Tüysüz Kedi Cinsleri

Paylaş

Kedilerle yaşamak, vakit geçirmek isteyen insanlar hayatlarına uygun kedilerle tanışmak istiyorlar. Tüysüz kedi cinslerini daha yakından tanıyarak hem kediler hakkındaki bilgilerinizi tazelemiş olursunuz hem de yeni kedilerle tanışmış olursunuz. Tüy dökme sorununu tamamen ortadan kaldıran tüysüz kedi türleriyle karşınızdayız.

Tüysüz Kedi Cinsleri Özellikleri

Gerek dış görünüşleriyle gerek karakteristik özellikleriyle en farklı kedi cinslerini içerisinde bulunduran tüysüz kedi cinslerini her zaman her yerde göremeyebilirsiniz. Sokakta yaşamaya uygun olmayan, genelde evcil olarak üretilen tüysüz kedi ırkları nadir görülen kediler olarak bilinirler. Nadir görülmelerinin nedenlerini tüysüz kedi cinslerini tanıdıktan sonra sizlerle paylaşacağız. En popüler tüyü olmayan kedi türlerini sizlerle buluşturmak istiyoruz.

Tüysüz kedilerin en belirgin özellikleri olarak sıcağı sevdiklerini düşünebilirsiniz ancak türler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra ne kadar soğuk coğrafyalarda da hayatta kaldıklarını hatta ilk olarak ortaya çıktıklarını göreceksiniz. Tüysüz kedi cinsleri insanlarla sıkı iletişimde olan, yoğun kas kütlesine sahip kedilerden oluşuyor diyebiliriz. Bu kedileri tanımak, diğer kedilerden ayırt etmek oldukça kolaydır ancak anlayıp, benimsemek sanıldığı kadar kolay olmayabilir.

Lykoi

Lykoi
Lykoi

Listemizdeki kediler arasındaki nadir doğal kedilerden olan Lykoi kedileri evcil kedilerdir. Yapılan DNA testleri sonucunda insan eliyle üretilen kedilerle bir akrabalıkları olmadığı ortaya çıkmıştır. Tamamen tüysüz olmasalar da tüysüz olarak adlandırılacak kadar kısa tüylü kedilerdir. İlk olarak Patti Thomas tarafından Tennessee’de geliştirilmiş bir mutasyonun ürünüdür.

Sfenks Kedisi

Sfenks Kedisi
Sfenks Kedisi

Tüysüz kedilerin ne kadar nadir bulunduklarından bahsetmiştik. Bu kediler hakkında konuşurken en çok bilinen, en çok merak edilen tür de Sfenks Kedileridir. Kanada kökenli diğer kedilerin aksine uzun ve sık tüyleri yoktur hatta neredeyse tamamen tüysüzlerdir. Sert görüntülerinin aksine oldukça sevecen ve çevrelerine bağlı canlılardır. Tüysüz olmalarının nedeniyle özel bakıma ihtiyaç duyarlar.

Donskoy Kedisi

Donskoy Kedisi
Donskoy Kedisi

Tüysüz kediler listemizdeki bir diğer tür de Donskoy’dur, Don Sphynx ve Russian Hairless olarak da adlandırılmaktadır. İsminden de anlayabileceğiniz gibi kökenleri Rusya’ya dayanmaktadır. Yine soğuk bir ülkeden tüysüz bir kedinin çıkması birçok insan tarafından şaşkınlıkla karşılanmaktadır. Keratin 71 adındaki gende yaşanan bir mutasyon sonucu Donskoy kedilerinin tüylerinin olmadığı düşünülmektedir.

Cornish Rex

Cornish Rex
Cornish Rex

Yine tüyü olmayan kediler arasında en ünlü olanlardan olan Cornish Rexler evcil kedilerdir, sokaklarda yaşamaya uygun değillerdir. Kedilerin normalde sahip oldukları üç katmanlı derileri ve tüyleri Cornish Rexlerde geçerli değildir. Sadece kürk astarı ile hayatta kalmaya çalıştıkları için özel bakıma ve beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Kıvırcık tüy yapılarıyla uzun tüylere sahip olsalardı çok daha komik görüneceklerinden eminiz.

Peterbald

Peterbald
Peterbald

Rusya’nın soğuk ve kediler için uygun topraklarından çıkan bir diğer tüysüz kedi türü de Peterbaldtır. Diğer kedilere nazaran daha ince ve daha atik olmaları kaslı, yağsız bir vücuda sahip olmalarına neden olmuştur. İlk olarak 1994 yılında Rusya’da yapılan bir deney sonucu ortaya çıkmıştırlar. Uzun ve şekilli kafa yapılarıyla diğer kedilerden kolaylıkla ayırt edilebilirler.

Ukraynalı Levkoy

Ukraynalı Levkoy
Ukraynalı Levkoy

En garip görünüme sahip olan, çok nadir kedi severler tarafından bilinen Ukraynalı Levkoylar içe doğru kıvrık kulaklarıyla göze hoş gelmektedir. Oldukça yumuşak ve esnek bir deriye sahip oldukları için belirli bir şekilleri yoktur. Çok farklı görünüşlerde karşınıza çıkabilirler. Adından da anlayabileceğiniz gibi ilk olarak Ukrayna’ da görüldüler. Kas yoğunluğu konusunda diğer kedilere göre biraz daha zayıf olabilirler.

Tüysüz Kedi Türlerinin Diğer Kedilerden Farkları Nelerdir?

Tüy konusunda eksikleri olan kedilerden bahsederken onların ne kadar farklı olduğunu anlatmak için diğer kedilerle karşılaştırmak gerektiğini düşünüyoruz. Tüysüz kedilerin uzun tüylü kedilerden, normal kedilerden farklı olan tek özellikleri tüyleri değildir. Onlarla yaşamaya başladığınızda hemen fark edeceğiniz özellikleri aşağıdaki maddelerle özetleyebiliriz;

  • Tüy ve deri katmanları eksiktik,
  • Soğuğa karşı dayanıksızdırlar,
  • Daha sık yıkanmaları gerekir,
  • Çekici görünmezler,
  • Oldukça sevecendirler,
  • Güneşe doğrudan maruz kalmaları önerilmez,
  • Derileri esnektir.

Kediler hakkında geniş ve katı fikirler vermek genelde hatalı sonuçlara neden olmaktadır. Tüm tüysüz kedi cinslerini belirli özelliklerle sınırlandırmak doğru olmayacağı için genel geçer birkaç farkı sizlerle paylaştık. Bu güzel canlıların asıl farklarını anlamak, neden onlarla yaşamanın keyifli olduğunu öğrenmek için her kedi için hazırladığımız özel tanıtım sayfasına göz atmalısınız.

Tüysüz Kedi Cinsleri Tüy Döker Mi?

Tüy dökmeyen kedi cinsleri ile birlikte yaşamak istiyorsanız, onları çok daha yakından tanımak istiyorsanız doğru listede olmadığınızın farkındasınız demektir. Fakat tüysüz kedi türleri de doğal olarak tüy dökmemektedir. Genelde tamamen tüysüz olarak yaşadıkları için çevreye tüy dökmek, tüy kusmak gibi bir alışkanlıkları yoktur.

Onlarla birlikte yaşamak tüy sorununu neredeyse tamamen ortadan kaldırır. Neredeyse tamamen diyoruz çünkü tüysüz olarak adlandırılan kedilerin de küçük kıllar, vücut tüyleri olabilir ve bu tüyler belirli zamanlarda etrafa saçılabilirler. Diğer kedilere nazaran çok çok daha az rastlanan bir durum bile olsa kedi severler tarafından tecrübe edilen bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

Tüysüz Kedi Cinslerinin Tüyleri Çıkar Mı?

Bazı kedilerin diğer kedilerden farklı olmasının, tüysüz yaşamasının nedeni tüylerinin çıkmaması olabilir. Listemizde yer alan kedilerin birçoğunda deri üzerinde bulunması gereken katmanlardaki eksiklikler tüysüz olmalarına neden olmaktadır. Fiziksel olarak tüy sahibi olmaya yatkın olmadıkları için tüysüz olan kedilerin tüyleri asla çıkmaz.

Fakat her tüysüz kedinin sonsuza kadar sıfır tüy ile yaşaması gibi bir durum söz konusu değildir. Her ne kadar tüyü olmasa da kedilerin belirli vücut kılları vardır ve yaşlandıkça, zamanla bu tüyler uzamaktadır. Tüysüz kedi cinslerinin tüyleri aşırıya kaçmadan, çok küçük gruplar halinde çıkabilir, uzayabilir.

Tüysüz Kedi Cinsleri Üşür Mü?

Kedilerin soğuk iklimlerde yaşamak konusunda pek problemleri yoktur. Uzun tüyleri ve sağlıklı vücutları ile çok düşük sıcaklıklarda bile hayatta kalabilirler. Köpeklerin aksine sokakta tek başlarına bile yaşayabilen kedilerin tüysüz olanlarının da varlığını artık biliyorsunuz. Peki, tüysüz kedi cinsleri üşür mü? Tüy konusunda diğer kedilerden daha eksik olan kediler soğuğa karşı dayanıksızdırlar. Sıcak tutulmaları ve iyi beslenmeleri gerekmektedir.

Kaç Tane Tüysüz Kedi Cinsi Vardır?

Bilinen kedilere göre çok daha az tüye sahip kedilerin tamamını saymak mümkün değildir. Günümüzde üretilen çok farklı kedi türleri vardır ve bunların hepsini incelemek oldukça uzun zaman alacaktır. Sizlerle en popüler tüysüz kedi cinslerini paylaştık ve bu süreçte 6 tane kediden bahsettik. Soruya bu şekilde yanıt vermek gerekirse toplamda altı tane tüysüz kedi türü vardır.

Son Gönderiler

En iyi Koruma Köpekleri

Söz konusu bir yeri ya da bir kişiyi korumak...

Duygusal Terapi Irkları – Köpekler

Günümüzde bir çok evde köpek beslenildiğini biliyoruz. Fakat bazıları...

Siyah Kedi Cinsleri

Kedilerin sınıflandırılmasındaki en önemli faktörler arasında renkleri gelmektedir. Siyah...

Çocuk Dostu Köpek Cinsleri

Çocuklu aileler tarafından en çok tercih edilen türlerden olan...

Büyümeyen Köpek Cinsleri

Minik boyları ve son derece sevimli olmalarıyla tanınan büyümeyen...

Beyaz Kedi Cinsleri

Kedileri tanımaya çalışırken sadece karakteristik özelliklerine bakmayız. Beyaz kedi...
Önceki İçerik