Uzun Tüylü Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Paylaş

Kediler dünyasının belki de en sevimli üyeleri uzun tüylü kedi cinsleri arasındadır. İnsanlar tarafından büyük ilgi ve sevgiyle karşılanan, yaşadıkları çevre nedeniyle uzun, sık tüylere sahip olan kedi türlerini herkes tanımak ister. Uzun tüylü kedi ırkları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için Smoogi’nin sizler adına hazırladığı içeriği okuyabilirsiniz.

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kedilerden bahsederken öncelikle tarihçelerinden, ne zaman ve nerede ilk olarak görüldüklerinden bahsetmeye çalışıyoruz. Bir kedinin geçmişi, ataları kedinin özelliklerinin belirlenmesinde çok büyük öneme sahiptir. Uzun tüylü kedi cinsleri için de en çok dikkat edilmesi gereken özellik tarihçeleridir. Bu güzel ve uzun tüylere sahip olmalarının nedenleri arasında hayata geldikleri coğrafya ve şartlar büyük rol oynamaktadır.

Genelde soğuk bölgelerde karşılaştığımız uzun tüylü kedi türleri aslında bizleri hiç şaşırtmamaktadır. Soğuğun kediler için öldürücü düzeyde olduğu ortamlarda kedilerin hayatta kalabilmesi için bolca yağ depolaması ve uzun tüylere sahip olması gerekir. Soğuk coğrafyalarda uzun tüylü kedi ırklarının daha rahat bir ömür sürmesi çiftleşmede ve çoğalmada öncelik sahibi olmalarına neden olmuştur. Onları yakından tanımak istiyorsanız, en uzun tüylü kedi cinslerini sizler için sıraladık;

 • Cymric
 • Sibirya Kedisi
 • Ankara Kedisi
 • Calico
 • Laperm
 • Tortoiseshell
 • Chantilly
 • Selkirk Rex
 • Norveç Orman Kedisi
 • Domestic Longhair
 • Ragamuffin
 • Pallas Kedisi
 • İran Kedisi
 • Mucnhkin
 • Nebulung
 • British Shorthair
 • Maine Coon
 • American Curl
 • Chinchilla
 • Himalayan Kedisi
 • Tekir

Uzun kıllı kedi cinsleri listemizi incelerken birçoğunun isminden nasıl göründüklerini anlamış olabilirsiniz. Soğuk iklimlerin ülke ve şehirlerinden ismini alan kedilerin neredeyse tamamının karşınızda olduğunu görmüşsünüzdür. Coğrafya tüy tiplerini doğrudan etkilemektedir. Ancak tek etken kedilerin kökeni değildir. Listemizdeki patili dostlarımızı daha yakından tanıyıp, anlamaya çalışalım.

Ankara Kedisi

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri - Ankara (Angora) Kedisi

İlk olarak dünyaya ülkemizden yayılmış olan bir kedi ile başlıyoruz, Ankara Kedisi. Ankara’nın soğuğu ülkemizdeki her insan için bilindik bir efsanedir. Kediler için sorun olan bu sıcaklık durumunun gerçek bir efsane olmasıdır. Anadolu kışlarının ne kadar sert geçtiğini düşünecek olursanız kütüğü Ankara olan bir kedinin ancak uzun mu uzun tüyler yardımıyla ısınabileceğini de anlayabilirsiniz. Ankara kedileri uzun beyaz tüyleriyle görenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

Norveç Orman Kedisi

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri - Norveç Orman Kedisi

Listemizin bir diğer uzun kıllara sahip kedisine geçmek için ülkemizden, başkentimizden çok uzaklara yolculuk etmemiz gerekecek. Norveç Orman Kedileri isminden de belli olduğu gibi Kuzey Avrupa’nın en soğuk ülkelerinden birinden yani Norveç’ten hayatımıza dahil olmuştur. İlk görüldüklerinde vahşi bir kedi sanılmaları, vahşi hayvanlarla karıştırılmalarının nedeni uzun tüylerinin karışık durumda olmasından kaynaklanmaktadır.

İran Kedisi

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri - İran Kedisi

Anadolu’ya dönmek gerekirse İran Kedileri de uzun tüylü kedi ırkları arasında kendilerine yer bulurlar. İran şimdiye kadar bahsettiğimiz bölgelerden daha sıcak olarak hayal edilse bile özellikleri geceleri hayatta kalmak, soğuğa karşı koymak için kedilerin tüylerini uzatması gereken bir coğrafyadır. İran Kedileri uzun beyaz tüyleri sayesinde kolayca tanınabilir ve herkes tarafından sevilir. Ankara kedilerine benzedikleri söylenir.

Munchkin

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri - Munchkin

Belki de bahsedeceğimiz en yeni, en genç kedi türü Munchkinlerdir. Henüz 1940’lı yılların başında belgelenmiş ve 1991 yılında resmiyete kavuşmuşlardır. Sosis kedisi olarak da adlandırılmalarının nedeni genetik hastalıkları nedeniyle sahip oldukları kısa bacaklar ve uzun boylarıdır. Aynı zamanda diğer kedilerden daha uzun tüylere sahip olmaları da görünüş olarak fark yaratmalarını sağlamıştır.

British Shorthair

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri - British Shorthair

Dünyanın tartışmasız en popüler kedi cinsi olan British Shorthairların tüyleri dışarıdan o kadar da uzun görünmemektedir. Tüylerinin farklılıkları genetik özelliklerinden kaynaklanmakla birlikte bu kadar ünlü olmalarına da neden olmuştur. Yine iklim koşullarının yönlendirmesinin etkili olduğu bir tür olmalarına rağmen insan etkisini de unutmamak gerekir. Büyük Britanya çevresinde görülmelerine şaşırmamak gerekir.

Chinchilla

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri - Chinchilla (Çinçila) Kedisi

İran Kedisiyle doğrudan akraba olan, onlardan melezleşerek dünyaya gelen Çinçila kedileri de uzun tüylü kedi cinsleri arasında kendilerine yer bulurlar. Dışarıya karşı savaşmak konusunda içeriğimizdeki diğer kedilerden çok farklıdırlar. Genelde vahşi ortamlarda bulunan kedilerden bahsetmiş olsak da Chinchilla insanlar tarafından melezleştirilmiş doğrudan evcil bir kedi türüdür. Onları tanımanın en kolay yolu uzun beyaz tüylerini fark etmektir.

Tekir

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri - Tekir

Her gün çevremizde gördüğümüz, sahiplenmeleri, beslenmeleri konusunda sorumluluk hissettiğimiz sokak kedilerinin ana cinsi olarak bilinen tekir kediler de uzun tüylere sahip olmak zorundadır. Metropollerde, şehir hayatında, vahşi doğada hayatta kalmak bazı kediler için tüylerinin uzamasına neden olmuştur. Tekir kediler güzel görünüşlerini, hayata tutunma yeteneklerini kalın ve nispeten uzun, siyah tüylerine borçludur.

Uzun Tüylü Kedi Irkları Kaç Tanedir?

Sizlerin karşısına çıkarttığımız uzun tüylü kedi cinslerinin toplamda 21 tane olduğunu söyleyebiliriz. Ancak dünya üzerinde sürekli yeni kedi ırkları üretilmekte ve keşfedilmektedir. Popüler olmayan kedilerin de filtremize takıldığını düşünecek olursak toplamda çok daha fazla uzun tüylü kedi ırkı olduğu anlaşılabilir. Sayının daha rahat anlaşılabilmesi için farklı bir gruplandırma yapabiliriz. Uzun tüylü kedi türlerini renklerine göre ayıralım.

Siyah Uzun Tüylü Kedi Cinsleri

Uzun tüylü siyah kediler daha koyu renkleri sevenler için çok çekici olabilirler. Renklerine göre kedileri tanımanın çok mantıklı olduğunu söylemesek bile onları sevecek, benimseyecek olanların renklerine önem vermeleri gayet doğaldır. Siyah ve uzun tüylü kedilerin soğuk havalarda depoladıkları güneş ışınlarıyla daha rahat bir hayat sergileyebilirler.

 • Tekir
 • British Shorthair
 • Nebulung
 • Chantilly

Beyaz Uzun Tüylü Kedi Cinsleri

Siyah tüylü kedilerin konuşulduğu bir ortamda asaletleri ile sıranın onlara gelmemesi mümkün değildir. Uzun tüylü beyaz kediler de en az siyah kediler kadar çok sevilir ve sevimli görünürler. Kar tanesi kadar temiz yürekleri ve güzel tüyleriyle gördüğünüz ilk andan itibaren hayran kalacağınız kediler Anadolu topraklarında sıkça görülebilirler.

 • Himalayan Kedisi
 • Chinchilla
 • İran Kedisi
 • Ankara Kedisi

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri Ürünleri

Kedilerin belli özelliklerinin diğer kedilerden çok aşırı farklı olduğu durumlarda kedinin hayatına daha kolay devam edebilmesi için türüne ve karakteristik özelliklerine uygun ürünlerle temas halinde olmaları gerekmektedir. Uzun tüylü kedi ırkları için de belirli ürünlerin kullanılması hem kedinin hem de kedi sahiplerinin işlerini oldukça kolaylaştırır. Uzun tüylü kedi cinsleri için kullanılabilecek özel ürünleri araştırdık.

 • Uzun Tüylü Kedi Maması
 • Uzun Tüylü Kedi Tarağı
 • Özel Şampuanlar

Uzun Tüylü Kedi Maması

Uzun tüylü kediler için mama kullanımı diğer kedilerden çok daha farklı olmalarıdır. Tüylerin gelişimi ve kedinin derisinde sağlıklı bir şekilde kalabilmesi için özel bir beslenmeye ihtiyacı vardır. Doğru beslenme olmadan tüylerin sağlığı korunamaz. Biz insanlarda olduğu gibi hatalı beslenme tüylerin seyrelmesine, yavaş uzamasına neden olabilir. Kedinizin tüylerinin sağlığı için doğru mamayı tercih etmelisiniz.

Uzun Tüylü Kedi Tarağı

Uzun tüylü kediler için tarak tercihinin de çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Uzunluğu ciddi boyutlara ulaşan tüylerin daha kolay taranması, sağlıklı bir şekilde kalabilmesi, bit ve pire gibi kedilere zarar veren canlılardan arındırılması için özel ürünlere ihtiyaç duyulur. Normal kediler için fazla büyük olacak tarak dişlerinin dostlarımız için ideal olduğunu ilk denemenizden itibaren fark edeceksiniz.

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri Üşür Mü?

Kedilerin soğuk ortamlarda hayatta kalmak adına zorunlu olarak belirli değişiklikler gösterdiğinin altını çizmiştik. Özellikle aşırı soğuğun olduğu coğrafyalarda çoğu kedi türü hayatta kalamazken uzun tüylü kedi ırklarının bir şekilde hayata tutunabildiklerini görmüşsünüzdür. Tüm bu olumlu etkileri gözlerimizle görebiliyor olsak da kedilerin soğukla mücadelesi tüy uzatmakla bitmiyor.

Uzun tüylü kedi cinsleri diğer kediler gibi soğuk ortamlarda üşüyebilirler. Sadece daha kısa tüyleri olanlara nazaran daha düşük sıcaklıklarda yaşayabilir ve nispeten daha konforlu bir kış mevsimi geçirebilirler. Üşümenin onlar için de sorun olduğunu ancak daha ufak bir sorun olduğunu bilmeli, kedilerinize en ideal sıcaklığı sağlamalısınız.

Uzun Tüylü Kediler Tüy Döker Mi?

Uzun kıl yumaklarını gördüğünüz andan itibaren aklınıza etrafa dökecekleri tüyler gelmesi için temizlik hastası olmanız gerek yok. Neredeyse her insan uzun tüyleri olan kediler çok tüy döker mi diye merak ediyorlar. Elbette her kedi kadar dökerler. Yine de Tüy dökmeyen kediler listemizdeki birçok kedinin de uzun mu uzun kıllara sahip olabildiğini bilmelisiniz.

Biraz olsun içinizi rahatlatmak için tüy dökmeyen uzun tüylü kedileri iki içeriğimizi de inceleyerek keşfedebilirsiniz. Evinizde pamuk gibi dolaşacak, ayrıca etrafı da çok fazla pisletmeyecek bir arkadaş arıyorsanız en doğru adrestesiniz. Uzun saçlara sahip olan insanlarda olduğu gibi kedilerde de saçın uzunluğu değil, sağlığı dökülmelere neden olmaktadır.

Uzun Tüylü Kediler Tıraş Edilir Mi?

Özellikle yaz aylarında uzun tüylerin kediler için ciddi sorunlar çıkartabileceğini tahmin ediyorsunuzdur. Aşırı terleme ve sıcağa maruz kalma neredeyse tüm canlılar için büyük bir sorun oluşturabilir. Kedilerinizi bu durumdan kurtarmanın en kolay yolu onları tıraş etmektir. Ne kadar normalden daha büyük kıllara sahip olsalar da yaz aylarında ve sıcak zamanlarda kedilerinizi tıraş edebilirsiniz. Bu onları sadece daha konforlu hissettirecektir. Yine de aşırı kısa kesimlerden uzak durmalısınız.

Son Gönderiler

İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Kedi severler arasında en çok muhabbeti geçen, internette en...

British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Uluslararası araştırmaların, bağımsız araştırmacıların sonuçlarına göre kedi dünyasında en...

En Pahalı Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kediler farklı özellikleri nedeniyle birbirlerinden farklı fiyatlarda olabilirler. En...

Çocuk Dostu Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kedileri farklı gruplar halinde incelerken çocuklarıyla birlikte yaşayan kedi...

Büyümeyen Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Yavru kediler herkes tarafından çok sevilirler. Büyümeyen kedi cinslerini...

Küçük Köpek Cinsleri

Ufak boyutlara sahip olan şeylerin daha sevimli olduğunu düşündüğümüzde...