Süs Köpeği Cinsleri

Paylaş

Bir çok köpek şovunda boy gösteren süs köpeği cinsleri, sahip oldukları dış görünüşler yüzünden bu adı almıştır. İpeksi ya da dalgalı ve kıvırcık tüylere sahip olan bu köpekler, dış görünüşleriyle görenleri kendilerine hayran bırakabilirler. Hazırladığımız bu yazı sayesinde onlar hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Süs Köpeği Cinsleri Özellikleri

Evcil hayvanlar arasında son derece popüler olan köpek ırklarından birisi olan süs köpeği cinsleri, özellikle dış görünüşleriyle dikkat çeker. Küçük yapılı bir vücuda ve değişik renklerde harika tüylere sahip olmalarıyla bilinirler. Dünyada en çok bilinen süs köpeklerini sizler için aşağıdaki listede sıraladık.

 • Affenpinscher
 • Maltipoo
 • Minyatür Pinscher
 • American Cocker Spaniel
 • Yorkshire Terrier
 • Fransız Bulldog
 • Chihuahua (Şivava)
 • Beagle
 • Maltese Terrier
 • Toy Poodle (Kaniş)
 • Pomeranian
 • Pug

Köpek şovlarının vazgeçilmez üyeleri olan süs köpeği cinslerinin sağlıklı bir görünüşe sahip olabilmeleri için iyi beslenmeleri gerekir. Sahiplerine bağlı ve oyuncu bir karaktere sahip olan bu hayvanları sahiplenmek istiyorsanız bizimle birlikte onları tek tek daha yakından tanımaya başlayabilirsiniz.

Affenpinscher

Adı “Maymun Köpek” anlamına gelen bu sevimli dostlarımız genellikle küçük kemirgen avlarında kullanılırlar. Gelişmiş bir koku alma sistemine sahip olmasının yanı sıra avının izini sürmede oldukça ustadır. Ancak kendine has yüz yapısı ve dalgalı tüylerinden dolayı günümüzde daha çok köpek şovlarında boy göstermektedirler.

Maltipoo

Çoğu kişi tarafından dünyanın en şirin köpeği olarak nitelendirilen maltipoolar, tam bir sevimlilik abidesidir. Çoğu kişiyi şaşkın ve şirin bakışlarıyla cezbeder. Kıvırcık bir tüy yapısına sahiptirler. Oldukça zeki olmalarının yanı sıra oyuncu ve sevecen yapılarıyla gönüllerde taht kurmayı bilirler.

Minyatür Pinscher

Mini Pin olarak da bilinen Almanya kökenli küçük bir Pinscher olan bu dostlarımızın İtalyan Tazısı, Alman Pinscheri ve Dakhund (Dachshund) kırması bir köpek olduğu düşünülmektedir. Tazılara has olan duruşu sergilemesinden ötürü bu kanıya varılmıştır. Canayakın ve dost canlısı olmasına rağmen başına buyruk hareketler sergileyebilirler.

American Cocker Spaniel

Sarkık kulaklarından aşağı doğru inen dalgalı tüyleriyle birlikte dünyanın en güzel köpeklerinden birisi olarak tanınan Amerikan Cocker Spaniel, 1800’lü yıllarda İngiliz spanielinin Amerika’ya getirilmesinden sonra beslendikleri ev ve iklim şartlarından dolayı tüylerinin kısalmasıyla ortaya çıkmış bir köpektir.

Yorkshire Terrier

Yine kendine has sevimli bir yüz yapısı ve dalgalı ya da düz ipeksi bir tüy yapısına sahip olan bir köpekle karşınızdayız. Birleşik Krallığın en popüler süs köpeği cinsleri arasında yer alan Yorkshire Terrier, ailesine çok bağlı olmasına karşın yabancılardan hoşnut olmaz. Küçük hayvanlara ve diğer köpeklere karşı saldırgan davranışlar sergilemesiyle meşhurdur.

Fransız Bulldog

Dik kulakları, sevimli gülüşü ve meraklı karakteriyle hayranlarının gönlünde taht kurmayı başarmış olan Fransız Bulldog, tüm dünyada yarasayı andıran kulaklarıyla tanınmaktadır. İyi huylu ve oyuncu olmasının yanı sıra çok dikkatli bir köpek olmasından dolayı çok iyi bir bekçi köpeğidir. Özellikle farelere karşı son derece acımasızdır ve diğer hayvanlardan da pek hoşlanmaz. Beraber büyüdüğü ev hayvanlarıyla anlaşmada sorun yaşamazlar.

Chihuahua (Şivava)

Dünyanın en küçük köpek cinslerinden birisi olan şivavalar son derece yaygın evcil hayvanlardır. Köpeklere ilgi duyan fakat iri cüsseli türleri besleme konusunda tereddüt yaşayanların daha çok tercih ettiği bu köpekler, minyatür yapılarından doları süs köpeği olarak kabul edilirler.

Beagle

Çocuklara karşı olan hoşgörüsü ve iyi huylu bir ev hayvanı olmasıyla tanınan Beaglelar, saldırgan olmayan ve meraklı, kararlı ve gözlemci bir karaktere sahip olan hayvanlardır. Diğer köpek türleriyle geçinme konusunda da sıkıntı yaşamazlar ancak kedi gibi diğer ev hayvanlarıyla aynı ortamda bulunmamaları gerekir.

Maltese Terrier

Malta köpeği tarihi 2800 yıl öncesine dayanan antik bir köpek ırkıdır. Uysal, zeki, hayat dolu, oyuncu ve meraklı bir karakteri vardır. Çok sevimli bir yüz yapısına sahiptir. Bembeyaz kıvırcık tüyleri tarandığında dümdüz ve ipeksi bir hal alarak görenleri kendine hayran bırakır. Çok iyi bir aile köpeğidir.

Toy Poodle (Kaniş)

Kanişlerin en küçüğü olan Toy Poodlelar, sahip olduğu kıvırcık tüylerle süs köpeği cinsleri arasında kendine yer bulur. Büyük akrabalarında olan gelişmiş av içgüdülerine sahiptir ve oldukça zeki bir hayvandır. Dikkatli ve meraklı bir yapısı olduğu için kolay bir şekilde eğitilebilirler ve sahiplerine son derece sadık olurlar.

Pomeranian

Kabarık tüyleriyle görenlerin dikkatini çeken pomeranyalı, süs köpeği cinsleri arasında en popüler olan ırklardan bir diğeridir. Sosyal ve aktif olmayı seven, oyuncu ve zeki hayvanlar olarak tanınırlar. Sahiplerine karşı son derece bağlıdırlar. Minyatür bir yapıya sahip olmalarından dolayı yarışmalarda sürekli boy gösterirler.

Pug

Basık bir burun ve kırışık bir yüz hattıyla birlikte kendine has kocaman gözleriyle kimileri tarafından oldukça sevimli bulunan ve kimileri tarafından da son derece çirkin addedilen puglar, Çin menşeili süs köpeği cinslerini en popüler olanıdır. Dünyada bu köpek cinsini tanımayan hemen hemen hiç kimse yoktur. Kıvrımlı bir kuyruk ve parlak tüyleriyle popülerliğini kazanmıştır.

Süs Köpeği Cinsleri Neden Popülerdir?

Süs köpeklerinin popüler olmasının ana nedeni minyatür bir yapıya sahip olmalarıdır. Bunun yanı sıra kıvırcık ve dalgalı tüyleri de son derece dikkat çekicidir. Çoğunun kendine has bir yüz yapısı vardır. Bu da onların son derece sevimli gözükmesine neden olur. Sağlıklı beslenen ve tüy bakımı iyi yapılan süs köpeği cinsleri şov yarışmalarında boy gösterirler.

Süs Köpekleri Sahibine Sadık Mıdır?

Süs köpeği cinsleri özellikle sahiplerine karşı oldukça sadık ve bağlı olurlar. Sahipleriyle vakit geçirmeyi ve oyunlar oynamayı çok severler. Her türde olmasa da bazıları kıskanç olabilir. Yabancılardan ve diğer hayvanlardan hoşlanmayan türler de vardır. Sahiplerinin başka hayvanlarla ilgilenmesini de istemeyebilirler.

Süs Köpekleri Evde Bakılabilir Mi?

Küçük bir vücuda sahip olan süs köpeği cinslerine evde rahatlıkla bakabilirsiniz. Çok fazla hareket alanına ihtiyaçları yoktur. Özellikle şehirleşmeyle birlikte artan küçük apartman dairelerinde en çok beslenen evcil hayvanların başında gelmektedirler.

Süs Köpekleri Agresif Midir?

Bazı süs köpeği cinsleri agresif olabilir. Özellikle Yorkshire Terrier yabancılardan hiç hoşlanmaz. Tanımadığı kişilerle aynı ortamda bulunmak istemezler ve etraftaki diğer hayvanlara da saldırabilirler. Bunun yanı sıra diğer türler ise sosyal ve dost canlısı olmalarıyla bilinirler ve agresif davranışlar göstermezler.

Son Gönderiler

Küçük Köpek Cinsleri

Ufak boyutlara sahip olan şeylerin daha sevimli olduğunu düşündüğümüzde...

Pug Özellikleri

Kimilerine göre çok çirkin, kimilerine göre ise dünyanın en...

En Zeki Köpek Cinsleri

Köpeklerin çok zeki hayvanlar olduklarını bilmeyen yoktur. En zeki...

Tüysüz Kedi Cinsleri

Kedilerle yaşamak, vakit geçirmek isteyen insanlar hayatlarına uygun kedilerle...

En iyi Koruma Köpekleri

Söz konusu bir yeri ya da bir kişiyi korumak...

Duygusal Terapi Irkları – Köpekler

Günümüzde bir çok evde köpek beslenildiğini biliyoruz. Fakat bazıları...
Önceki İçerik
Sonraki İçerik