Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri

Paylaş

Kedilerin gruplaştırılmasında en önemli faktörlerden olan tüy dökmeyen kedi cinslerini tanıdığınızda neden bu kadar önemli olduklarını anlayacaksınız. Tüy dökme sorununu kökten çözen bu güzel kedi türlerinin tüy dökmemelerine rağmen ne kadar güzel tüyleri olduğunu fark ettiğinizde oldukça şaşıracaksınız. Smoogi ile tüy dökmeyen kedileri daha yakından tanıyalım.

Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri Özellikleri

Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri Özellikleri
Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri Özellikleri

Kedilerle yaşama hayali kuran çoğu insanın karşısına kedilerin tüyleri kaynaklı problemler çıkıyor. Alerji, temizlik hastalığı, tüy yutma gibi birçok farklı nedenle evinizi paylaştığınız insanlardan kediler konusunda izin alamıyor veya kendinizi ikna edemiyor olabilirsiniz. Tüy dökmeyen kedi cinslerini tanıdığınızda kedilerin tüy sorununun üstesinden gelmenin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Karşınızda tüy dökmeyen kedi türleri;

 • Sibirya Kedisi
 • Bombay Kedisi
 • Bengal Kedisi
 • Cornish Rex
 • Russian Blue
 • Exotic Shorthair
 • Siyam Kedisi
 • Sphynx
 • Abyssinian
 • American Bobtail

Listemizdeki kedi ırkları birbirlerinden farklı nedenlerle tüy dökme alışkanlığını terk etmiş kedilerdir. Eğer hayatınızda kedi tüylerini sorun edecek bir durum varsa listemizdeki kediler sayesinde bu durumu ortadan kaldırabilir ve kedilerle güzel bir hayata başlayabilirsiniz. Özellikle çocuklarla birlikte yaşayacak kedilerin tüy dökmemesi büyük önem taşımaktadır. Hepsini daha yakından tanıyalım.

Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi
Sibirya Kedisi

Sibirya kedilerinin ne kadar zorlu şartlarda ve düşük sıcaklıklarda hayatta kalmaya çalışan atalardan günümüze geldiğini tahmin edebiliyorsunuzdur. Kalın tüylerinin dökülmesi soğuktan donmaları anlamına geleceği için en az tüy dökenlerinin hayatta kalıp bu özelliklerini yeni nesillere aktarmalarıyla harika ve uzun tüylerine rağmen Sibirya Kedileri tüy dökmeyen kedi cinsleri arasında kendilerine yer buluyorlar.

Bombay Kedisi

Bombay Kedisi
Bombay Kedisi

Mini panter lakabıyla tanınan ve dışarıdan harika görülen kedi türleri arasında olan Bombay Kedilerinin tüy dökmemesine şaşırmamak gerekir. Panterlere benzeyen tek özellikleri görünüşleri ve davranışları değildir. Tüy dökmeme özelliklerini de büyük kedilerden alan Bombaylar evinizde kendilerine yer bulduklarında etrafa tüylerini bırakmazlar.

Bengal Kedisi

Bengal Kedisi
Bengal Kedisi

Yine büyük kedilerle çok yakın akrabalığı olan Bengal Kedileri de tüy dökme sorununu çözmüş kediler arasındadır. Büyük kedilerden gelen bu güzel tüyler çoğu kedinin tüyünden görünüş ve özellik olarak farklıdır. Isınmak için değil de avcılık için kullanılan kılların dökülmeme gibi bir özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Bengal Kedileri etrafı daha az temizlemenizi sağlayacak kediler arasındadır.

Cornish Rex

Cornish Rex
Cornish Rex

Kedilerin derilerinden itibaren tüylerinin oluşması için üç farklı yapının olması gerekmektedir. Ancak Cornish Rexlerin sadece astar katmanıyla yetindiğini söyleyebiliriz. Bu katman uzun tüylerin ve dökülebilecek tüylerin oluşmasını engeller. Cornish Rex astar katmanından oluşması nedeniyle dökülmeyen ve kıvırcık tüylere sahiptir. Onları ilk görüşte tanımak için çok fazla bilgi sahibi olmaya gerek yoktur.

Russian Blue

Russian Blue
Russian Blue

Mavi Rus Kedisi olarak da bilinen Russian Blue türünün de diğer kedilere göre oldukça kısa ve dökülmeyen tüyleri vardır. Bahsettiğimiz bazı kedi türlerinde olduğu gibi soğuk havalardan etkilenmemek için tüylerine sahip çıkması gereken kedi cinsleri arasındadır ve çevreye oldukça az tüy dökmelerine rağmen harika tüyleri olmasıyla ünlüdürler.

Exotic Shorthair

Exotic Shorthair
Exotic Shorthair

Küçükken tüylerinin uzun olmasına ve nadiren de olsa tüy dökmelerine aldanmamanız gereken ender kedi cinslerinden birisi de Exotic Shorthairlardır. Olgunluk dönemlerine yaklaştıkça tüylerinin boyu kısalır ve çok çok daha az dökülmeye başlar. Yumuşak tüyleri eğlenceli tavırlarıyla tüy dökmeyen kedi cinsleri arasında kendilerine yer bulmaktadırlar.

Siyam Kedisi

Siyam Kedisi
Siyam Kedisi

Tayland coğrafyasında hayatta kalmanın ne kadar zorlu olacağını tahmin edebiliyorsunuzdur. Siyam Kedileri Tayland çevresinde çok uzun süreler yaşamış, yakın zaman içerisinde Avrupa topraklarına yayılmıştır. Siyam Kedileri az tüy dökmeleri, güzel görünüşleri ve renklerinin farklılığıyla kutsal sayılan kediler arasındadır. Bazı coğrafyalarda mitik bir hayvan olarak sayılmalarına şaşırmamak gerekir.

Sphynx

Sphynx
Sphynx

Tüy dökmeyen kedi türleri arasında tüyü olmayan kedilerden birisi de Sphynxtir. Tüy dökmeme gibi bir özelliğe sahip olmalarının nedeni neredeyse hiç tüyleri olmamasıdır. Tüysüz oldukları için soğuğa karşı dayanamazlar. Tüysüzlüğün verdiği boşlukla diğer kediler kadar çekici görülmeseler de oldukça cana yakın, sahiplerine sevgi besleyen kedilerdir.

Abyssinian (Habeş Kedisi)

Abyssinian
Abyssinian

Tarihi antik Mısır dönemine kadar giden, bilinen en eski kedi türlerinden olan Habeş Kedileri de tüy dökmeme özellikleriyle insanların hayatını kolaylaştırmaktadır. Bir Abyssinian kedisi ile yaşamaya başladığında neden yüzyıllarca mistik bir canlı olarak düşünüldüğünü anlamaya başlayacaksınız. Gerek zekaları gerek tüy dökmemeleriyle farklı kediler arasında kendilerine yer bulabiliyorlar.

American Shorthair

American Shorthair
American Shorthair

Bilinen en popüler kedi cinsleri sıralamasında kendisine sekizinci sırada yer bulmuş bir kedi cinsi olan American Shorthair güzel tüylerini etrafa yaymak konusunda elini sıkı tutmaktadır. Yaşama alanına tüy bırakmamaları, tüy hastalıklarına kolay yakalanmamalarıyla çok uzun gemi yolculuklarına bile dayanabilmiş hatta hayatımıza Amerika’dan gelen gemilerle dahil olmuşlardır.

En Az Tüy Döken Kedi Cinsi Hangisidir?

Tüy dökmeyen kedi cinsleri listemizde çevrenizde görebileceğiniz, yakın zaman içerisinde karşılaşabileceğiniz kedilerden en az tüy dökenlerini sıralamaya çalıştık. Bu listeyi incelerken en az tüy döken kedi cinsi hangisidir diye seçici bir soruya yanıt aramış olabilirsiniz. Kedilerin genetik özellikleri ve sağlık sorunları tüy dökmelerini etkileyeceği için doğrudan yanıt vermenin pek mümkün olmadığı bu soruya yanıt vermeye çalışalım.

Bilinen, listemizdeki en az tüy döken kedi türü olarak Sphynx kedisini söyleyebiliriz. Sphynx kedileri doğrudan tüysüz kediler oldukları için tüy dökmeleri neredeyse imkansızdır. Onların üzerlerinde nadir olarak bulunan tüylerine rastladığınızda kendinizi şanslı hissetmeli ve temizleme işlemlerini bu mutlulukla yapmalısınız. Her zaman bir Sphynx kedisinin tüy döktüğüne şahitlik edemezsiniz.

Kaç Tane Tüy Dökmeyen Kedi Cinsi Vardır?

Kitaplara geçmiş, üzerlerinde araştırma yapılan birçok tüy dökmeyen, az tüy döken kedi cinsi vardır. Tüy dökmeyen kedi cinslerini araştırırken çok az tüy döken kedilerin de bu listelere dahil edilebileceğini unutmamalısınız. Bahsettiğimiz bu listelerde toplamda kaç tane tüy dökmeyen kedi cinsi vardır diye düşünüyorsanız sizi yanıtsız bırakmak istemeyiz.

Sizler için hazırladığımız listeyi dikkatli incelediğinizde toplamda 10 tane tüy dökmeyen kedi türü olduğunu görebilirsiniz. Bu kedilerin yakın akrabaları, üretildikleri diğer kedi cinslerinin de normal kedilerden daha az tüy döktüğünü, bu nedenle listenin teorik olarak uzayabileceğini söyleyebiliriz. On farklı kıl dökmeyen kedi arasından en az bir tanesini kendinize yakın hissedeceğinize eminiz.

Tüy Dökmeyen Kedi Cinslerinin Diğer Kedilerden Farkı Nedir?

Kediler ve kedi cinsleri gruplandırırken bu gruplandırmanın neden yapıldığını, böyle listelere ve cins farklılıklara neden ihtiyaç duyulduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Diğer kedi türleri ile tüy dökmeyen kedi cinsleri arasındaki farklardan bahsetmek gerekirse aslında çok kafa karıştırmayacağız demektir. İsminden de kolayca anlaşılabileceği gibi tüy dökmeyen kedilerin en belirgin özellikleri tüylerini dökmüyor oluşlarıdır.

Ekstra bir özelliğe sahip olduklarını söylemek mümkün değildir. Fakat özellikler listesini uzatmak isterseniz diğer kedilere nazaran temizlik süreçleri, kuaför ihtiyaçları, yıkanma sıklıkları ve tüylerin kullanım amaçları farklılık göstermektedir. Kedinizin cinsine ve tüy özelliğine bağlı olarak kedinizin ihtiyaçlarını karşılamalısınız.

Tüy Dökmeyen Kediler Tüysüz Mü?

Konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan kedi severler tarafından tüy dökmeyen kedi cinslerinin tamamen tüysüz olduğunu düşünülmektedir. Bu düşüncenin tamamen hatalı olduğunu kanıtlamak için birçok farklı örnek verilebilir. Tüy dökmeyen kedilerin arasında neredeyse hiç tüyü olmayan kedilerin de olduğu karşı konulamaz bir gerçektir. Sonuçta tüyünüz yoksa dökemezsiniz.

Yine de tüy dökmeyen kedilerin tamamı tüysüz değildir. Hatta oldukça uzun ve sık tüyleri olan bazı kedi ırklarının da tüy dökmeme, az tüy dökme özelliğine sahip olabildiğini söyleyebiliriz. Özellikle soğuk coğrafyalarda hayat mücadelesi veren kediler mümkün olduğu kadar az tüy kaybetmeye çalışırlar ve bu durum listemize dahil olmalarına neden olmaktadır. En büyük kedilerin ve en uzun tüylü kedilerin de tüy dökmemesi mümkündür.

Tüy Dökmeyen Cins Kedim Neden Tüy Döküyor?

Tüy dökmediği iddia edilen bir kedi ile hayatınızı birleştirdiğinizde doğal olarak ilk beklentiniz kedinin etrafa kıllarını saçmaması olacaktır. Tüm bu beklentiye rağmen tüy dökmüyor denilen kedinizin tüy döktüğüne şahit olabilirsiniz. Tüy dökmeyen kedi cinsleri arasında adı olan kedinizin neden tüy döktüğünü araştırmak hem beklentilerinize yaklaşmanıza hem de sağlık sorunlarını çözmenize yarar.

 • Tüy ve Deri Hastalıkları
 • Yaşlılık
 • Tüy Değişimi

Gördüğünüz gibi kediniz tüy dökmeyen kedi cinsleri arasında olsa bile belirli nedenlerle tüy döküyor, dökecek olabilir. Kedinizin olması gerektiğinden çok daha fazla tüy döktüğünü düşünüyor ve tecrübe ediyorsanız en kısa sürede bir veteriner hekim görüşü olmalısınız. Kedilerin ortalamalarının çok üzerinde tüy dökmeleri hiç normal bir davranış değildir.

Tüy Dökmeyen Kediler Alerji Yapar Mı?

Kedi alerjisi olarak bilinen hastalıkların çok büyük bir bölümünde alerjiye neden olan şey kedi değil kedinin tüyleridir. Tüyler oldukça fazla toz tuttukları, boğazı tahriş ettikleri, yutulma durumunda mideyi rahatsız ettikleri ve hassas derileri rahatsız ettikleri için insanlarda alerjiye neden olabilirler. Alerji sahibi olmanıza rağmen kedi sahibi olmak istiyorsanız moralinizi hiç bozmamalısınız.

Sağlığınızı tehlikeye atmadan kedilerle yaşamanız hayal değil. Tüy dökmeyen kediler alerji yapmazlar. Bu nedenle alerjisi olan insanlar tüy dökmeyen kedi cinsleri ile vakit geçirebilir ve onlarla yaşadıkları sürece bir sağlık problemi yaşamazlar. Tüy dökmeyen kedi türleri içeriğimizin sonuna geldik. Yanıt bulamadığınız soruları bizlerle paylaşabilirsiniz.

Son Gönderiler

Cüce Rus Hamster Özellikleri ve Bakımı

Dünyada en çok tercih edilen hamster türlerinden birisi olan...

En Büyük Kedi Cinsleri

Kedilerle yaşamak isteyen insanların büyük bir çoğunluğu kedisini kucağına...

Roborovski Hamster Özellikleri ve Bakımı

Diğer hamster türleri kadar popüler olmayan Roborovski hamsterı tecrübeli...

Çin Hamster Özellikleri ve Bakımı

Evcil kemirgenler arasında son derece popüler olan hamster türleri...

Campbell Hamster Özellikleri ve Bakımı

Cüce hamsterlardan olan Campbell hamsterı, ilk defa hamster besleyecek...

Suriye Hamster Özellikleri ve Bakımı

Evde beslemeye en uygun kemirgenlerden Suriye hamsterları, artan popülerliğini...