En Zeki Kedi Cinsleri – Akıllı Kedi Türleri

Paylaş

Kedileri dış görünüşleri kadar davranışlarıyla da farklı gruplara ayırmak mümkündür. En zeki kedi cinsleri arasındaki kedileri tanıyarak kedinizin ne kadar akıllı olduğunu, sahipleneceğiniz kedinin zeka düzeyini öğrenebilirsiniz. Gerek kedi cinslerini yakından tanımanızda gerek sahipleneceğiniz kediyi tercih etmenizde işinize yarayacak en akıllı kedi cinslerini sizlerle tanıştıracağız.

En Zeki Kedi Cinsleri

En Zeki Kedi Cinsleri
En Zeki Kedi Cinsleri

Kediler çoğu hayvanla karşılaştırıldığında oldukça zeki ve akıllı hayvanlardır. Avcı olmalarından gelen planlı hareket etmeleri insanları büyülemektedir. Oyun oynarken sergiledikleri farklı hareketler, problem çözmede gösterdikleri yüksek başarı ve sahipleriyle olan zeka dolu iletişimleri sayesinde diğer kedi türlerinden farklı bir gruba dahil olan zeki kedi cinslerini daha yakından tanıyalım;

 • Kıbrıs Kedisi
 • Mekong Bobtail
 • Sokoke
 • Ussuri Kedisi
 • Dragon Li
 • Colorpoint Shorthair
 • Serengeti Kedisi
 • Khao Manee
 • Highlander Kedisi
 • Foldex
 • Mojave Spotted
 • Oriental Bicolar
 • German Rex
 • Savannah Kedisi
 • Ankara Kedisi
 • Tekir
 • Scottish Fold
 • Van Kedisi
 • British Shorthair
 • Habeş Kedisi
 • British Longhair
 • Siyam Kedisi
 • İran Kedisi
 • Bengal Kedisi

Kedi cinslerini incelediğimiz içeriğimizdeki gruplar arasında en kalabalık olan grubun zeki kedi cinsleri olması kedilerin ne kadar akıllı hayvanlar olduğunun en net kanıtı olarak görülebilir. Kedinizin çok zeki olduğunu ancak listede olmadığını düşünüyorsanız bu konuda kötü düşünmenize gerek yok demektir. Kediler olağanüstü canlılardır ve türlerinin ötesinde özelliklere sahip olabilirler.

Kıbrıs Kedisi

Kıbrıs Kedisi
Kıbrıs Kedisi

Adından da belli olacağı üzere Kıbrıs Adası’na özgü olan bu güzel kediye Kıbrıs’ın her sokağında rastlayabilirsiniz. Onunla karşılaştığınızda ne kadar zeki bir kedi olduğunu anlamanız hiç uzun sürmeyecektir. Kıbrıs Kedileri sizin kendisi hakkında ne düşündüğünüzü anlayacak kadar algıları açık bir kedi ırkıdır.

Mekong Bobtail

Mekong Bobtail
Mekong Bobtail

Anavatanın Tayland olduğu bilinen ancak günümüzde Rusya’da yetiştirilen Mekong Bobtai kedilerinin en belirgin özellikleri kısa kuyruklarıdır. Zekaları kuyrukları kadar kısa olmayan bu tatlı kedi cinsinin zekasını hiç hafife almamalısınız. Rusya gibi soğuk bir ülkede yaşamayı onlar için kolaylaştıran zeki olmaları olabilir.

Sokoke

Sokoke
Sokoke

İnsan eli değmeyen, doğal kedi cinsleri arasında olan Sokokeler inanılmaz atletik yeterlilikleri ve doğal hayata olan alışkanlıklarıyla fark yaratmaktadırlar. Avlanma konusundaki başarılarını borçlu oldukları zekaları sayesinde çoğu kediden çok daha başarılı şekilde hayatta kalmaktadırlar. Kaslı ve yağsız vücutlarını koruma yöntemlerine akıl erdirmek bizler için bile zordur.

Ussuri Kedisi

Ussuri Kedisi
Ussuri Kedisi

Genleri leoparlara kadar uzanan, doğal bir kedi ırkı olan Ussuri Rusya’da yaşamaktadır. Soğuk coğrafyada ve doğal ortamda hayatta kalmak için kullandıkları zekaları öylesine gelişmiştir ki çoğu kedi türünün aksine tek başlarına problem çözme yetenekleri ile bilinirler. Doğal kedilerin zekaları ile öne çıkmalarına şaşırmamak gerekir.

Dragon Li

Dragon Li
Dragon Li

Çinde Pinyin adıyla bilinen bir kedi türünden geliştirilen Dragon Li’nin hayatının başlangıcı günümüze oldukça yakındır. Kedilerin Antik Mısır’a dayanan tarihleri düşünüldüğünde yeni doğan olarak sayılabilecek Dragon Li cinsi insanların ürettiği kediler arasında en zeki olanlardan birisidir. Karakterlerinin tilkilere benzemesi zekalarını da etkilemiş olabilir.

Colorpoint Shorthair

Colorpoint Shorthair
Colorpoint Shorthair

İlk görüşte Siyam kedileriyle karıştırabileceğiniz mavi gözlü ve beyaz tüylü bu güzel kedi cinsinin en belirgin özelliği farklı renkleri bünyesinde barındırabilmesidir. Dış görünüşünü bir kenara bırakacak olursak Colorpoint Shorthair kedileri en zeki kediler arasındadır ve evinizde yaşayacakları sorunları kendi başlarına çözebilirler.

Serengeti Kedisi

Serengeti Kedisi
Serengeti Kedisi

Amerika Kıtasında ortaya çıkan Serengeti kedisi doğal kedi ırkları arasında değildir ve oldukça nadir olarak görülür. İnsan eliyle üretilmiş kedilerin normalden daha zeki olduklarına sık rastlamasak da Serengeti kedileri en zeki kedi cinsleri arasında kendisine yer bulan doğal olmayan kedilerdendir. Bengal kedileriyle akrabalıkları zekalarına yansımış olabilir.

Khao Manee

Khao Manee
Khao Manee

Adına şiirler değil şiir kitapları yazılmış bir güzellik abidesi olan Khao Maneeler aynı zamanda Elmas Gözlü Kediler olarak da bilinmektedir. Elmas kadar değerli olan tek organları gözleri değil aynı zamanda beyinleridir. Tayland kökenli bir kedi cinsi olmasının yanında geçmişleri yüzlerce yıl öncesine dayanmaktadır.

Highlander Kedisi

Highlander Kedisi
Highlander Kedisi

Kısıtlı çaprazlamalar sonucu yeni kedi ırklarının karıştırılması sonucu üretilen Highlander kedisi günümüze çok yakın bir tarihte ilk kez üretilmiştir. Atalarının yırtıcı kediler olduğu düşünüldüğü için zekalarını avcılıktan alındığını sanılsa da yakın zamanda ortaya çıkan bilgilere göre Highlanderların ataları evcil kedilerdir.

Foldex

Foldex
Foldex

Kısa bacakları sayesinde konuya hakim kişiler tarafından kolayca tanınan bir zeki kedi cinsi olan Foldex’in anayurdu Kanada’dır. Tatlı görünüşleri ve akıl kokan hareketleriyle birlikte yaşamanın kedi severler tarafından en çok tatmin edeceği kediler arasındadır. Türkiye’de pek bilinmese de Amerika Kıtasında sıklıkla tercih edilmektedir.

Mojave Spotted

Mojave Spotted
Mojave Spotted

Çöl kökenli çoğu kedinin aksine kökeni Mısır’a değil Amerika Kıtası’na dayanan Mojave Spotted sanıldığından çok daha zeki bir kedi ırkıdır. Çöl gibi seçici ve hayatta kalmanın ince detaylara bağlı olduğu ortamlarda yetişmiş kedilerin zeka olarak diğer kedilerden geride kalmasını beklemek hata olur.

Oriental Bicolar

Oriental Bicolar
Oriental Bicolar

Zeki kedi türleri listemizdeki çoğu kedinin akrabalarının, atalarının da listemizde yer aldığını fark etmişsinizdir. Siyam Kedisi ve American Shorthair ile yakın akrabalığı bulunan Oriental Bicolar cinsi zekalarını da atalarından almıştır ve farkını kısa sürede gösterebilecek kadar akıllı kedilerdir. 1979 yılında ilk olarak gözlemlenmişlerdir.

German Rex

German Rex
German Rex

German Rex kedileri isimlerinden de anlaşılabileceği üzere anavatanı Almanya olan kedilerden birisidir. Dünyanın en zeki kedileri arasında olan German Rexler aynı zamanda en nadir rastlanan kedi türlerinin başında gelir. Onlara rastlamak kadar anlamak da oldukça zordur. Bir insanı kandırmaya çalışacak kadar zeki kedilerdir.

Savannah Kedisi

Savannah Kedisi
Savannah Kedisi

İri, atletik ve yağsız vücutlarıyla bir atleti anımsatan, kökeni Afrika’ya dayanan Savannah kedileri doğal ortamlarında avlanarak hayatlarına devam etmektedirler. Avlanmanın gerektirdiği zeka veya atiklik sayesinde akıllı kediler listemizde çoğu çöl kedisi gibi kendilerine yer bulmaktadırlar. Savannah kedileri evcil bir kediyle avcı bir kedinin birleşmesinden meydana gelen karma bir türdür.

Ankara Kedisi

Ankara Kedisi
Ankara Kedisi

Uzun tüyleri sayesinde dünyaca ünlü olan ve ülkemizde en çok sevilen kedi türlerinden olan Ankara kedisinin vatanı Türkiye yani Ankara’dır. Sakin ve güzel görünüşleri sayesinde 17. yüzyıldan bu yana soylularla birlikte yaşayan bu güzel kedinin en önemli özellikleri arasında usluluğu ve zekası gelmektedir.

Tekir

Tekir
Tekir

Sokak kedisi olarak bilinen Tekirlerin ne kadar haylaz olabileceklerini hayal bile edemezsiniz. Eski Türk filmlerinde sokakta yaşayan çocukların ince zekaları ve olgun hallerini hepimiz hatırlıyoruzdur. Tam olarak bu fırıldak ve acı zekaya sahip olan Tekirler hayatta kalmak için gereken tüm donanımlara sahiptir. Özellikle metropollerde yaşamak zeka gerektirir ve bu Tekir cinsinde var.

Scottish Fold

Scottish Fold
Scottish Fold

1961 yılında İskoç bir çiftçi tarafından ilk kez fark edildiğinde Scottish Fold’ların bu kadar çok sevileceğini kimse tahmin edemezdi. İlk görüldükleri andan itibaren gerek görünüşleri gerek tavırlarıyla kendilerine hayran bırakan bu güzel kedi cinsi yüksek IQ’ları sayesinde de insanları şaşırtmaktadır.

Van Kedisi

Van Kedisi
Van Kedisi

Akıllı kedi türleri listemizdeki tek Türk kökenli kedi olma ününü Ankara Kedisinden alacak olan diğer Van kökenli kedimiz Van Kedisi. Ülkemizde en çok bilinen kedi ırkları arasında olmasının yanında meziyetleri ve yetenekleriyle de bizleri şaşırtmaktadırlar. Van Kedilerinin ne kadar farklı olduğunu ancak onlarla yaşayanlar anlayabilir.

British Shorthair ve Longhair

British Shorthair
British Shorthair

Bakır renginde olanlara British Blue denilen bir Büyük Britanya kedisi olan British Shorthairların en belirgin özellikleri arasında yaşadıkları olaylara verdikleri akıllıca tepkiler ve IQ’ları gelmektedir. Kolay eğitilmeleri ve çabuk öğrenmeleri gerekçesiyle evcil kediler arasında en çok sevilenlerden birisi olmuşlardır. Günümüzde en ünlü olan kedi türlerinden birisidir.

Habeş Kedisi

Habeş Kedisi
Habeş Kedisi

Abyssinian adıyla da bilinen Habeş kedisinin ilk kez görüldüğü yer Etiyopya’dır. Zorlu hayat şekillerinin yoğurduğu bir beyine sahip olmaları ve kendilerine özgü tüylerinin farklılığıyla insanlar tarafından oldukça sevilmektedirler. Habeş kedilerinin akıllı kedi ırkları listesinde olmaması çoğu insan için şaşırtıcı olurdu.

Siyam Kedisi

Siyam Kedisi
Siyam Kedisi

Siyam kedilerinin birçok akrabasına yer verdiğimiz zeki kediler listemizde Siyam kedilerine yer vermemek saçma olurdu. Belki de birçok kedi türünün aklının gelişmesinde rol sahibi ve atası olan Siyam kedileri Tayland’ın kutsal tapınaklarında insanlarla iletişim kurmaya başlamışlardır. Kutsal tapınaklarda bulunma nedenlerine hakim olmasak da gayet akıllı olduklarını biliyoruz.

İran Kedisi

İran Kedisi
İran Kedisi

Pers kedilerinin bildiğimiz ilk atası olan İran Kedileri yöresel dilde direkt uzun tüylü kediler olarak bilinmektedir. Onları birden fazla kategoride listeleyecek olmanın rahatlığı ile haklarında fazla bilgi vermek istemiyoruz ancak oldukça zeki olduklarını kolayca söyleyebiliriz. İlk olarak 1920’li yıllarda Avrupa topraklarına gelmeleri ile fark yaratmaları bir olmuştu.

En Zeki Kedi Cinsi Hangisidir?

En Zeki Kedi Cinsi Bengal Kedisi
En Zeki Kedi Cinsi Bengal Kedisi

Kedi sahipleri kedi türleri arasında kıyaslama yapmayı severler. Hangi kedinin daha zeki olduğunu öğrenmek için sorulan en zeki kedi cinsi hangisidir sorusuna yanıt vermek düşündüğünüzden çok daha zordur. Zeki kedi ırkları arasından bir tanesini özellikle seçmenin ne kadar zor olduğunu tam olarak anlatamasak bile soruya net bir yanıt vermeden de sizi geri çevirmek istemeyiz. Bengal Kedisini bilinen en zeki kedi cinsi olarak söyleyebiliriz.

Avcılık özelliklerini kaybetmemiş, avlanma, tuzak kurma ve kurulan tuzaklardan kaçma gibi yeteneklerine genetik olarak sahip olan kedilerin en zeki kedi cinsleri arasında olduğunu görmüşsünüzdür. Listemizi incelerken fark edebileceğiniz bu durum kedilerin atalarının aktiviteleriyle ve alışkanlıklarıyla doğrudan alakalıdır. Kedinizin ne kadar zeki olduğunu anlamak için geçmişini iyi araştırmalısınız. Bengal kedileri avcı görünümleriyle bile geçmişlerini çok iyi yansıtmaktadır.

Kedilerin IQsu Kaçtır?

Kedilerin ne kadar zeki olduklarından özellikle bazı kedilerin ortalamanın da çok üzerinde zeki olduklarından söz etmiştik. Kedilerin kaç iqsu vardır diye merak eden kedi severleri de yanıtsız bırakmamak gerekir diye düşünüyoruz. Kedilerin zeka seviyeleri yani IQ’ları iki yaşındaki bir çocukla eşittir. Biz insanların iki yaşında ne kadar dünyanın farkında olduğumuzu düşünecek olursanız kedilerin zekasını anlayabilirsiniz.

İki yaşındaki insan yavruları motor becerilerini kullanmaya ve bulmaca çözmeye başlamış oluyorlar. Kedilerin de iki yaşlarındaki çocuklar kadar zeki olduklarını düşünecek olursak etraflarında olanların ne kadar bilincinde olduklarını anlayabiliriz. Kedi ırklarına göre değişecek şekilde kedilerin IQ’ları 1.5 ile 3 yaşındaki bir çocuk ile aynı seviyededir.

Kedilerin Zeki Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedinizin zeki olduğunu anlamak için en zeki kedi cinsleri listesinde kedinizin ırkını aramak zorunda değilsiniz. Birlikte yaşadığınız kedinin zeki olduğunu gözlem ve testlerle anlamak için nereye bakmanız gerektiğini, nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Kedilerin zeki olduğu;

 • Kolay eğitilmesi,
 • İsimlerini hızlı öğrenmesi,
 • Oyuncaklarla oynama şekilleri,
 • Şişe testinden kolay geçmesi,
 • Kapı ve pencereleri açması,
 • Kestirme yollar ve yöntemler bulması ile anlayabilirsiniz.

Kedilerin ne kadar zeki olduklarını anlamanın bir yolu da atalarını, kökenlerini bilmektir. Listemizden de kolayca anlayabileceğiniz gibi zeki kedilerin çok büyük bir kısmı doğal kedilerden oluşmaktadır. İnsan üretimi olup, akıllı olan kedi türleri de yine çok zeki olan doğal atalardan meydana geldikleri için listede kendilerine yer bulmaktadırlar. Kedinizin zeki olup olmadığını anlamak için atalarını, genlerini araştırmalısınız.

Akıllı Kedi Cinslerinin Diğer Kedilerden Farkı Nedir?

En zeki kedi türleri listemizdeki kedilerin listede olmayan, diğer kedilerden farklı olduğunu anlamanın en kolay yolu aradaki farkları öğrenmektir. Eğer zeki bir kediyle birlikte yaşıyorsanız akıllı kedinizin diğer kedilerin ne kadar farklı hareket ettiğini çoktan fark etmişsinizdir. Hala fark edemediyseniz veya daha net farklar arıyorsanız sizlere yardımcı olmaya çalışalım.

Akıllı kediler diğer kedilere nazaran tek başlarına problem çözmekte çok daha başarılıdırlar. Sokakta diğer kedilere göre çok daha uzun süre hayatta kalabilirler çünkü avlanma ve besin bulma yeteneklerine sahiptirler. En zeki kedi cinslerinden birisine sahip olmak sizi de oldukça zeki hissettirecek ve mutlu edecektir. Listemizde olmayan kedilerin de düzenli eğitim ve tekrarla akıllı kedi cinslerine yetişmeleri mümkündür.

Son Gönderiler

Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Kedi severlerin en çok dikkat etmesi gereken, diğerlerinden en...

İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Kedi severler arasında en çok muhabbeti geçen, internette en...

British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Uluslararası araştırmaların, bağımsız araştırmacıların sonuçlarına göre kedi dünyasında en...

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kediler dünyasının belki de en sevimli üyeleri uzun tüylü...

En Pahalı Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kediler farklı özellikleri nedeniyle birbirlerinden farklı fiyatlarda olabilirler. En...

Çocuk Dostu Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Kedileri farklı gruplar halinde incelerken çocuklarıyla birlikte yaşayan kedi...