug köpeği fiyatları 2500 TL ile 6000 TL arasındadır. Köpeğin yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu ve şeceresi gibi özellikleri bu fiyat aralığının oluşmasındaki en büyük etkendir. Fakat onlar için yapabileceğiniz en büyük iyilik daima sahiplenmektir. Satın alma sahiplen mottosuyla hareket ederek onlara yeni bir yuva olabilirsiniz.

Pug Nereden Alınır?

Eğer bir pug sahiplenmek istiyorsanız birden fazla seçeneğiniz var. Hayvan barınakları, internet ilanları ve köpek üretim tesisleri sayesinde bir pug sahibi olabilirsiniz. Fakat sahiplendiğiniz yerin gerekli yasal yeterlilikleri karşıladığından ve orijinal pug sahiplendiğinizden emin olmalısınız. Pug özelliklerini iyi bilen kişiler bu konuda sıkıntı yaşamazlar.

Orijinal Pug Nasıl Anlaşılır?

Sahiplendiğiniz bir pugın orijinal olup olmadığını anlamak için pug özelliklerine hakim olmalısınız. Bu özellikler arasında basık bir burun, kırışık bir surat, büyük ve koyu renkli gözler, kıvrımlı kuyruk, kısa ve parlak tüylerle birlikte sağlam bir vücut bulunur. Ancak en etkili yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • DNA testi
 • Şecere

Şecereye sahip köpeklerin orijinal olup olmadıklarını anlamak daha kolaydır. Ancak en kesin yöntem ise DNA testidir. Pug özelliklerinin ortaya çıktığı DNA testi sayesinde aklınızda hiçbir soru işareti kalmayacaktır.

Pug Ne Demek?

İsmi literatürlere olduğu gibi geçen Pug “basık bir buruna ve kırışıklı yüz hatlarına sahip cüce bir köpek ırkı” anlamına gelmektedir. Pug özelliklerinden bildiğimiz kendine has yüz yapısı, Pug kelimesinin anlamlandırılmasında yardımcı olmuştur.

Smoogi olarak bu yazımızda sizler için Pug özelliklerini derledik. Merak ettiğiniz diğer köpek cinsleri hakkında daha önce bilmediğiniz şeyler öğrenmek ve ayrıntılı bilgi sahibi olmak adına bizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Son Gönderiler

Küçük Köpek Cinsleri

Ufak boyutlara sahip olan şeylerin daha sevimli olduğunu düşündüğümüzde...

Süs Köpeği Cinsleri

Bir çok köpek şovunda boy gösteren süs köpeği cinsleri,...

En Zeki Köpek Cinsleri

Köpeklerin çok zeki hayvanlar olduklarını bilmeyen yoktur. En zeki...

Tüysüz Kedi Cinsleri

Kedilerle yaşamak, vakit geçirmek isteyen insanlar hayatlarına uygun kedilerle...

En iyi Koruma Köpekleri

Söz konusu bir yeri ya da bir kişiyi korumak...

Duygusal Terapi Irkları – Köpekler

Günümüzde bir çok evde köpek beslenildiğini biliyoruz. Fakat bazıları...
Önceki İçerik
Sonraki İçerik