Siyah Kedi Cinsleri

Paylaş

Kedilerin sınıflandırılmasındaki en önemli faktörler arasında renkleri gelmektedir. Siyah kedi cinsleri ve özellikleri kedi severler tarafından oldukça merak edilmektedir. Siyah kedilerin hayatımıza kattıkları ile diğer kedilerden çok farklı olduklarını söyleyebiliriz. Smoogi ile siyah kedi türlerini daha yakından tanıyabilirsiniz.

Siyah Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Şanssızlık getirdikleri gerekçesiyle yüzyıllardır insanlar arasında atasözlerine, deyimlere konu olan siyah kedi cinsleri günümüzde hiçte şanssızlık getiren canlılar olarak değerlendirilmemektedir. Aksine siyah kedi türlerinin ne kadar çok sevildiğine bakacak olursak eski söylentilerin artık geçerli olmadığını fark edebilirsiniz. Kedi sahiplenmenin, kedilerle yaşamanın gün geçtikçe popüler olduğu günümüzde kara kediler en çok sevilen canlılar arasındadır. Kedi cinslerini incelemiştik, kara kedileri daha yakından tanıyalım.

 • Burmese
 • Havana Kedisi
 • Maine Coon
 • Cornish Rex
 • Devon Rex
 • Norveç Orman Kedisi
 • Oriental Shorthair
 • Bombay Kedisi
 • Amerikan Bobtail
 • British Shorthair
 • Scottish Fold

Burmese

Burmese Kedisi
Burmese Kedisi

Zeki, oyuncu, yaramak, hareketli gibi birçok farklı alanda liste yapılacak olsa neredeyse hepsinde zirveye oynayacak kedi türlerinden birisi olan Burmese kedileri de kara kediler listemizde kendilerine yer bulmaktadırlar. Siyah tüylerinin sardığı atletik vücutlarıyla tüm pati severleri kendilerine hayran bırakmaya devam etmektedirler. Siyah kedi türleri arasındaki en becerikli kediler olduklarını söyleyebiliriz.

Havana Kedisi

Havana Kedisi
Havana Kedisi

1894 yılında Siyam Kedisini melezleştirerek elde edilen Havana Kedileri listemizdeki diğer kedi cinsleri gibi koyu renkleriyle göze çarpmaktadırlar. Her yerde görebileceğiniz ırklar arasında olmamalı, nadir görülmeleriyle gizemli bir havaları vardır ve farklı renklerde olabilirler. İçeriğimizde bulunma nedenleri çoğunlukla kapkara tüylerle kaplı olmalarıdır.

Maine Coon

Maine Coon
Maine Coon

Dünya üzerindeki en büyük kedi cinsleri arasında olan Maine Coon cinsi siyah tüyleriyle de bir kez daha karşımıza çıkıyor. Mimikleri, güzel suratları ve ele avuca gelen boyutlarıyla sevilmemesi mümkün olmayan dört ayaklı dostlarımıza ilk olarak ABD’de rastladık. O günden beri en çok tanınan türler arasında kendilerine yer buluyorlar.

Cornish Rex

Cornish Rex
Cornish Rex

Evcil kedi cinsleri arasında en çok bilinen türlerden olan Cornish Rexler de çoğunlukla siyah tüylerle sarılıdırlar. Dışarıdan sert ve sevimsiz görülmelerine rağmen çevrelerinde insanların olmasına muhtaç olan, sevgi ve ilgi olmadan yaşayamayan bu güzel kedileri renklerinden dolayı dört ayaklı yarasalara bile benzetebilirsiniz.

Devon Rex

Devon Rex
Devon Rex

Atletizm ve gösteri alanında en yetenekli kediler arasında olan Devon Rexlerin baskın renklerinin siyahımsı olduğunu söyleyebiliriz. Ödül mamaları ve şımartılmayla kolay kandırılan canlıların aksine gayet alfa bir karaktere sahip olmaları insanlar tarafından özellikle tercih edilmelerine neden olmaktadır. Bu karanlık kişiliklerinin tüy renklerine de yansıdığını görebiliyoruz.

Norveç Orman Kedisi

Norveç Orman Kedisi
Norveç Orman Kedisi

Kuzey Avrupa’nın soğuk topraklarında yaşamaya alışık olan Norveç Orman Kedilerinin yırtıcılardan korunmasını sağlayan, avlarına yaklaşmalarını kolaylaştıran doğal kamuflajları vardır. Siyah tüyleri sayesinde ormanda neredeyse hiç görülmeden ilerleyebilen bu güzel ve doğal kedi cinsiyle birlikte yaşamaya hayali kuranlar arasına dahil olabilirsiniz, en azından yakından tanıdığınızda.

Oriental Shorthair

Oriental Shorthair
Oriental Shorthair

Siyam Kedilerinin bir başka türetilmesi sonucu olan türü de Oriental Shorthairdır. Sokak kedileriyle yakın akrabalıkları olmasına rağmen doğrudan bir ev kedisidir ve akrabalarına benzer fiziksel özelliklere sahiptirler. Gece gibi, tamamen siyah olmasalar da siyah tüyleriyle insanların beğenisi kazanmaktadırlar.

Bombay Kedisi

Bombay Kedisi
Bombay Kedisi

Mini panter olarak adlandırıldıklarını düşündüğünüzde listemizdeki en havalı ve en siyah kedi cinslerinden birisi olduğuna emin olabilirsiniz. Bombay kedileri sahip oldukları karanlık hava ve tüylerle insanları büyüleyen canlılar arasındadır. İlk başta başka bir kedinin üretilmesi için yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıksalar da günümüzde çok sevilmektedirler.

Amerikan Bobtail

Amerikan Bobtail
Amerikan Bobtail

1960’lı yılların son günlerinden itibaren çok farklı renklerde karşımıza çıksalar bile kara kediler dendiğinde akla gelen kedi türlerinden olan Amerikan Bobtailleri saymadan listeyi tamamlamak olmazdı. Normal kedilere nazaran çok daha kısa ve kara kuyrukları olan bu güzel kedilerle birlikte yaşamanın ayrıcalığını ancak sahipleri biliyor.

British Shorthair

British Shorthair
British Shorthair

En yayın renginin mavi ve bakır olduğunu bilsek de siyah British Shorthairlarla karşılaşma şansınız gayet yüksektir. Son yıllarda en çok sevilen kedi ırkları arasında zirvede olduklarını söylemek hiç yanlış olmayacaktır. Eğer siyah kedi cinsleri arasından birisini daha önce kesin gördüm diyorsanız bu kediler British Shorthair olabilir. Siyah kedi türleri arasında olmalarına şaşırmayacağınız kadar siyah tüylere sahiptirler.

Scottish Fold

Scottish Fold
Scottish Fold

Popülerlik konusunda neredeyse her kedi ırkıyla yarışabilecek olan Scottish Fold kedilerinin siyah tüylerini sevmemek, beğenmemek için çok farklı zevklere sahip olmak gerekir. Küçük ve içe kıvrık kulaklarıyla farklı bir görünüşe sahip olmaları siyahlıklarını iyice gözümüze sokmakta ve insanlar tarafından ilgi odağı olmalarına neden olmaktadır.

Kaç Tane Siyah Kedi Cinsi Vardır?

Listemizdeki kedileri saymakla başlayacaksak çok fazla bir sayı vermek mümkün değildir. Sizler için en popüler olan, en çok sevilen kedi cinslerini paylaştık ve toplamda 10 farklı kedi hakkında konuştuk. Ancak dünyada toplamda kaç tane siyah kedi türü olduğunu söylemek neredeyse imkansızdır. Her geçen gün yeni ırkların dünyaya geldiğini düşünecek olursak kara kedilerin sayısı sürekli artmaktadır. Sizler için listemizi güncel tutmaya ve tüylerinde geceyi barındıran her kediye yer vermeye çalışacağız.

Siyah Tüylü Kedi Cinsleri Renk Değiştirir Mi?

Kedilerin tüy dökmek sorunlarının yanında yetişkinliğe geçme dönemlerinde, yavruluğun sonunda ve yaşlandıkları sırada renk değiştirmek gibi bir huyları vardır. İlk duyulduğunda çok garipsenen bu süreç aslında kedinin tüylerinin değişmesinden kaynaklanmaktadır. Kara kedinizin ileride renk değiştirmesini kesinlikle istemiyorsanız buna uygun kedileri tercih etmelisiniz. Örneğin Bombay Kedileri renk değiştirmeyen siyah kedi cinsleri arasındadır. Siyah beyaz kedi cinsleri fark etmeksizin onları sevmek hayatı güzelleştirir.

Siyah Kedi Cinslerinin Diğer Kedilerden Farkları Nelerdir?

Artık siyah kedi cinsleri hakkında çok daha fazla bilgiye sahipsiniz. İçeriğimizi güncel tutmaya çalışacağımız için daha da fazla bilgiye sahip olacaksınız. Peki, kedilerle güzel bir hayat yaşarken bu bilgiler tam olarak ne işinize yarayacak? Siyah kedi cinslerinin diğer kedilerden farklarını öğrenerek onlara nasıl davranacağınızı, onlardan neler beklediğinizi kavrayabilirsiniz.

 • Renkleri,
 • Güneşe Dayanıklılıkları,
 • Kamuflaj Yetenekleri,

Gördüğünüz gibi aslında koyu renkte olmanın kediler üzerinde sanıldığı kadar büyük etkileri yoktur ancak onlarla yaşayacak olanların estetik kaygıları gerçekten değerlidir. Karakterini, davranışlarını sevdiğiniz kedinizin renginden de memnun olmanız onunla ilgilenirken çok daha az yorulmanızı sağlayabilir. Siyah kedi cinsleri hakkında söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar. Kedileri daha yakından tanımak için bazı gruplandırmalar yapmak her zaman faydalı olmuştur.

Son Gönderiler

British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Uluslararası araştırmaların, bağımsız araştırmacıların sonuçlarına göre kedi dünyasında en...

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kediler dünyasının belki de en sevimli üyeleri uzun tüylü...

En Pahalı Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kediler farklı özellikleri nedeniyle birbirlerinden farklı fiyatlarda olabilirler. En...

Çocuk Dostu Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kedileri farklı gruplar halinde incelerken çocuklarıyla birlikte yaşayan kedi...

Büyümeyen Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Yavru kediler herkes tarafından çok sevilirler. Büyümeyen kedi cinslerini...

Küçük Köpek Cinsleri

Ufak boyutlara sahip olan şeylerin daha sevimli olduğunu düşündüğümüzde...